zanieczyszczenia powietrza

Artykuły - Zanieczyszczenia powietrza (38)

 • Smog jest wszędzie, ale jeszcze nie w prawie pracy. To powinno się zmienić

  Smog jest wszędzie, ale jeszcze nie w prawie pracy. To powinno się zmienić

  Niejasne regulacje dotyczące ochrony przed smogiem są problemem zarówno pracowników, jak i pracodawców. Ci pierwsi muszą często na własną rękę bronić się przed nadmierną ekspozycją na rakotwórcze substancje. Drudzy nie mogą zaś mieć pewności, czy dzisiejsze ewentualnie niedopatrzenia nie zaprowadzą ich w przyszłości na salę sądów.
 • Aspiryna zmniejsza negatywny wpływ smogu na płuca

  Aspiryna zmniejsza negatywny wpływ smogu na płuca

  Nowe badania wskazują, że niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak aspiryna, mogą redukować niekorzystny wpływ zanieczyszczonego powietrza na działanie płuc. Potwierdzili to naukowcy z Uniwersytetu Columbia.
 • Sejm przyjął ustawę smogową. Będziemy obniżać progi

  Sejm przyjął ustawę smogową. Będziemy obniżać progi

  Ministerstwo Zdrowia potwierdza stanowisko Polskiego Alarmu Smogowego i chce znaczącego obniżenia progów alarmowania o zanieczyszczeniu powietrza. W porównaniu z wcześniejszymi zamierzeniami Ministerstwa Środowiska rekomendacje Ministra Zdrowia są trzykrotnie ostrzejsze. Przyspieszenie procesu wyeliminowania zagrożeń związanych z występowaniem ponadnormatywnych stężeń niektórych zanieczyszczeń powietrza - zapowiedział wczoraj wiceminister środowiska Michał Kurtyka,
 • Zanieczyszczenia powietrza wywołują psychozę?

  Zanieczyszczenia powietrza wywołują psychozę?

  Szokujące wyniki badań sugerują, że zanieczyszczenie powietrza może przyczyniać się do rozwoju chorób psychicznych wśród młodych ludzi.
 • Blisko 2 mld dzieci oddycha zanieczyszczonym powietrzem

  Blisko 2 mld dzieci oddycha zanieczyszczonym powietrzem

  Aż 93 proc. dzieci poniżej 15. roku życia codziennie oddycha silnie zanieczyszczonym powietrzem. To aż 1,8 mld młodych ludzi.
 • Są dowody, że smog szkodzi nienarodzonym dzieciom

  Są dowody, że smog szkodzi nienarodzonym dzieciom

  Zanieczyszczenie powietrza może szkodzić nienarodzonemu dziecku. Naukowcy po raz pierwszy w historii odkryli, że mikroskopijne cząstki węgla przedostają się do łożyska.
 • 4,5 mln zgonów z powodu zanieczyszczeń powietrza

  4,5 mln zgonów z powodu zanieczyszczeń powietrza

  Z powodu zanieczyszczeń powietrza na świecie zmarło 4,5 mln osób, w tym 237 000 dzieci poniżej piątego roku życia - wynika z opublikowanego dopiero teraz raportu podsumowującego 2015 rok. Według przewidywań ekspertów, w przyszłości może być jeszcze gorzej.
 • Coraz bliżej paliwa z powietrza

  Coraz bliżej paliwa z powietrza

  Kanadyjska firma Carbon Engineering jest coraz bliżej opracowania technologii wychwytywania z powietrza dwutlenku węgla i przekształcania go w neutralne paliwo.
 • Europejskie lasy w niebezpieczeństwie

  Europejskie lasy w niebezpieczeństwie

  Naukowcy ostrzegają, że zanieczyszczenia mogą pozbawiać europejskie drzewa ważnych składników odżywczych, uszkadzając cenne grzyby, które żyją na korzeniach drzew.
 • Siemens zadba o jakość powietrza w Londynie

  Siemens zadba o jakość powietrza w Londynie

  Siemens wdroży na terenie Londynu system regulujący pobieranie opłat za wstęp do strefy niskoemisyjnej (ULEZ). System będzie monitorował i kontrolował pojazdy przejeżdżające przez określone obszary, skutecznie i szybko identyfikując te, które nie spełniają norm emisji spalin dla stref niskoemisyjnych. Oprogramowanie będzie zintegrowane z istniejącymi czujnikami drogowymi i systemem kamer do automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych. Całość zostanie wdrożona w kwietniu 2019 roku.

Filmy - Zanieczyszczenia powietrza (2)

 • Czy walka ze smogiem ominie najbiedniejszych Polaków

  Rządowy program walki ze smogiem ma objąć 4 mln domów. Jednak możliwe, że program wykluczy z walki ze smogiem najuboższe rodziny, ponieważ nie skorzystaliśmy z rady Banku Światowego.
 • Stężenie szkodliwych substancji w kabinie auta jest wyższe niż na zewnątrz. Konieczne jest stosowanie filtrów kabinowych

  Na zanieczyszczenia powietrza narażeni są przede wszystkim kierowcy. Stężenie szkodliwych substancji w kabinie samochodu może być nawet kilkukrotnie większe niż na zewnątrz. Standardowe filtry kabinowe nie zatrzymują zanieczyszczeń smogowych. Warto więc stosować filtry z aktywnym węglem i regularnie je wymieniać. W walce ze smogiem może także pomóc wprowadzenie kar za poruszanie się pojazdem z usuniętym filtrem cząstek stałych. Na Zachodzie mandaty sięgają kilku tysięcy euro. – Z punktu widzenia właściciela pojazdu można zadbać o swoje zdrowie poprzez okresowe kontrole samochodu i sprawdzanie jego stanu technicznego. Przy tej okazji można się zainteresować filtrem kabinowym. Na pewno należałoby go wymienić dwa razy do roku. Warto kupować nieco droższe filtry, które zawierają węgiel aktywny. Wówczas poza samym zapyleniem, zatrzymujemy część gazów, które są dezaktywowane, co jest naprawdę istotną sprawą, zwłaszcza w centrum miasta – podkreśla Tomasz Niedbała, zastępca dyrektora sprzedaży ds. wyposażenia warsztatów w Inter-Team.