Związek Polaków na Białorusi

Artykuły - Związek Polaków na Białorusi (27)

 • Otwarty konflikt w Związku Polaków na Białorusi

  Otwarty konflikt w Związku Polaków na Białorusi

  Rada Naczelna niezależnego Związku Polaków na Białorusi w niedzielę zawiesiła w prawach członków zarządu byłego prezesa Mieczysława Jaśkiewicza oraz dyrektor szkoły polskiej Helenę Dubowską. Jaśkiewicz zapowiedział utworzenie nowej organizacji polonijnej.
 • Zatrzymano grupę działaczy Związku Polaków na Białorusi

  Zatrzymano grupę działaczy Związku Polaków na Białorusi

  Ponad 20 działaczy Związku Polaków na Białorusi (ZPB), w tym dwoje wiceprezesów, zostało w piątek zatrzymanych podczas pikiety w obronie polskiej szkoły w Grodnie - poinformowała prezes nieuznawanego przez władze w Mińsku ZPB Andżelika Orechwo.
 • Białoruś: Szef oficjalnego ZPB apeluje o zjednoczenie

  Białoruś: Szef oficjalnego ZPB apeluje o zjednoczenie

  Szef uznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi Mieczysław Łysy zaproponował przeprowadzenie w przyszłym roku wspólnego zjazdu obu organizacji Polaków na Białorusi i ich zjednoczenie. Szefowa ZPB uznawanego przez Warszawę Andżelika Orechwo odniosła się do tego apelu z rezerwą.
 • Białoruś: Sprawa Poczobuta może być precedensem

  Białoruś: Sprawa Poczobuta może być precedensem

  Największa opozycyjna gazeta białoruska "Narodnaja Wola" zastanawia się, czy sprawa Andrzeja Poczobuta, korespondenta "Gazety Wyborczej", oskarżonego o zniesławienie prezydenta Alaksandra Łukaszenki, stanie się precedensem sądowym. Dziś sąd w Grodnie odroczył proces Poczobuta do 5 lipca.
 • Białoruś: Fotoreporter ZPB poszukiwany przez milicję

  Milicja w Grodnie poszukuje Aleksego Saleja, fotoreportera nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi, za rzekome przygotowywanie i rozpowszechnianie pornografii z udziałem nieletnich. Według rzecznika ZPB Igora Bancera, chodzi o pogrążenie związku.
 • KGB nakłada areszt na mienie Poczobuta

  KGB nakłada areszt na mienie Poczobuta

  Funkcjonariusze białoruskiego KGB nałożyli we wtorek areszt na część majątku działacza Związku Polaków na Białorusi i korespondenta "Gazety Wyborczej" Andrzeja Poczobuta i zabrali jego komputer. O zdarzeniu poinformował sam Poczobut.
 • Białoruś: TV znów atakuje Kartę Polaka

  Białoruska telewizja wróciła w niedzielę wieczorem do tematu Karty Polaka, atakując zwłaszcza możliwość otrzymania jej z rekomendacji organizacji społecznej i wymieniając w tym kontekście nieuznawany przez oficjalne władze Związek Polaków na Białorusi (ZBP).
 • Sikorski: Protestujemy ws. Białorusi, ale...

  Szef MSZ Radosław Sikorski zapewnił dziś, że polska strona protestuje przeciw wszelkim szykanom władz Białorusi wobec Polaków mieszkających w tym kraju.
 • Komornicy zabrali Andżelice Borys telewizor. I okno

  Komornicy zabrali Andżelice Borys telewizor. I okno

  Białoruscy komornicy weszli we wtorek rano do mieszkania Andżeliki Borys, szefowej nieuznawanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi. Spisali i wywieźli część majątku - telewizor, kuchenkę mikrofalową, a nawet okno PCV i stacjonarny aparat telefoniczny.
 • PE zażąda legalizacji ZPB Andżeliki Borys

  We wspólnej, uzgodnionej przez frakcje polityczne, rezolucji w sprawie Białorusi, jaka zostanie poddana pod głosowanie w PE w środę, europosłowie domagają się od władz w Mińsku legalizacji Związku Polaków na Białorusi (ZPB) kierowanego przez Andżelikę Borys.