Zjednoczone Emiraty Arabskie

Synonimy:
ZEA,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Zjednoczone Emiraty Arabskie (145)

Filmy - Zjednoczone Emiraty Arabskie (5)

 • Gdzie jest córka szejka? Dramatyczne nagranie

  Przed ucieczką od ojca tyrana, premiera Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Latifa nagrała oświadczenie, które miało zostać upublicznione, gdyby ucieczka się nie powiodła. Dziewczyna prawdopodobnie została porwana.
 • W Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest duży popyt na polskie produkty spożywcze

  Obroty handlowe między Polską i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi w ubiegłym roku wyniosły około miliarda dolarów. Szczególnie ceniona jest tam polska żywność. Jej eksport mógłby być większy, gdyby specjalistyczne firmy, takie jak KUKE, w większym stopniu pomagały w rozliczeniach i finansowaniu transakcji z opóźnionym terminem płatności. W ZEA mieszka blisko 9 mln osób, duża część nie jest muzułmanami. Emiraty mogą być także hubem, z którego wysyła się dostawy na inne rynki. Komentuje Wael Suleiman, prezes Polish Business Group, Fidelity Group i Gulf Fluor.
 • Dubaj: Między tradycją a nowoczesnością

  Dubaj, perła Zjednoczonych Emiratów Arabskich, to miasto, w którym zderzają się dwa światy: tradycyjny, arabski – i nowoczesny, wielokulturowy. Przybysze z różnych stron mieszają się na ulicach i w centrach handlowych z kobietami w czadorach, a w miejscach publicznych zamiast języka arabskiego częściej można usłyszeć języki zachodnie. W ZEA żyją przedstawiciele ponad 200 narodowości! Tylko 11 procent z 8,5 mln mieszkańców tego federacyjnego państwa to rdzenna ludność. Jej styl życia zaczął ulegać przemianom w latach 50. XX wieku, wraz z odkryciem na tych terenach złóż ropy. To wtedy zaczęli tutaj napływać przedstawiciele obcych kultur. Zachowanie własnej tożsamości i pielęgnowanie starożytnych zwyczajów to kwestie, do których w Emiratach przykłada się obecnie ogromną wagę. Sokolnictwo, rzemiosła związane z morzem – to dziedzictwo, które współcześni mieszkańcy Dubaju chcą przekazać przyszłym pokoleniom.
 • Nie stać cię na Dubaj? Są też inne emiraty!

  Ras Al-Chajma, wraz z sześcioma innymi emiratami, wchodzi w skład Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Po wielu latach w cieniu swojego słynnego i olśniewającego przepychem sąsiada, Dubaju, Ras Al-Chajma chce wreszcie samodzielnie zaistnieć na turystycznej mapie świata. Wśród atrakcji, którymi emirat kusi turystów, każdy znajdzie coś dla siebie. Piętrzą się tutaj góry Al-Hadżar, u stóp których rozciągają się tereny pustynne i półpustynne, z rozsianymi na nich sawannami i imponującymi wydmami. Podróżnicy pragnący poznać miejscowe tradycje mogą obserwować wyścigi wielbłądów, a miłośnicy historii z zainteresowaniem obejrzą wykopaliska z IV wieku w Szimal. Na amatorów mocnych wrażeń czekają... latające łodzie. Nie rozczarują się również ci, którym Zjednoczone Emiraty Arabskie kojarzą się z luksusowymi zakupami. Bogata oferta butików i galerii handlowych Ras Al-Chajma nie ustępuje temu, co znajdziemy w Dubaju. Turyści odpoczywający w hotelach w Ras Al-Chajma zgodnie podkreślają, że jednym z głównych czynników, dla których zdecydowali się na wakacje w tym miejscu, są przystępne ceny. - Za pieniądze, które trzeba wydać na urlop w Dubaju, tutaj można przyjechać trzy razy! - mówią.