zadłużenie państwa

Artykuły - Zadłużenie państwa (6)

 • Struktura polskiego długu SP jest bezpieczna

  Struktura polskiego długu SP jest bezpieczna

  Struktura długu Skarbu Państwa jest bezpieczna, w ostatnich latach uległa znacznej poprawie; obniżył się m.in. udział długu w walutach obcych - informuje w odpowiedzi na interpelację poselską wiceminister finansów Piotr Nowak.
 • Państwowy Dług Publiczny wyniósł 989.179,3 mln zł

  Państwowy Dług Publiczny wyniósł 989.179,3 mln zł

  Państwowy Dług Publiczny na koniec I kw. 2018 roku wyniósł 989.179,3 mln zł, co oznacza wzrost o 2,8 proc. wobec końca 2017 r. - podało Ministerstwo Finansów w komunikacie. PDP wzrósł o 27.360,5 mln zł w I kwartale 2018 r. wobec końca 2017 r.
 • Tonąca w długach Ameryka zatopi najpierw Polskę

  Tonąca w długach Ameryka zatopi najpierw Polskę

  Tylko tuż po II wojnie światowej dług do PKB w USA przekraczał w 117 proc. I właśnie taką wartość ma znów osiągnąć już za kilka lat, ze względu na fiskalną stymulację. Ciekawostką i dziejową niesprawiedliwością może być jednak fakt, że skutków tego gwałtownie rosnącego długu na razie nie odczują Amerykanie, tylko Polacy - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Ryzyka finansowe dla Polski najniższe od dekady

  Ryzyka finansowe dla Polski najniższe od dekady

  Koszt ubezpieczenia polskiego długu spada do poziomów niewidzianych od 10 lat. Dodatkowo niższa od oczekiwań inflacja powoduje, że rentowności obligacji wyraźnie się obniżają, co umożliwia redukcję kosztów obsługi zadłużenia. W rezultacie ryzyko bankructwa Polski w najbliższym roku można szacować na ok. 0,80 proc.
 • Deficyt sektora finansów w 2017 roku 1,5 proc.; dług 50,6 proc.

  Deficyt sektora finansów w 2017 roku 1,5 proc.; dług 50,6 proc.

  Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w 2017 roku stanowił 1,5 proc. PKB, natomiast dług sektora ukształtował się na poziomie 50,6 proc. PKB - podał we wtorek we wstępnym szacunku Główny Urząd Statystyczny.
 • Czy warto kupować obligacje z Europy Środkowo-Wschodniej?

  Czy warto kupować obligacje z Europy Środkowo-Wschodniej?

  2017 r. był bez wątpienia wyjątkowy dla wielu regionów. W zeszłym roku Europa Środkowo-Wschodnia odnotowała wyjątkowo silny wzrost. Zdaniem analityków Saxo Banku ratingi obligacji skarbowych z naszego regionu są niewspółmiernie wysokie do innych państw.
 • Zadłużenie Skarbu Państwa wzrosło o ponad 6 mld zł

  Zadłużenie Skarbu Państwa wzrosło o ponad 6 mld zł

  Zadłużenie Skarbu Państwa w styczniu wyniosło 934,7 mld zł, co oznacza wzrost o 6,2 mld zł, lub 0,7 proc. wobec grudnia 2017 r. - poinformował MF. Polska w ostatnich trzech latach miała największy z krajów UE przyrost długu publicznego w relacji do PKB i to w sytuacji dobrej koniunktury piszą analitycy.
 • Drugie czytanie budżetu na 2018 rok

  Drugie czytanie budżetu na 2018 rok

  Dochody budżetu w 2018 r. będą wyższe o 3,5 proc., dzięki m.in. działaniom nakierowanym na odbudowę wpływów podatkowych - mówił przewodniczący komisji finansów publicznych Jacek Sasin (PiS) podczas drugiego czytania projektu budżetu na 2018 r. - Platforma nie może poprzeć budżetu "dla rodziny PiS" i rodziny Radia Maryja" - ocenił szef klubu PO Sławomir Neumann. Złożył wniosek o odrzucenie projektu, ale także złożył poprawki zwiększające nakłady na ochronę zdrowia.
 • Gruszecki - możliwy też jest kolejny kryzys gospodarczy

  Gruszecki - możliwy też jest kolejny kryzys gospodarczy

  Są szanse na wzrost inwestycji, choć ich wzrost wciąż hamują obciążenia wobec drobnych przedsiębiorców - uważa prof. Tomasz Gruszecki z KUL. Jego zdaniem nie można dziś też wykluczać pogorszenia się międzynarodowej koniunktury gospodarczej, a nawet kolejnego kryzysu.
 • Nowy rok nie najlepszy dla obligacji; ciekawe papiery krajów Azji i Ameryki Płd.

  Nowy rok nie najlepszy dla obligacji; ciekawe papiery krajów Azji i Ameryki Płd.

  Rok 2018 nie będzie najlepszy dla rynku długu, rosnąca inflacja może stanowić czynnik ryzyka w pierwszych kwartałach - uważają uczestnicy debaty PAP Biznes "Strategie rynkowe". Zdaniem analityków, ciekawymi pod względem inwestycyjnym są papiery rozwijających się krajów Azji i Ameryki Południowej, szczególnie te w walutach lokalnych.

Filmy - Zadłużenie państwa (1)