Związek Banków Polskich

Synonimy:
ZBP,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Związek Banków Polskich (189)

 • Kredyty we frankach: Koszt ugód z bankami szacowany na 30-57 mld zł

  Kredyty we frankach: Koszt ugód z bankami szacowany na 30-57 mld zł

  Jak wynika z opracowania przygotowanego przez Zespół Badań i Analiz Związku Banków Polskich (ZBP), w scenariuszu konwersji kredytów zgodnie z założeniami propozycji Przewodniczącego KNF koszty dla sektora bankowego wyniosłyby 30-57 mld zł.
 • ZBP: Bankomaty celem naszych przestępców

  ZBP: Bankomaty celem naszych przestępców

  ​Związek Banków Polskich opublikował w tym tygodniu raport dotyczący sektora bankowego za 2019 r. Jeden z rozdziałów dotyczy przestępczości związanej z bankami. W raporcie czytamy, że w ubiegłym roku ponownie wzrosła liczba ataków na bankomaty.
 • ZBP: Przedłużenie kwarantanny może spowodować ryzyko upadłości banków

  ZBP: Przedłużenie kwarantanny może spowodować ryzyko upadłości banków

  Przedłużenie narodowej kwarantanny może, w skrajnych przypadkach spowodować ryzyko upadłości banków - napisał Związek Banków Polskich w suplemencie do raportu Banki 2019.
 • Wakacje kredytowe: 700 tysięcy wniosków do banków

  Wakacje kredytowe: 700 tysięcy wniosków do banków

  Do banków trafiło blisko 700 tysięcy wniosków klientów indywidualnych i firm o odroczenie rat kredytów. Banki odroczyły raty kredytów o łącznej wartości ponad 42 miliardy złotych - informuje Związek Banków Polskich.
 • ZBP dla "Rz"- nie ma obaw o kondycję banków

  ZBP dla "Rz"- nie ma obaw o kondycję banków

  ​Gwarantujemy, że depozyty są bezpieczne - zapewnia cytowany w wywiadzie dla czwartkowej "Rzeczpospolitej" prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.
 • "Puls Biznesu": Bankowcy przygotowują się na koronawirusa

  "Puls Biznesu": Bankowcy przygotowują się na koronawirusa

  ​Powstał specjalny zespół, który ma ograniczać skutki epidemii w sektorze bankowym. Priorytet: zapewnienie klientom dostępu do gotówki i przelewów - pisze piątkowy "Puls Biznesu".
 • Jaka kondycja sektora bankowego w Polsce?

  Jaka kondycja sektora bankowego w Polsce?

  Zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-sierpień 2019 roku wyniósł 10,57 mld zł, czyli wzrósł o 1,8 proc. rdr - podał Narodowy Bank Polski. "Sektor bankowy w Polsce jest bardzo zdrowy, składają się na niego głównie banki uniwersalne, które działają w sposób bezpieczny, wyważony, o bardzo wysokich wskaźnikach ostrożnościowych" - powiedziała Ancyparowicz z RPP.
 • Ekspert: Imperium finansowe Leszka Czarneckiego może się skurczyć, ale nie upadnie

  Ekspert: Imperium finansowe Leszka Czarneckiego może się skurczyć, ale nie upadnie

  Imperium finansowe Leszka Czarneckiego może się skurczyć, ale nie upadnie - mówi PAP analityk sektora bankowego w mBanku Michał Konarski. Dodaje, że Getin Noble Bank jest w trakcie realizacji Programu Postępowania Naprawczego oraz ma zatwierdzony przez KNF Plan Ochrony Kapitału.
 • Wiceprezes ZBP: Przekazywanie loginów i haseł bankowych podmiotom trzecim kwestią otwartą

  Wiceprezes ZBP: Przekazywanie loginów i haseł bankowych podmiotom trzecim kwestią otwartą

  Nie jest jeszcze przesądzone, w jakim zakresie, w związku z wejściem w życie unijnej dyrektywy PSD2, klienci banków będą musieli przekazywać swoje loginy i hasła do kont bankowych tzw. podmiotom trzecim - mówi w rozmowie z PAP wiceprezes Związku Banków Polskich Włodzimierz Kiciński.
 • Codzienne próby wyłudzeń na 1 mln zł

  Codzienne próby wyłudzeń na 1 mln zł

  Dzięki temu, że Polacy coraz częściej zgłaszają zgubione i skradzione dokumenty tożsamości do systemu "Dokumenty Zastrzeżone" udaje się ograniczać kradzieże tożsamości i skutecznie walczyć z przestępstwami z użyciem cudzych danych. Od stycznia do marca 2017 roku udaremniono ponad 1,7 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 90,4 mln złotych - podał Związek Banków Polskich.

Filmy - Związek Banków Polskich (4)

 • Spowolnienie na rynku kredytów mieszkaniowych

  W III kwartale Polacy zaciągnęli nieco więcej kredytów hipotecznych niż w II. Dwuprocentowy wzrost to zasługa przede wszystkim wygasającego programu Rodzina na Swoim. Jednak wartość kredytów kolejny kwartał z rzędu maleje. A to, zdaniem bankowców, potwierdza spowolnienie na rynku. Koniec kredytów z rządową dopłatą, a także prawie całkowite zniknięcie kredytów walutowych z rynku, będą stanowić poważną barierę w dostępie do finansowania zakupu własnego mieszkania. Komentuje Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.
 • ZBP chce wprowadzenia nadzoru nad parabankami

  Związek Banków Polskich chciałby systemu monitorowania działalności parabanków. – To nie wymaga nakładów, a można by go było opracować w ciągu kilku kwartałów – przekonuje prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz. Jak podkreśla, tego typu instytucje powinny również udzielać informacji o udzielonych pożyczkach i kredytach. – Zmiany leżą w ich i naszym dobrym interesie – mówi Pietraszkiewicz.
 • Polacy wyłudzają pieniądze z banków, ale...

  Rośnie poziom zabezpieczeń polskich banków. Jednocześnie systematycznie spada liczba podejmowanych prób wyłudzeń kredytów. - Z każdym rokiem system jest szczelniejszy - zapewnia prezes Związku Banków Polskich, Krzysztof Pietraszkiewicz (Newseria).
 • Quasi-banki: czy jest się czego bać?

  Rosnące w siłę instytucje quasi-bankowe budzą niepokój bankowców, banku centralnego i Komisji Nadzoru Finansowego. - Podmioty działające w obszarze instytucji zaufania publicznego muszą mieć wyjaśniony status - mówi Newserii Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.