złota palma

Artykuły - Złota palma (43)

 • Honorowa Złota Palma nie dla Alaina Delona?

  Honorowa Złota Palma nie dla Alaina Delona?

  W niedzielę 19 maja francuski aktor Alain Delon ma otrzymać Honorową Złotą Palmę za całokształt swojej twórczości. Decyzja władz festiwalu filmowego w Cannes spotkała się ze sprzeciwem grup kobiecych i LGBT. Według nich aktor nie zasłużył na takie wyróżnienie z powodu swoich seksistowskich i homofobicznych wypowiedzi.
 • Złota Palma w Cannes dla "Winter Sleep" Nuri Bilge Ceylana

  Złota Palma w Cannes dla "Winter Sleep" Nuri Bilge Ceylana

  Złotą Palmę tegorocznego festiwalu w Cannes otrzymał w sobotę, 24 maja, film "Winter Sleep" ("Zimowy sen") tureckiego reżysera Nuri Bilge Ceylana.
 • Złota Palma dla "Życia Adeli"!

  Złota Palma dla "Życia Adeli"!

  Zakończył się 66. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Podczas uroczystej gali finałowej, która odbyła się w niedzielę, 26 maja, wieczorem, jury pod przewodnictwem Stevena Spielberga przyznało Złotą Palmę francuskiemu dramatowi "Życie Adeli. Rozdział 1 i 2" w reżyserii Abdellatifa Kechiche'a.
 • Nowy film Malicka dzieli krytyków

  Nowy film Malicka dzieli krytyków

  Terrence Malick ("Drzewo życia"), znany z niekonwencjonalnego podejścia do pracy nad swoimi dziełami i stwarzający podziały wśród odbiorców, kontynuuje ten trend wraz ze swoim najnowszym filmem "To The Wonder".
 • Złota Palma dla Michaela Haneke

  Złota Palma dla Michaela Haneke

  Michael Haneke, reżyser filmu "Miłość" ("Amour"), został zdobywcą Złotej Palmy 65. edycji festiwalu w Cannes. Przewodniczący jury Nanni Moretti podkreślił jednak "fundamentalną rolę" dwojga głównych aktorów: 81-letniego Jean-Louisa Trintignanta i 85-letniej Emmanuelle Rivy.
 • Cannes na półmetku. Pierwsi faworyci?

  Cannes na półmetku. Pierwsi faworyci?

  Nowe filmy na festiwalu Cannes zaprezentowali dwaj mistrzowie kina starszego pokolenia - Irańczyk Abbas Kiarostami oraz prawie 90-letni Francuz Alain Resnais.
 • Sean Penn skrytykował swój film

  Sean Penn skrytykował swój film

  Sean Penn uważa, że w nagrodzonym Złotą Palmą "Drzewie życia" reżyser Terrence Malick powinien zastosować bardziej konwencjonalną narrację.
 • Zdobywca Złotej Palmy w kinach!

  Zdobywca Złotej Palmy w kinach!

  Film "Drzewo życia", z udziałem Brada Pitta i Seana Penna, który na tegorocznym festiwalu w Cannes zdobył Złotą Plamę, już 10 czerwca trafi na ekrany polskich kin. Obraz okrzyknięto "arcydziełem", a werdykt jury został przyjęty na Lazurowym Wybrzeżu owacjami na stojąco.
 • To był historyczny triumf polskiego kina

  To był historyczny triumf polskiego kina

  W piątek mija 30 lat od dnia, gdy - w 1981 roku - Andrzej Wajda otrzymał na Festiwalu Filmowym w Cannes Złotą Palmę, a także Nagrodę Jury Ekumenicznego za film "Człowiek z żelaza".
 • Złota Palma dla "Drzewa życia"!

  Złota Palma dla "Drzewa życia"!

  Złotą Palmę, główną nagrodę 64. festiwalu filmowego w Cannes, otrzymał film "Drzewo życia" Amerykanina Terrence'a Malicka. Obraz okrzyknięto "arcydziełem", a werdykt jury został przyjęty owacjami na stojąco. Najlepszą aktorką wybrano Kirsten Dunst - jurorzy docenili jej kreację w "Melancholii" Larsa Von Triera.

