zwolnienie lekarskie

Synonimy:
L4, zwolnienia lekarskie
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Zwolnienie lekarskie (261)

Filmy - Zwolnienie lekarskie (17)

 • ZUS może kontrolować pracowników na L4

  Według badań Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) pracodawcy są zadowoleni z wydajności i aktywności swoich pracowników. Okazuje się, że w ostatnich latach zatrudnione osoby pracowały lepiej, wykazując odpowiednie podejście do pracy. Pracodawcy skarżą się jednak na jeden problem – nieodpowiednie wykorzystywanie krótkiego urlopu zdrowotnego, czyli popularnego L4
 • Jakie są planowane zmiany w kwestii przyznawania L4?

  Od przyszłego roku rząd planuje wprowadzić zmiany w przyznawaniu L4. Mają one zapobiec wszelkim nadużyciom świadczeniobiorców. Co to oznacza konkretnie? - Rząd chce zmienić okres wyczekiwania, czyli podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu – powiedział Przemysław Ligęzowski, radca prawny. Jakie jeszcze zmiany są szykowane w zasadach korzystania z L4? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Przestaną wypłacać chorobowe? Komentarz FPP

  Federacja Przedsiębiorców Polskich proponuje wprowadzenie zmian w systemie ubezpieczeń społecznych, mających na celu zwiększenie jego efektywności i odciążenie pracodawców. Jedną z takich zmian miałoby być przełożenie na ZUS obowiązku wypłaty pensji, gdy pracownik znajduje się na zwolnieniu chorobowym. Obecnie do 33 dnia choroby obowiązek ten musi wypełnić pracodawca – co w ubiegłym roku kosztowało polskich przedsiębiorców ponad 7 miliardów złotych. FPP chce, by ZUS wypłacał chorobowe od pierwszego dnia zwolnienia – co nie tylko odciążyłoby przedsiębiorców, lecz także zapewniłoby systemowi większą kontrolę nad korzystaniem ze zwolnień chorobowych.
 • Absencje chorobowe generują dla firm duże straty. Jak je zmniejszyć

  21,5 mln zwolnień lekarskich wystawiono w Polsce w ubiegłym roku. Dla porównania w 2014 r. było ich 18,8 mln. Czy stajemy się społeczeństwem coraz bardziej chorowitym? Niekoniecznie. Być może po prostu wzrasta wśród nas liczba symulantów, dla których pójście na L4 jest sposobem na zyskanie dodatkowych dni wolnego. Dla firmy każda taka nieobecność pracownika oznacza jednak straty finansowe. Rzecz w tym, że sporej części absencji można stosunkowo łatwo uniknąć.