ziemia rolna

Artykuły - Ziemia rolna (78)

 • Nabycie nieruchomości rolnej - ograniczenia i wyłączenia

  Nabycie nieruchomości rolnej - ograniczenia i wyłączenia

  Nabycie nieruchomości rolnej przez nierolnika jest możliwe. Z czego to wynika? Jak tego dokonać? Ile to kosztuje? Na te pytania odpowiada Robert Tomaszewski, prezes zarządu w firmie Saveinvest Sp. z o.o.
 • Nieprecyzyjne przepisy ustawy o obrocie ziemią rolną. Czy nabywca może się jej pozbyć?

  Nieprecyzyjne przepisy ustawy o obrocie ziemią rolną. Czy nabywca może się jej pozbyć?

  Dzieci rolnika obdarowane gruntem muszą przez pięć lat prowadzić gospodarstwo i nie mogą go sprzedać – taki może być efekt nieprecyzyjnych przepisów ustawy o obrocie ziemią rolną.
 • Rolnicy ostrożniej inwestują w swoje gopodarstwa

  Rolnicy ostrożniej inwestują w swoje gopodarstwa

  Wyhamowały inwestycje w gospodarstwach rolnych. Z powodu suszy i słabego wykorzystania środków unijnych spada sprzedaż maszyn rolniczych.
 • Rząd przyjął projekt ustawy w sprawie obrotu ziemią

  Rząd przyjął projekt ustawy w sprawie obrotu ziemią

  Złagodzenie ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi - zakłada projekt nowelizacji ustawy w sprawie obrotu ziemią, który przyjął rząd - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Po zmianach, więcej podmiotów będzie mogło nabyć grunty rolne. Po prawie trzech latach obowiązywania ustawy, która zablokowała handel ziemią, jest szansa na "dobrą zmianę".
 • Łatwiejsza sprzedaż działek rolnych

  Łatwiejsza sprzedaż działek rolnych

  Wygląda na to, że sprzedaż działek rolnych będzie łatwiejsza. Coraz bliżej nowelizacji przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Obecnie trwają konsultacje społeczne. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać jeszcze w 2019 roku.
 • Ziemia rolna w Polsce dalej drożeje

  Ziemia rolna w Polsce dalej drożeje

  5,8 proc. - o tyle zdrożał w ciągu roku hektar gruntu ornego w Polsce - wynika z Indeksu Wartości Ziemi Rolnej przygotowanego Bartosza Turka z Open Finance. Po wprowadzeniu ograniczeń w obrocie gruntami wzrosty cen wyraźnie spowolniły. Z zupełnie odwrotną sytuacją mamy do czynienia w Czechach, Danii na Litwie i Węgrzech, gdzie rolne parcele potrafią drożeć nawet o 10-25 proc. w skali roku.
 • Ustawa o obrocie ziemią: Państwo nie da się wyprowadzić w pole

  Ustawa o obrocie ziemią: Państwo nie da się wyprowadzić w pole

  Spółki nie będą już mogły się wycofać z umowy sprzedaży udziałów lub akcji objętych prawem pierwokupu agencji państwowej.
 • Nie jesteś rolnikiem, ale chcesz kupić ziemię rolną? Sprawdź, jakie wymagania musisz spełnić

  Nie jesteś rolnikiem, ale chcesz kupić ziemię rolną? Sprawdź, jakie wymagania musisz spełnić

  Podstawę prawną dla zarządzania nieruchomościami rolnymi w Polsce stanowi głównie ustawa z dnia 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw. Reguluje ona m.in. kwestię sprzedaży oraz kupna ziemi rolniczej, a także wskazuje podmioty uprawnione do tego typu transakcji.
 • Kupujemy ziemię rolną - jakie dokumenty będą nam potrzebne?

  Kupujemy ziemię rolną - jakie dokumenty będą nam potrzebne?

  Jakie dokumenty potrzebne będą w przypadku nabycia oraz zbycia nieruchomości rolnej - czyli o zmianach, jakie wprowadziły nowe przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.
 • Na rynek ziemi wraca normalność

  Na rynek ziemi wraca normalność

  Powoli rosnące ceny i obroty to obraz rynku ziemi rolnej po ponad roku od wprowadzenia nowych zasad zakupu gruntów. Polacy uczą się żyć z nowymi ograniczeniami, a obawy przed spadkami cen okazują się płonne - wynika z indeksu zmiany cen ziemi rolnej stworzonego przez Open Finance.

Filmy - Ziemia rolna (3)

 • Spekulacja ziemią rolną przez cudzoziemców będzie utrudniona

  Od maja 2016 roku cudzoziemcy zyskają możliwość zakupu ziemi. Nowa ustawa, która będzie regulować obrót ziemią, nie będzie nikogo dyskryminować, ale resort rolnictwa chce, by przy nabywaniu gruntów pierwszeństwo mieli rolnicy, którzy zamieszkują na terenie tej samej gminy lub miejscowości. Zdaniem Marka Sawickiego odpowiedni zapis w ustawie ma zabezpieczyć przed zakupem ziemi rolnej do celów inne niż produkcyjne.
 • Działania resortu rolnictwa mają ułatwić rolnikom nabywanie ziemi

  Ziemia rolna w Polsce w ciągu ostatnich dwudziestu lat zdrożała ponad czterdziestokrotnie. Mimo to ceny gruntów są bardzo atrakcyjne dla cudzoziemców. Po 2016 roku tracą moc przepisy przejściowe dla Polski i każdy obywatel UE będzie mógł kupić dowolną ilość ziemi. Do tego czasu Agencja Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa, która jest właścicielem blisko 2 mln hektarów, chce jak najwięcej swoich zasobów sprzedać polskim rolnikom. Przedstawiciele środowiska apelują o to, by trafiała przede wszystkim do młodych rolników.
 • Konflikt o ziemię. Resort rolnictwa zajmie się problemem "słupów"

  Ministerstwo Rolnictwa zamierza ustalić nowe zasady przeprowadzania przetargów na zakup ziemi z Agencji Nieruchomości Rolnych, aby wyeliminować tzw. słupy. Rolnicy alarmują, że nie mają szans na powiększenie i rozwój gospodarstw, ponieważ grunty są wykupywane przez obcokrajowców. Jednak Marek Sawicki, poseł PSL i były minister rolnictwa zwraca uwagę, że część rolników nie chce kupować ziemi, woli ją dzierżawić. - Spora grupa dzierżawców, również zachodniopomorskich, jest zdecydowanie przeciwna kupowaniu ziemi przy niskich cenach czy wartościach czynszu dzierżawczego. Ta dzierżawa po prostu im się lepiej opłaca niż nabywanie. Stąd ten konflikt - wyjaśnia w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Marek Sawicki.