Filmy - Złota palma (3)

 • To kino zachwyca świat. W kraju jest niedoceniane

  W tym roku do programu Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes zakwalifikowały się aż trzy rumuńskie filmy. To prawdziwy wyczyn dla tej niewielkiej kinematografii, która zdobywa coraz większy rozgłos na świecie, choć w swoim kraju wciąż jest niedoceniana. Ok kilku lat rumuńscy reżyserzy skupiają się na tematach związanych z przemianami społecznymi po upadku komunizmu. Chętnie podejmują dyskusje nad błędami, które zostały w tym okresie popełnione. - Zastanawiam się, czy my w ogóle znamy coś takiego, jak poczucie winy, ponieważ zazwyczaj uważamy, że winę ponoszą inni, nie my - mówi reżyser filmowy Cristian Mungiu. Cristian Mungiu zdobył Złotą Palmę w Cannes w 2007 roku za film "4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni", poruszający problem aborcji. Tym razem w głównym konkursie przedstawi "Maturę" - obraz pokazujący rozczarowanie dzisiejszą sytuacją w Rumunii.
 • Niezwykłe złoto. Właśnie tu wydobywają skarby

  Złota Palma to główna nagroda Festiwalu w Cannes. Marzy o niej każdy reżyser. Zanim jednak trafi do rąk filmowców, kruszec, z którego będzie wykonana, pokona tysiące kilometrów. Jego historia zaczyna się w kopalni La Llanada na południu Kolumbii. Poszukujący szlachetnego metalu górnicy wydobywają tony skał i liczą na łut szczęścia. – Zdarza się, że nasze koszty są większe niż zyski. To prawdziwa przygoda. Wydobywanie złota zawsze jest pełne niespodzianek – mówi górnik Edison Rosero. Co tak naprawdę trafia w ręce artystów? Mało kto o tym wie, ale tę prestiżową statuetkę – w przeciwieństwie do pozłacanego Oscara – naprawdę wykonuje się z 24-karatowego złota, które jest wyjątkowe. Posiada certyfikat etyczny nadany przez międzynarodową organizację. W La Llanada do ekstrakcji złota nie stosuje się rtęci ani cyjanków – silnie zanieczyszczających środowisko i groźnych dla ludzi substancji. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes to prestiżowe wydarzenie, które odbywa się nieprzerwanie z dwoma wyjątkami (w roku 1948 oraz 1950 impreza została odwołana z powodu problemów finansowych) od 1946 roku. Największym dorobkiem Złotych Palm mogą pochwalić się reżyserzy amerykańscy, włoscy, francuscy oraz brytyjscy. Również Polacy mają swój powód do dumy. Pierwszym i jedynym w pełni polskim laureatem Złotej Palmy jest pełnometrażowy "Człowiek z żelaza" w reżyserii Andrzeja Wajdy. W 2002 roku z kolei, nagrodę otrzymał polsko-francuski „Pianista” Romana Polańskiego. Warto także dodać, że talent Polaków doceniono już podczas pierwszej edycji festiwalu w 1946 roku. Nagrodzono wówczas krótkometrażowy film pt. „Wieliczka” w reżyserii Jarosława Brzozowskiego. Co również ciekawe, podczas trwania festiwalu, ekipa techniczna aż trzy razy dziennie zmienia czerwony dywan, a pierwszą aktorką, która przed fotoreporterami zdecydowała się pozować topless, była Simone Sylva.
 • "Miłość"

  Georges i Anne to para staruszków, którzy razem kroczyli przez życie, kochali się i przyjaźnili, byli nierozłączni i lojalni wobec siebie. Pewnego dnia Anne dostaje wylewu. Odrzucając pomoc rodziny i nie chcąc wysłać żony do domu opieki, Georges będzie ze wszystkich sił starał się nią opiekować. W końcu i on znajdzie się u kresu swoich sił... Film Michaela Haneke został nagrodzony w Cannes Złotą Palmą.