InteriaTV - zakaz handlu w niedzielę

Filmy - Zakaz handlu w niedzielę (27)

 • Jak ograniczenie handlu w niedziele wpłynęło na Polaków?

  Wprowadzenie ograniczenia handlu w niedziele spowodowało, że wielu Polaków musiało zmienić swoje przyzwyczajenia. Dotyczy to nie tylko zwyczajów zakupowych, ale również sposobu spędzania wolnego czasu. Ciekawych obserwacji na ten temat dostarczają wyniki ankiet zrealizowanych przez Agencję Badań Rynku i Opinii SW Research oraz wywiadów przeprowadzonych przez Danae. Chęć spędzania wolnego czasu była jednym z czterech najważniejszych powodów, dla którego Polacy odwiedzali centra handlowe w niedziele. Grupami, które wskazywały go częściej, byli mieszkańcy wsi oraz miast o populacji nieprzekraczającej 100 tysięcy. Jednak dla części z nich zakaz handlu w niedziele nie ma istotnego znaczenia.
 • Jak zakaz handlu w niedziele wpływa na wzrost cen

  Inflacja będzie w tym roku wyższa niż w ostatnich dwóch latach. Powinna przekroczyć 2 proc. Na wzrost cen wpływa ograniczenie handlu w niedziele. Tegoroczny wzrost inflacji związany jest jak dotąd przede wszystkim z cenami ropy naftowej i silnym dolarem.
 • Jakie skutki przyniósł zakaz handlu w niedziele?

  Obawy co do obniżenia poziomu konsumpcji przez wprowadzenie zakazu handlu w niedziele nie sprawdziły się. Polacy nauczyli się robić zakupy w innych terminach i miejscach. Patrząc na globalny poziom sprzedaży w sklepach detalicznych widać, że nie uległ on istotnej zmianie. Należy mieć na uwadze proces pewnego rodzaju przenoszenia zainteresowania klientów pomiędzy różnymi formami sprzedaży. Podczas gdy dyskutowane są potencjalne skutki niehandlowych niedziel – widać go w tym, kto sprzedaje i kto utrzymał się na rynku. Obecnie zainteresowania klientów przesuwa się do sklepów, które mogą oferować niższe ceny, ale i szeroki asortyment. Najczęściej to sieci handlowe, jakie mają możliwość negocjowania cen towarów hurtowo. Dzięki temu sprzedają je taniej swoim klientom. Ci coraz chętniej wybierają takie placówki.
 • Rok od zakazu handlu w niedzielę. Czy ten projekt się udał?

  Mija rok od kiedy wprowadzono zakaz handlu w niedzielę, a od pierwszego stycznia zakupy zrobimy tylko w ostatnią niedzielę każdego miesiąca. Co o ustawie sądzą warszawiacy? W studiu „Dzień Dobry TVN” Paweł Blajer opowiedział o wadach i zaletach takiego rozwiązania. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Więcej kredytów bierzemy w poniedziałek, to skutek zakazu handlu

  Ilość udzielonych kredytów ratalnych w 2018 r. wzrosła o 1,2 proc., a ich wartość o 6 proc. Coraz więcej kredytów bierzemy w poniedziałek. To skutek zakazu handlu w niedziele. Wiele umów o kredytach ratalnych było podpisywanych w sklepach sieci handlowych w niedziele. Dotyczyło to zwłaszcza zakupów na kredyt mebli czy sprzętu rtv. Ograniczenia dotyczące handlu w niedziele zmieniło rynek kredytowy.
 • Emilewicz o handlu w niedzielę: "Są możliwe korekty ustawowe"

  Emilewicz była pytana w Popołudniowej Rozmowie RMF FM o możliwe rozluźnienie przepisów o zakazie handlu w niedziele. "Nie ma takiej sytuacji, w której pod wpływem danych nie zmienia się decyzji wcześniej podjętych. Tu mamy pewne bazowe dane" - stwierdziła minister. "Jeśli drobni, mali właściciele sklepów jasno zakomunikują i powiedzą, że dla nich jest to istotne rozszczelnienie nieco tego systemu i że model obowiązujący na przykład w ubiegłym roku był wystarczający, (...) to wówczas pewnie możliwa jest korekta ustawowa" - podkreślała Jadwiga Emilewicz.
 • Dalsze ograniczanie handlu w niedziele jeszcze bardziej uderzy w małe sklepy

  W dniach przed niedzielami, które nie są handlowymi, robimy zwiększone zakupy. To uderza w drobny handel. Wprowadzenie dalszych ograniczeń tylko ten problem pogłębi. - Takie oczekiwania, że ograniczenie handlu w niedzieli poprawi sytuację małych sklepów, nie miały prawa się sprawdzić - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Prognoz i Analiz, były prezes GUS.
 • Szumlewicz o zakazie handlu w niedzielę: bubel prawny

  „Już wkrótce Prawo i Sprawiedliwość zaostrzy ustawę ograniczająca handel w niedzielę. Mają być zgłoszone poprawki pod wpływem związku zawodowego NSZZ ‘Solidarność’. I cóż tu można powiedzieć, jednym zdaniem – bubel prawny należy wyrzucić do śmietnika, ustawa o handlu w niedzielę po prostu jest zła i poprawki tutaj nic niestety nie dadzą” – komentuje publicysta Piotr Szumlewicz.
 • Skutki pierwszej niedzieli z zakazem handlu

  Na zakazie handlu w niedzielę miały najwięcej zyskać małe sklepiki. Tak się jednak nie stało, bo wielkie sieci handlowe przygotowały niespodzianki dla klientów.
 • Ustawa o zakazie handlu w niedzielę weszła w życie

  Ustawa o zakazie handlu w niedzielę weszła w życie.