InteriaTV - Życie na Marsie

Filmy - Życie na Marsie (3)

  • DW Stories: Norman Foster zaprojektował osadę na Marsie

    Norman Foster to niekwestionowana gwiazda wśród architektów. Teraz zaprojektował osadę na Marsie. Będziemy kiedyś tak mieszkać?
  • Nowe fakty ws. życia na Marsie. Jest nadzieja!

    Planeta Mars i pustynia Atakama na północy Chile. Co łączy te dwa miejsca? Okazuje się, że są do siebie łudząco podobne. Naukowcy, którzy interesują się Marsem, właśnie prowadzą badania. Grupa biologów odkryła na pustyni istnienie mikroorganizmów – skoro mogą żyć w tak nieprzyjaznym środowisku, to być może są również na Marsie. – Jeżeli warunki są zbliżone i tu istnieje życie, to jeśli tam też istnieje, może mieć podobne cechy – mówi biolożka z Uniwersytetu Chilijskiego, Cristiana Dorador. Atakama jest miejscem ekstremalnie suchym, występuje tu silne promieniowanie słoneczne i niemal zupełny brak substancji odżywczych. A jednak, w skałach tej pustyni kryją się różne formy życia.
  • Istnieje życie pozaziemskie?! Naukowcy bliscy odpowiedzi

    Lata 60. były erą śmiałych kosmicznych przedsięwzięć, których ukoronowaniem było lądowanie człowieka na Księżycu. Ale naukowcy podkreślają, że najbardziej doniosłe odkrycia są jeszcze przed nami. Co znamienne, nie dokonamy ich z pomocą statków kosmicznych, ale raczej teleskopu - i robotów… Od 2009 r. na orbicie okołosłonecznej znajduje się teleskop Kepler zbudowany przez ekspertów NASA. Poszukuje on układów planetarnych w kosmosie, co odbywa się poprzez obserwację zmian jasności gwiazd. Zmiany te oznaczają, że przez ich tarcze przechodzą ciała niebieskie – być może nowe, nieznane nauce planety… 17 kwietnia poinformowano, że teleskop wyśledził planetę, która z dotychczasowo odkrytych najbardziej przypomina Ziemię: to Kepler-186f. Jest bardzo prawdopodobne, że panują na niej warunki umożliwiające rozwój życia. Wkrótce też nauka ma dostarczyć jednoznaczne dowody na to, czy życie kiedykolwiek istniało na Marsie – czy też nie. ExoMars to planowana wspólna misja Europejskiej Agencji Kosmicznej i Rosyjskiej Agencji Kosmicznej Roskosmos. Już w 2018 r. na powierzchni Czerwonej Planety mają zostać umieszczone dwa łaziki, które będą szukać śladów organizmów żywych. - Jestem przekonany, że opracujemy technologie pozwalające na wykrywanie dowodów na istnienie życia w kosmosie. Wiemy, że istnieje wiele planet, na których panują warunki sprzyjające rozwojowi życia - tak jak u nas, na Ziemi. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat w taki czy inny sposób dostaniemy odpowiedź na nasze pytanie - zapewnia Doug Millard, ekspert z Muzeum Nauki w Londynie.