wzrost wynagrodzeń

Artykuły - Wzrost wynagrodzeń (79)

 • GUS: Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie w październiku 2020 r.

  GUS: Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie w październiku 2020 r.

  Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w październiku wyniosło 5458,88 zł, co oznacza wzrost o 4,7 proc. rdr - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rdr spadło o 1,0 proc.
 • Raport PIE: Przyszłość Polski w 2035 r.

  Raport PIE: Przyszłość Polski w 2035 r.

  W 2037 r. siła nabywcza wynagrodzeń w Polsce mogłaby osiągnąć poziom średniej unijnej, a już pięć lat wcześniej nasz kraj byłby w stanie skutecznie walczyć z cyberzagrożeniami wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Raport powstał przed wybuchem pandemii koronawirusa, ale wiele z opisanych w nim scenariuszy wciąż ma szanse na realizację.
 • Czy szybki wzrost wynagrodzeń jest już zagrożeniem dla polskiej gospodarki?

  Czy szybki wzrost wynagrodzeń jest już zagrożeniem dla polskiej gospodarki?

  Dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób w czerwcu wyniosła 5,3% r/r wobec 7,7% w maju, Była znacznie niższa od prognoz analityków, konsensus rynkowy wynosił 7,0.
 • Inflacja jest największym zaskoczeniem w polskiej gospodarce

  Inflacja jest największym zaskoczeniem w polskiej gospodarce

  Polską gospodarkę charakteryzuje wysoki wzrost wynagrodzeń, związany z niską stopą bezrobocia, i wysoka dynamika konsumpcji prywatnej. Największym zaskoczeniem jest jednak inflacja. - Dynamika konsumpcji utrzyma się na wysokim poziomie przez cały rok - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.
 • Morawiecki: Teraz weźmiemy się za budżetówkę

  Morawiecki: Teraz weźmiemy się za budżetówkę

  Planujemy przegląd wynagrodzeń "w budżetówce" na kolejny rok, który będzie połączony ze zmniejszeniem zatrudnienia; będę prosił członków rządu, osoby kierujące instytucjami centralnymi, aby nie wypełniali wakatów po odchodzących pracownikach - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
 • Porozumienie KGHM ze związkami zawodowymi zakłada wzrost wynagrodzeń o 6,1 proc. w br.

  Porozumienie KGHM ze związkami zawodowymi zakłada wzrost wynagrodzeń o 6,1 proc. w br.

  Przedstawiciele KGHM Polska Miedź oraz organizacje związkowe wynegocjowali "dobre porozumienie" dotyczące wzrostu poziomu wynagrodzeń na 2018 rok; od początku tego roku pensje będą wyższe o 6,1 proc. - poinformował prezes spółki Radosław Domagalski-Łabędzki.
 • Płace w tym roku przyspieszą?

  Płace w tym roku przyspieszą?

  Rekordowo niskie poziomy bezrobocia, a także kurczące się zasoby kadrowe na rynku będą przekładać się na wzmożoną konkurencję o pracowników i to zarówno tych obecnych, jak i potencjalnych. W ubiegłym roku już 51% firm odczuło trudności rekrutacyjne, a wiele z nich doświadczyło presji płacowej ze strony swoich załóg. Z badań Work Service wynika, że 53% Polaków oczekuje podwyżek wynagrodzeń.
 • Rekordowo niskie bezrobocie wymusza na pracodawcach inwestycje. Rosną wynagrodzenia i zmieniają się warunki pracy

  Rekordowo niskie bezrobocie wymusza na pracodawcach inwestycje. Rosną wynagrodzenia i zmieniają się warunki pracy

  Bez pracy jest zaledwie nieco ponad milion dorosłych Polaków. Pracodawcy mają więc coraz większy problem z pozyskaniem i utrzymaniem pracowników, dlatego muszą inwestować. Pierwszą oznaką tego jest wzrost wynagrodzeń i świadczeń pozapłacowych. Firmy zmieniają też środowiska pracy - unowocześniają biura, umożliwiają pracę zdalną, w dużych międzynarodowych zespołach. To zadanie ułatwiają im rozwijające się prężnie technologie.
 • Podwyżki tylko dla wybranych!

  Podwyżki tylko dla wybranych!

  Rząd nie odmrozi kwoty bazowej, od której wielokrotności naliczana jest pensja członków korpusu służby cywilnej. Związkowcy domagają się jednak 15 proc. podwyżek dla całej administracji.
 • Ceny produktów spożywczych wzrosną. Sektor handlu wciąż w niepewności

  Ceny produktów spożywczych wzrosną. Sektor handlu wciąż w niepewności

  Miniony rok nie był łatwy dla sektora handlu. Z jednej strony wzrost wynagrodzeń i program Rodzina 500+ napędzały sprzedaż detaliczną, ale z drugiej zapowiedź wprowadzenia podatku handlowego spowodowała, że branża funkcjonowała w warunkach dużej niepewności. Mimo że nowa danina została zawieszona, to niepewność pozostała. Sektor musi się przygotować również na powrót inflacji - ocenia Michał Sadecki, prezes Polskiej Grupy Supermarketów.

Filmy - Wzrost wynagrodzeń (14)

 • To był ostatni miesiąc wzrostu wynagrodzeń?

  W lutym przeciętne miesięczne wynagrodzenie było wyższe o 7,7% r/r. To konsekwencja podwyższenia płacy minimalnej. Czy byłoby bezpieczniej, gdyby ta została uzależniona od zmian średniego wynagrodzenia, gdy gospodarka ucierpi z powodu koronawirusa?
 • Czy to już koniec dużych wzrostów wynagrodzeń za pracę?

  Ostatnie dwa lata, to wzrost wynagrodzeń o 7 proc. rocznie. Czego można spodziewać się w tym roku? Jak podaje GUS, w grudniu 2019 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto było wyższe o 6,2% r/r i wyniosło 5604,25 zł.
 • Wysokie tempo wzrostu wynagrodzeń utrzyma się do wiosny

  Wynagrodzenia znów rosną w tempie przekraczającym 7 proc. Jednak tak wysokie tempo powinno utrzymać się do wiosny. Natomiast realny wzrost dochodów będzie niższy ze względu na inflację. Nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób w lipcu wyniosła 7,4% r/r wobec 5,3% w czerwcu, kształtując się powyżej prognozy analityków rynkowych 7,1%. W ujęciu realnym, czyli po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach wzrosły w lipcu o 4,4% r/r (wobec 2,6% w czerwcu).
 • Czy szybki wzrost wynagrodzeń jest już zagrożeniem dla polskiej gospodarki

  Dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób w czerwcu wyniosła 5,3% r/r wobec 7,7% w maju, Była znacznie niższa od prognoz analityków, konsensus rynkowy wynosił 7,0. Jednak do silnego obniżenia rocznej dynamiki płac w czerwcu w porównaniu z majem przyczynił się efekt statystyczny w postaci niekorzystnej różnicy w liczbie dni roboczych (w maju liczba dni roboczych była o 1 większa niż w 2018 r., podczas gdy w czerwcu br. była ona o 2 mniejsza niż przed rokiem), to obniżyło dynamikę płac pracowników zatrudnionych na akord.