Fakty - Zofia Romaszewska

Artykuły - Zofia Romaszewska (5)

 • Zofia Romaszewska: Propozycja prezydenta jest wspaniała

  Zofia Romaszewska: Propozycja prezydenta jest wspaniała

  Zofia Romaszewska, doradczyni Andrzeja Dudy, entuzjastycznie zareagowała na przedstawienie proponowanych pytań referendalnych przez prezydenta.
 • Zofia Romaszewska: Sakiewicz chyba oszalał

  Zofia Romaszewska: Sakiewicz chyba oszalał

  - Zasadnicze rzeczy zostały, zresztą będzie o to wielka awantura - czyli skarga nadzwyczajna, ławnicy i żeby Krajową Radę Sądownictwa mogła wybierać nie jedna partia - tak o sejmowych zmianach w ustawach o sądownictwie autorstwa prezydenta mówiła w Porannej rozmowie w RMF FM Zofia Romaszewska, doradczyni Andrzeja Dudy.
 • Zofia Romaszewska pisze do Amnesty International

  Zofia Romaszewska pisze do Amnesty International

  "W Polsce każdy ma prawo do pokojowych demonstracji, natomiast nikt nie ma prawa przeszkadzać innym w ich potrzebie demonstrowania" - napisała w liście do Salila Shetty, szefa Amnesty International Zofia Romaszewska, działaczka opozycji z PRL, dziś doradca prezydenta Andrzeja Dudy.
 • ​Leszek Miller "ubolewa" z powodu słów Dariusza Jońskiego

  ​Leszek Miller "ubolewa" z powodu słów Dariusza Jońskiego

  Dariusz Joński wywołał w Sejmie skandal, ostro krytykując kandydatkę PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich, zasłużoną opozycjonistkę, 74-letnią Zofię Romaszewską. Od swojego rzecznika odcięli się czołowi politycy SLD.
 • Nowy RPO: Opozycjonistka czy działacz społeczny?

  Nowy RPO: Opozycjonistka czy działacz społeczny?

  W tym tygodniu Sejm ma wybrać nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Kandydują 74-letnia Zofia Romaszewska, dawna opozycjonistka z PRL, zgłoszona przez klub PiS, oraz 38-letni Adam Bodnar, wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, zgłoszony przez kluby PO i SLD.

Filmy - Zofia Romaszewska (5)

 • Pomnik Tadeusza Mazowieckiego w Warszawie? Romaszewska: Nie. Nie lubię Mazowieckiego

  W Porannej rozmowie RMF FM Zofia Romaszewska - doradca prezydenta - skrytykowała pomysł Andrzeja Dudy, który chciałyby, żeby w Warszawie staną pomnik Tadeusza Mazowieckiego. "Nie lubię Tadeusza Mazowieckiego" - przyznała. "Jego część życia związana z latami 50. Nie warto na ten temat gadać. Już wystarczająco się wszyscy nie lubimy" - dodała. "Prezydent jest młodym człowiekiem. Nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wyglądała rzeczywistość onych czasów" - tłumaczyła Romaszewska. Jest mi bardzo smutno, że go nie ma - stwierdziła w Porannej rozmowie w RMF FM Zofia Romaszewska pytana o zmarłego kilka dni temu Jana Olszewskiego. Działaczka opozycji demokratycznej w czasach PRL wspominała też swoje kontakty z Olszewskim w tamtych czasach. To był nieprawdopodobnie mądry człowiek i doskonały adwokat - oceniła. Jak wchodził na salę to sąd malał i się wstydził - dodała. "Wokół Jarosława Kaczyńskiego tworzy się dwór. I to pewien sposób naturalny proces, ale proces zły" - te słowa Jana Olszewskiego z wywiadu w Dzienniku Gazecie Prawnej przywołał w internetowej części Porannej rozmowy w RMF FM Robert Mazurek. "Muszę przyznać rację Janowi" - stwierdziła Zofia Romaszewska. "To proces, którego ja nie lubię, ale tworzy się dwór" - dodała doradczyni prezydenta Andrzeja Dudy. "Jarosław Kaczyński jest pod tym względem dosyć wyjątkowy, że on jeszcze do tej pory nie został oddzielony zupełnie, to jest podziwu godne. Trochę nie został odklejony z tego powodu, że ten dwór u niego się zmienia, to nie jest do końca ten sam dwór" - mówiła. "Skład się wymienia i co innego mówią następni dworzanie w stosunku do tych poprzednich" - tłumaczyła. Romaszewska była też pytana o obchody rocznicy pierwszych wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku. "Pewnie będzie tak jak zwykle, czyli niesympatycznie" - skwitował gość RMF FM odnosząc się do zapowiedzi organizacji osobnych obchodów centralnych w Warszawie przez rząd i osobnych w Gdańsku z inicjatywy opozycji.
 • Romaszewska: Decyzja Hanny Gronkiewicz-Waltz o odwołaniu marszu była słuszna

  Zofia Romaszewska przyznała w Porannej rozmowie w RMF FM, że pójdzie 11 listopada na marsz biało-czerwony. Odnosząc się do marszu narodowców wyraziła nadzieję, że „oni są jednak Polakami, a nie nie wiadomo czym”. Zapytana przez Roberta Mazurka, jak ocenia decyzję prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz o odwołaniu marszu, stwierdziła: Uważam, że to było słuszne”. „Robienie awantur w środku Warszawy w 100-lecie odzyskania niepodległości jest po prostu szaleństwem, którego należało zakazać” - mówiła doradczyni Andrzeja Dudy.
 • Romaszewska w Porannej rozmowie RMF (04.12.17)

  „Zasadnicze rzeczy zostały, zresztą będzie o to wielka awantura – czyli skarga nadzwyczajna, ławnicy i żeby Krajową Radzie Sądowniczą mogła wybierać nie jedna partia” – tak o sejmowych zmianach w ustawach o sądownictwie autorstwa prezydenta mówi w Porannej rozmowie w RMF FM Zofia Romaszewska. „Inne partie powiedziały, że w tej sytuacji w ogóle nie będą wybierać. Polecam tym innym partiom, żeby pamiętały, że jak kogoś nie ma, to nie odgrywa roli” – zauważa gość Roberta Mazurka.
 • Romaszewska w Porannej rozmowie RMF (23.10.17)

  Romaszewska w Porannej rozmowie RMF (23.10.17).
 • Zofia Romaszewska w Porannej rozmowie RMF (27.09.17)

  "Nie zniszczyłam obozu 'dobrej zmiany', tylko go uratowałam przed reformą, która nie byłaby do końca reformą" – powiedziała Zofia Romaszewska, gość Porannej rozmowy w RMF FM. Była działaczka opozycji w czasach PRL, dziś doradca prezydenta będzie reprezentować Andrzeja Dudę podczas prac na projektami ustaw reformujących sądownictwo w komisji sejmowej. O propozycjach Andrzeja Dudy mówi: "To jest świetna reforma". "Daleko idąca reforma będzie, jeśli będziemy rozbijać układy w sądach" – dodała Zofia Romaszewska w rozmowie z Robertem Mazurkiem. "Prosiłabym ministra sprawiedliwości, żeby zaczął reformować sądy. Od 2 miesięcy może i nie robi tego" – powiedziała w RMF FM. W internetowej części rozmowy dodała: "Jeśli nie będzie robił (reform-red.), to jestem zdania, że należy go wyrzucić (z rządu – red.)".