Życie na Marsie

Artykuły - Życie na Marsie (30)

 • Marsjańskie bakterie prawdopodobnie przeniosły się w inne miejsce

  Marsjańskie bakterie prawdopodobnie przeniosły się w inne miejsce

  Życie na Marsie mogło przetrwać do dziś i przystosować się do nowych warunków. Tak sugerują najnowsze dowody z pustyni Atakama.
 • Odkryto życie na Marsie? Nie tak szybko...

  Odkryto życie na Marsie? Nie tak szybko...

  Naukowcy od dawna zastanawiają się, czy na Marsie istniało kiedyś życie. Najnowszy kontrowersyjny artykuł przeglądowy twierdzi, że tak, co szokuje wielu astronomów.
 • Czy NASA wymazała budynki ze zdjęć z marsjańskiego łazika Curiosity?

  Czy NASA wymazała budynki ze zdjęć z marsjańskiego łazika Curiosity?

  Lista anomalii wypatrzonych na zdjęciach wysyłanych przez łazik Curiosity jest doprawdy imponująca. Widywano już liczne "dowody" będące rzekomo reliktami istniejącej kiedyś na Marsie cywilizacji. Należy do nich na przykład zdjęcie domniemanego budynku, które zostało wykonane w dniu 16 września 2013 roku. Okazuje się, że NASA prawdopodobnie wyretuszowała to ujęcie, pozostawiając skały, ale bez tajemniczego obiektu.
 • Bakterie na Marsie mogą istnieć do dziś

  Bakterie na Marsie mogą istnieć do dziś

  Czy na Marsie istnieje życie? To bez wątpienia jedna z największych zagadek współczesnej nauki. Najnowsze odkrycia sugerują, że proste bakterie byłyby w stanie przetrwać w atmosferze Czerwonej Planety.
 • 20 lat od odkrycia bakterii w marsjańskim meteorycie

  20 lat od odkrycia bakterii w marsjańskim meteorycie

  Mija właśnie dwadzieścia lat od ogłoszenia śladów życia bakteryjnego w marsjańskim meteorycie ALH84001.
 • Gigantyczne tsunami nawiedzały północne rejony Marsa

  Gigantyczne tsunami nawiedzały północne rejony Marsa

  Formacje skalne na północy Marsa – będące niegdyś wybrzeżem – zostały ukształtowane przez gigantyczne tsunami, o czym donosi serwis PhysOrg. Odkrycie pozwala również sądzić, że w dawnych zimnych oceanach mogło istnieć życie.
 • RMF 24: Jest scenariusz, według którego na Marsie mogło powstać życie

  RMF 24: Jest scenariusz, według którego na Marsie mogło powstać życie

  Naukowcy z Uniwersytetu Kolorado w Boulder opracowali możliwy scenariusz pojawienia się na Marsie życia, a dokładnie policzyli, kiedy na Czerwonej Planecie takie nawet najprostsze życie mogło - ewentualnie - istnieć i jak mogło - ewentualnie - dojść do jego powstania. Na łamach czasopisma "Earth and Planetary Science Letters" piszą, że odpowiednie warunki zaistniały teoretycznie... około 4 miliardów lat temu, w czasie tak zwanego Wielkiego Bombardowania.
 • Kolejne zdjęcie żywej istoty na Marsie?

  Kolejne zdjęcie żywej istoty na Marsie?

  Scott C. Waring, jeden z głównych międzynarodowych ekspertów w dziedzinie ufologii, oskarżył amerykańską agencję kosmiczną NASA o „ukrywanie prawdy” na temat życia na Marsie.
 • Na Marsie znajduje się posąg?

  Na Marsie znajduje się posąg?

  Osoby spędzające długie godziny na analizowaniu zdjęć wykonanych przez Marsjański łazik Curiosity przekonują, że na jednym z nich dostrzegli posąg przedstawiający człowieka. O sprawie informuje serwis Discovery News powołujący się na ufosightingsdaily.com.
 • Polskie systemy pomogą w poszukiwaniu życia na Marsie

  Polskie systemy pomogą w poszukiwaniu życia na Marsie

  Polska spółka Creotech Instruments S.A działająca na zlecenie Centrum Badań Kosmicznych PAN bierze udział w budowie elementów orbitera, który zostanie wykorzystany w projekcie ExoMars. W ramach tej ambitnej misji kosmicznej realizowanej wspólnie przez Europejską Agencję Kosmiczną i Rosyjską Agencję Kosmiczną Roskosmos poszukiwane będą biologiczne ślady życia na Marsie. Projekt ma się rozpocząć już w przyszłym roku.

Filmy - Życie na Marsie (3)

 • DW Stories: Norman Foster zaprojektował osadę na Marsie

  Norman Foster to niekwestionowana gwiazda wśród architektów. Teraz zaprojektował osadę na Marsie. Będziemy kiedyś tak mieszkać?
 • Nowe fakty ws. życia na Marsie. Jest nadzieja!

  Planeta Mars i pustynia Atakama na północy Chile. Co łączy te dwa miejsca? Okazuje się, że są do siebie łudząco podobne. Naukowcy, którzy interesują się Marsem, właśnie prowadzą badania. Grupa biologów odkryła na pustyni istnienie mikroorganizmów – skoro mogą żyć w tak nieprzyjaznym środowisku, to być może są również na Marsie. – Jeżeli warunki są zbliżone i tu istnieje życie, to jeśli tam też istnieje, może mieć podobne cechy – mówi biolożka z Uniwersytetu Chilijskiego, Cristiana Dorador. Atakama jest miejscem ekstremalnie suchym, występuje tu silne promieniowanie słoneczne i niemal zupełny brak substancji odżywczych. A jednak, w skałach tej pustyni kryją się różne formy życia.
 • Istnieje życie pozaziemskie?! Naukowcy bliscy odpowiedzi

  Lata 60. były erą śmiałych kosmicznych przedsięwzięć, których ukoronowaniem było lądowanie człowieka na Księżycu. Ale naukowcy podkreślają, że najbardziej doniosłe odkrycia są jeszcze przed nami. Co znamienne, nie dokonamy ich z pomocą statków kosmicznych, ale raczej teleskopu - i robotów… Od 2009 r. na orbicie okołosłonecznej znajduje się teleskop Kepler zbudowany przez ekspertów NASA. Poszukuje on układów planetarnych w kosmosie, co odbywa się poprzez obserwację zmian jasności gwiazd. Zmiany te oznaczają, że przez ich tarcze przechodzą ciała niebieskie – być może nowe, nieznane nauce planety… 17 kwietnia poinformowano, że teleskop wyśledził planetę, która z dotychczasowo odkrytych najbardziej przypomina Ziemię: to Kepler-186f. Jest bardzo prawdopodobne, że panują na niej warunki umożliwiające rozwój życia. Wkrótce też nauka ma dostarczyć jednoznaczne dowody na to, czy życie kiedykolwiek istniało na Marsie – czy też nie. ExoMars to planowana wspólna misja Europejskiej Agencji Kosmicznej i Rosyjskiej Agencji Kosmicznej Roskosmos. Już w 2018 r. na powierzchni Czerwonej Planety mają zostać umieszczone dwa łaziki, które będą szukać śladów organizmów żywych. - Jestem przekonany, że opracujemy technologie pozwalające na wykrywanie dowodów na istnienie życia w kosmosie. Wiemy, że istnieje wiele planet, na których panują warunki sprzyjające rozwojowi życia - tak jak u nas, na Ziemi. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat w taki czy inny sposób dostaniemy odpowiedź na nasze pytanie - zapewnia Doug Millard, ekspert z Muzeum Nauki w Londynie.