zasiłek chorobowy

Artykuły - Zasiłek chorobowy (53)

 • Świadczenia należne w związku z COVID-19 a okres zasiłkowy

  Świadczenia należne w związku z COVID-19 a okres zasiłkowy

  Ustawodawca, dając ubezpieczonym możliwość skorzystania z zasiłku chorobowego, jednocześnie ograniczył okres, za jaki świadczenie to przysługuje. W trakcie trwającej pandemii spora liczba ubezpieczonych odbywa(-ła) obowiązkową kwarantannę, za okres której ma prawo do stosownego świadczenia. Choć z reguły przyczyna objęcia obowiązkową kwarantanną nie ma związku z ewentualną poprzednią niezdolnością do pracy, nie zawsze istnieje możliwość otworzenia nowego okresu zasiłkowego.
 • Burza wokół zmian w zasiłku chorobowym. "Istnieją lepsze rozwiązania"

  Burza wokół zmian w zasiłku chorobowym. "Istnieją lepsze rozwiązania"

  Dobrze, że rząd postanowił pochylić się nad zjawiskiem nieuczciwych zwolnień chorobowych, bo to duży problem. Jednak da się zaproponować lepsze rozwiązania niż proponowana przez Ministerstwo Finansów zmiana w przyznawaniu zasiłków chorobowych. Najskuteczniejszym narzędziem, pozwalającym zmniejszyć skalę nadużyć o nawet dwie trzecie, jest kontrola absencji chorobowych - ocenia Mikołaj Zając, prezes Conperio.
 • 40 tys. zł za miesiąc choroby wypłacił ZUS w Rybniku

  40 tys. zł za miesiąc choroby wypłacił ZUS w Rybniku

  Ponad 40 tys. zł za miesiąc choroby wypłacił klientce rybnicki ZUS. - To efekt wysokiej podstawy, od której odprowadzane są składki - wyjaśnia w rozmowie z PulsHR Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
 • Wpływ korzystania z chorobówki na podstawę zasiłku

  Wpływ korzystania z chorobówki na podstawę zasiłku

  Z racji świadczonej pracy w ramach umowy o pracę pracownik podlega obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu. Po upływie odpowiedniego okresu wyczekiwania albo od pierwszego dnia takiego ubezpieczenia nabywa prawo do świadczeń chorobowych. Podstawę ich obliczenia stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za stosowny okres. Może się jednak zdarzyć, że przy kolejnym korzystaniu ze świadczeń chorobowych nie będzie konieczności ustalania takiej podstawy na nowo lub niektóre z wynagrodzeń zostaną uzupełnione albo pominięte.
 • Ludzie nie boją się już chorować. ZUS planuje więc ostrzejsze kontrole zwolnień

  Ludzie nie boją się już chorować. ZUS planuje więc ostrzejsze kontrole zwolnień

  Dłuższe macierzyńskie, więcej urodzeń i lepsza sytuacja na rynku pracy potęgują deficyt w FUS . Ubezpieczyciel chce uszczelnić system.
 • "Chorobówka" należna także za dni wolne od pracy

  "Chorobówka" należna także za dni wolne od pracy

  Gdy osoba aktywna zawodowo stanie się niezdolna do pracy z powodu choroby, z reguły traci możliwość uzyskiwania wynagrodzenia/przychodu. Wówczas pewnego rodzaju rekompensatą dla spełniających określone warunki ubezpieczonych jest stosowne świadczenie, wypłacane za każdy dzień potwierdzonej niezdolności do pracy, w tym również za dni wolne od pracy.
 • Zbyt późne dostarczenie L4 pracodawcy to niższy zasiłek

  Zbyt późne dostarczenie L4 pracodawcy to niższy zasiłek

  Mniej biurokracji i papierowej roboty, za to większa kontrola zwolnień lekarskich - to korzyści z wprowadzenia elektronicznych zwolnień.
 • ZUS wstrzymał świadczenia chorobowe na ponad 98 mln zł

  ZUS wstrzymał świadczenia chorobowe na ponad 98 mln zł

  W pierwszym półroczu 2018 r. ZUS wstrzymał bądź obniżył świadczenia chorobowe na kwotę ponad 98 mln zł - poinformował w czwartek PAP rzecznik Zakładu Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że w porównaniu do tego samego okresu w 2017 r. kwota wstrzymanych świadczeń wzrosła blisko dwukrotnie.
 • Ustalenie okresu wypłaty zasiłku, gdy pracownik nie stawił się na wezwanie lekarza orzecznika ZUS

  Ustalenie okresu wypłaty zasiłku, gdy pracownik nie stawił się na wezwanie lekarza orzecznika ZUS

  Pracownik choruje nieprzerwanie od połowy sierpnia 2017 r. Ostatnie z przedłożonych przez niego zaświadczeń lekarskich zostało objęte kontrolą lekarza orzecznika ZUS. Pracownik nie zgłosił się jednak na wezwanie, w związku z czym otrzymaliśmy z ZUS informację, że zaświadczenie lekarskie straciło ważność i za wskazany w nim okres nie wypłaciliśmy zasiłku. Pracownik w tym czasie nie zgłosił się do pracy, natomiast jego kolejne zwolnienie lekarskie rozpoczyna się po upływie okresu zakwestionowanego przez lekarza orzecznika ZUS. Czy dni, za które pracownik nie otrzymał zasiłku należy wliczyć do okresu zasiłkowego?
 • ZUS z zielonym światłem do kontroli firm

  ZUS z zielonym światłem do kontroli firm

  Zakład ma prawo sprawdzać przedsiębiorstwa podejrzewane o świadome zawyżanie zarobków pracowników w celu wyłudzenia przez nich zasiłku chorobowego.