zbrodnia wołyńska

Artykuły - Zbrodnia wołyńska (52)

 • Wołyń odcisnął na ocalałych głębokie piętno

  Wołyń odcisnął na ocalałych głębokie piętno

  Mają po osiemdziesiąt kilka, dziewięćdziesiąt lat. Pochowały mężów, wykształciły dzieci, cieszą się wnukami i prawnukami. Łączy je głęboka, towarzysząca im przez całe dorosłe życie, trauma. Przeżyły rzeź na Wołyniu, podczas której zginęło kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Spragnione, ranne, przestraszone patrzyły na umierających w męczarniach rodziców, braci, dziadków. Ich wstrząsające historie zebrała Anna Herbich – autorka książki „Dziewczyny z Wołynia”.
 • Ludobójstwo Ukraińców przez Polaków? "Źle się stanie"

  Ludobójstwo Ukraińców przez Polaków? "Źle się stanie"

  - Źle się stanie, jeśli ukraiński parlament przyjmie uchwałę o ludobójstwie Ukraińców dokonanym przez Polaków - ocenił marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Projekt w tej sprawie złożył niezależny deputowany Ołeksij Musij.
 • Andrzej Duda o Wołyniu: Pewne rzeczy muszą być przyznane

  Andrzej Duda o Wołyniu: Pewne rzeczy muszą być przyznane

  Prawda historyczna jest potrzebna, bo tylko na niej można opierać dobre wzajemne relacje - mówił prezydent Andrzej Duda, który w poniedziałek złożył kwiaty przed pomnikiem Ofiar Zbrodni Wołyńskiej na warszawskim Żoliborzu.
 • Wołyń, czyli chodzenie po żyletce nad przepaścią

  Pisanie 11 lipca o stosunkach polsko-ukraińskich to jak chodzenie po żyletce nad przepaścią. Nawet jak człowiek nie gibnie się i nie poleci w dół, to i tak się pokaleczy. I właśnie dlatego trzeba pisać i mówić.
 • "Otwarcie ukraińskich archiwów może być przełomem"

  Otwarcie znajdujących się na Ukrainie archiwów NKWD i KGB może być przełomem dla badaczy historii Ukrainy, Polski, a nawet obszaru całego byłego ZSRR - ocenił w rozmowie z PAP podczas wizyty w Kijowie Łukasz Kamiński, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
 • 26 marca 1943 r. Rzeź Polaków w Lipnikach

  26 marca 1943 r. Rzeź Polaków w Lipnikach

  Dowodzona przez Iwana "Dubowego" Łytwyńczuka banda UPA wraz z ukraińskimi chłopami wymordowała prawie 180 polskich mieszkańców wsi Lipniki na Wołyniu.
 • Przebraże - ostoja polskości na Wołyniu

  Przebraże - ostoja polskości na Wołyniu

  Przebraże to miejscowość, która stała się ostoją dla uciekinierów w czasie rzezi Polaków na Wołyniu. To w niej chronili się bezbronni ludzie przed okrucieństwem UPA.
 • IPN najważniejsze wydarzenia historyczne roku

  IPN najważniejsze wydarzenia historyczne roku

  Uroczystości upamiętniające ofiary zbrodni wołyńskiej oraz identyfikacja ofiar komunizmu - to zdaniem prezesa IPN najważniejsze wydarzenia historyczne mijającego roku. W lipcu w 70. rocznicę zbrodni wołyńskiej z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego uczczono pamięć około 60. tysięcy Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów.
 • "Nasz Dziennik": Policyjne numery w mogile

  Archeolodzy odkryli nową, masową mogiłę we Włodzimierzu Wołyńskim. Ofiary to głównie policjanci zamordowani przez NKWD zapewne w 1940 roku - informuje"Nasz Dziennik".
 • Grekokatolicy solidarni z "atakowanym Kościołem katolickim w Polsce"

  Grekokatolicy solidarni z "atakowanym Kościołem katolickim w Polsce"

  Kościół w Polsce stał się obiektem ataków antykościelnych środowisk; pragniemy wyrazić solidarność i życzyć, by pozostawał on "mocną ostoją prawd ewangelicznych" - napisał zwierzchnik ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk.