zadłużenie państwa

Artykuły - Zadłużenie państwa (6)

 • Wiemy kto zapłaci za "piątkę Kaczyńskiego"

  Wiemy kto zapłaci za "piątkę Kaczyńskiego"

  Za spełnienie obietnic wyborczych PiS zapłacą oświata, nauka i badania. Tylko czekać, aż rząd podniesie kolejne podatki, żeby sfinansować nową "piątkę" zapowiedzianą niedawno przez prezesa PiS - uważają ekonomiści FOR. To uniemożliwi reformę systemu podatkowego i obniżki podatków tam, gdzie to konieczne.
 • Wzrost wydatków związanych z pakietem fiskalnym negatywny dla ratingu Polski - Moody's

  Wzrost wydatków budżetowych związanych z pakietem fiskalnym jest negatywny dla profilu kredytowego Polski - oceniła w pełnym raporcie do piątkowej decyzji ratingowej agencja Moody's.
 • Realizacja obietnic rządowych będzie problemem dla budżetu

  Realizacja obietnic rządowych będzie problemem dla budżetu

  Po dobrym pierwszym kwartale obecnie na rynku notujemy spadki rentowności na najważniejszych obligacjach skarbowych. Jednym z powodów są przeciągające się polityczne spory wokół opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej. Ostatnie propozycje rządu też nie są bez wpływu na zagranicznych inwestorów którzy wycofują się z naszych obligacji skarbowych dostrzegając ryzyko.
 • Łagodniejsze spowolnienie dzięki nowym wydatkom

  Łagodniejsze spowolnienie dzięki nowym wydatkom

  W bieżącym roku czeka nas nieco niższe tempo wzrostu gospodarczego, ale m.in. dzięki zapowiedzianemu impulsowi fiskalnemu spowolnienie będzie łagodniejsze, a Polska pozostanie jednym z liderów wzrostu w Unii Europejskiej. Wzrost PKB w 2019 będzie nieco niższy niż w ubiegłym roku, ale między innymi dzięki zapowiedzianemu impulsowi fiskalnemu spowolnienie będzie łagodniejsze - ocenia minister finansów Teresa Czerwińska.
 • MF: Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec listopada br. wyniosło ok. 954,1 mld zł

  MF: Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec listopada br. wyniosło ok. 954,1 mld zł

  Zadłużenie Skarbu Państwa (SP) na koniec listopada br. spadło o 0,6 proc. wobec października br. i wyniosło ok. 954,1 mld zł - poinformowało w czwartkowym komunikacie Ministerstwo Finansów zaznaczając, że są to wstępne szacunkowe dane.
 • Czy złoty to waluta kraju rozwiniętego, czy dopiero rozwijającego się?

  Czy złoty to waluta kraju rozwiniętego, czy dopiero rozwijającego się?

  Ponieważ warszawska giełda została potraktowana przez FTSE Russelss jako rynek rozwinięty może pojawić się apetyt, aby podobnie była oceniana polska waluta. Także z tego powodu, że w 1996 r. Polska została przyjęta do OECD, skupiającej najbogatsze państwa świata, od tego czasu polska gospodarka jest dużo silniejsza, a w PKB na mieszkańca przeganiamy właśnie Portugalię.
 • Struktura polskiego długu SP jest bezpieczna

  Struktura polskiego długu SP jest bezpieczna

  Struktura długu Skarbu Państwa jest bezpieczna, w ostatnich latach uległa znacznej poprawie; obniżył się m.in. udział długu w walutach obcych - informuje w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister finansów Piotr Nowak.
 • Państwowy Dług Publiczny wyniósł 989.179,3 mln zł

  Państwowy Dług Publiczny wyniósł 989.179,3 mln zł

  Państwowy Dług Publiczny na koniec I kw. 2018 roku wyniósł 989.179,3 mln zł, co oznacza wzrost o 2,8 proc. wobec końca 2017 r. - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie. PDP wzrósł o 27.360,5 mln zł w I kwartale 2018 r. wobec końca 2017 r.
 • Tonąca w długach Ameryka zatopi najpierw Polskę

  Tonąca w długach Ameryka zatopi najpierw Polskę

  Tylko tuż po II wojnie światowej dług do PKB w USA przekraczał w 117 proc. I właśnie taką wartość ma znów osiągnąć już za kilka lat, ze względu na fiskalną stymulację. Ciekawostką i dziejową niesprawiedliwością może być jednak fakt, że skutków tego gwałtownie rosnącego długu na razie nie odczują Amerykanie, tylko Polacy - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Ryzyka finansowe dla Polski najniższe od dekady

  Ryzyka finansowe dla Polski najniższe od dekady

  Koszt ubezpieczenia polskiego długu spada do poziomów niewidzianych od 10 lat. Dodatkowo niższa od oczekiwań inflacja powoduje, że rentowności obligacji wyraźnie się obniżają, co umożliwia redukcję kosztów obsługi zadłużenia. W rezultacie ryzyko bankructwa Polski w najbliższym roku można szacować na ok. 0,80 proc.

Filmy - Zadłużenie państwa (1)