zloto

Artykuły - Zloto (569)

 • Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI: Część spółek wciąż z atrakcyjnymi cenami

  Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI: Część spółek wciąż z atrakcyjnymi cenami

  Większość z nas trzyma pieniądze na lokatach w banku. Podobnie jest w innych krajach Europy - mówi Interii Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI. - Jednak Rada Polityki Pieniężnej ścięła w zeszłym roku stopy procentowe do zera, w efekcie banki obniżyły oprocentowanie depozytów i w tej chwili trzymanie w nich pieniędzy nie ma ekonomicznego sensu - nic na nich nie zarabiamy gdy inflacja jest kilkuprocentowa. Osoby bardziej aktywne szukają alternatywy i w najbliższym czasie ten proces będzie narastał - przewiduje prezes Quercus TFI. - Paradoksalnie banki nie potrzebują pieniędzy, bo zahamowały akcję kredytową, gdy rynek zalały środki z rządowych programów pomocowych - dodaje Buczek.
 • Metale przemysłowe i ropa liczą na mocne ożywienie w 2021 r.

  Metale przemysłowe i ropa liczą na mocne ożywienie w 2021 r.

  ​Optymizm w sprawie szczepionki i bodźców w dalszym ciągu powoduje wzrosty na giełdach i winduje ceny surowców, a równocześnie wpływa na spadek kursu dolara.
 • Doniesienia o szczepionkach, uderzają w ceny złota i dolara

  Doniesienia o szczepionkach, uderzają w ceny złota i dolara

  Złoto nadal traci impet w odpowiedzi na ostatnie doniesienia dotyczące szczepionek i ich potencjalnej skuteczności w zwalczaniu Covid-19. Analitycy dużych banków przewidują, że dolar i złoto mogą drastycznie stracić, jeśli powszechnie dostępna szczepionka doprowadzi do ożywienia gospodarczego w 2021 roku.
 • Rynki towarowe: Nadzieje dotyczące szczepionki kontra obawy związane z wirusem

  Rynki towarowe: Nadzieje dotyczące szczepionki kontra obawy związane z wirusem

  Sektor upraw odnotował kolejne siedemnastomiesięczne maksimum, kontynuując mocną hossę zapoczątkowaną jeszcze w sierpniu. Do najnowszego wzrostu przyczynił się raport amerykańskiego Departamentu Rolnictwa, w którym stwierdzono, że zapasy amerykańskiej kukurydzy i soi na koniec roku obrotowego 2020/2021 spadną do najniższego poziomu od siedmiu lat.
 • ​Spadek kursu dolara przyczyną hossy surowców, głównie metali

  ​Spadek kursu dolara przyczyną hossy surowców, głównie metali

  Od wtorkowych wyborów w Stanach Zjednoczonych niemal wszystkie aktywa, w tym większość surowców, znacznie się umocniły. Hossa aktywów przy równoczesnym osłabieniu dolara nastąpiła pomimo możliwości co najmniej dwuletniego impasu politycznego w Waszyngtonie, uniemożliwiającego napływ bodźców fiskalnych do zmagającej się z pandemią gospodarki, a także osłabiającego potencjał reflacji.
 • Stabilizacja złota powyżej 1900 USD za uncję

  Stabilizacja złota powyżej 1900 USD za uncję

  Notowania złota rozpoczęły bieżący tydzień od wzrostowej sesji. Wczoraj zmienność cen kruszcu była co prawda podwyższona i presja podażowa pojawiała się w ciągu dnia, jednak ostatecznie notowania złota utrzymały się powyżej poziomu 1900 USD za uncję i zakończyły całą poniedziałkową sesję na plusie
 • ​Złoto spogląda na Fed

  ​Złoto spogląda na Fed

  Miniony tydzień na rynku złota był szczególnie emocjonujący - ceny kruszcu zanotowały gwałtowną przecenę, po czym zaczęły odrabiać straty. Dzisiaj rano notowania złota kierują się w górę, czemu sprzyja osłabienie amerykańskiego dolara. Dynamika tego ruchu jest jednak niewielka, a ceny złota oscylują w okolicach 1966-1967 USD za uncję.
 • ​Hossa na metalach szlachetnych. Czy utrzyma się?

  ​Hossa na metalach szlachetnych. Czy utrzyma się?

  Na rynku surowców uwagę przykuwała kontynuacja wzrostu ceny złota (+6 proc. od początku tygodnia), która w trakcie sesji po raz pierwszy od 2011 r. przekroczyła 1900 dol. za uncję, blisko rekordu z września 2011 r. 1921,17 dol. Z kolei ceny srebra na rynku spot wzrosły w tym tygodniu już o ok. 18 proc., najwięcej od 1980 r.
 • Rynki towarowe skupione na złocie

  Rynki towarowe skupione na złocie

  W ubiegłym tygodniu na rynku złota zapanował chaos ze względu na dalszą korektę pod kątem wzrostu cen światowych akcji i mocny wzrost rentowności światowych obligacji. Negatywne czynniki kształtujące cenę złota były przede wszystkim wynikiem postępów w negocjacjach w sprawie handlu pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami oraz możliwością osiągnięcia porozumienia prowadzącego do stabilizacji wzrostu gospodarczego.
 • KGHM stawia na rozwój hutnictwa

  Produkcja miedzi elektrolitycznej w roku 2014 wzrosła o 2 procent w stosunku do roku 2013 i osiągnęła rekordowe 577 tysięcy ton. Produkcja srebra wzrosła o 8 procent i wyniosła 1 256 ton.