wykształcenie

Artykuły - Wykształcenie (729)

 • Jak poziom wykształcenia wpływa na wynagrodzenie?

  Jak poziom wykształcenia wpływa na wynagrodzenie?

  W 2019 roku najwięcej zarabiały osoby z wykształceniem wyższym magisterskim inżynierskim. Mediana ich zarobków wynosiła o 1100 zł więcej względem wykształcenia wyższego magisterskiego. Najniższe zarobki odnotowano w grupach o wykształceniu podstawowym i gimnazjalnym. Mediany wynagrodzeń dla tych grup wyniosły odpowiednio 3250 zł i 3234 zł.
 • Jest czego zazdrościć młodym programistom

  Jest czego zazdrościć młodym programistom

  Wykształcenie w deficytowym zawodzie gwarantuje wysokie wstawki już na samym starcie.
 • Mieszkańcy regionu warszawskiego najlepiej wykształceni w Unii

  Mieszkańcy regionu warszawskiego najlepiej wykształceni w Unii

  Według danych Eurostatu region stołeczny w Polsce ma najwyższy odsetek osób z wyższym wykształceniem w całej Unii. Co ciekawsze, finansowo najbardziej z tego faktu korzystają ci, którzy nie legitymują się dyplomem uczelni, a na miejsce pracy wybrali stolicę zamiast innej części kraju - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.
 • Rośnie popularność nauki w systemie dualnym. To zwiększa szanse na atrakcyjną pracę

  Rośnie popularność nauki w systemie dualnym. To zwiększa szanse na atrakcyjną pracę

  Model studiów dualnych, który pozwala łączyć naukę z pracą zawodową, wprowadza coraz więcej polskich uczelni. Cieszy się też popularnością wśród samych studentów, którzy po zakończeniu nauki otrzymują nie tylko dyplom, lecz także konkretny wpis w CV, a często mają już zapewnioną atrakcyjną pracę.
 • Warto zabezpieczyć przyszłość naszych dzieci!

  Warto zabezpieczyć przyszłość naszych dzieci!

  Przezorni rodzice mogą zabezpieczyć przyszłość swoich dzieci, znacznie wcześniej. Podjęcie studiów w Polsce wiąże się z dużymi kosztami. Warto jednak ponieść ten wydatek gdyż ich ukończenie zwiększa szanse na wyższe zarobki.
 • Zarobki osób z tytułem magistra wybranych uczelni wyższych w Polsce w 2017 r.

  Zarobki osób z tytułem magistra wybranych uczelni wyższych w Polsce w 2017 r.

  W tym roku kolejny raz chcieliśmy sprawdzić, jak wiedzie się absolwentom wybranych uczelni wyższych. Poniższe zestawienie zawiera dane od osób, które ukończyły studia drugiego stopnia (lub równorzędne) 33 uczelni wyższych (próba co najmniej 450 osób). Przy interpretacji wyników badania należy pamiętać, że na wysokość wynagrodzeń wpływa również szereg innych czynników niż tylko rodzaj ukończonej szkoły.
 • Rodzice chętnie wysłaliby dzieci na studia internetowe

  Rodzice chętnie wysłaliby dzieci na studia internetowe

  Ponad dwie trzecie rodziców bierze pod uwagę dla swoich dzieci studia prowadzone w całości lub w części przez internet. Globalnie trend ten jest wyraźnie widoczny, w Polsce dopiero zaczyna się rozwijać. Jednak ze względu na niższe koszty oraz możliwość łączenia nauki i pracy ten sposób studiowania może być szansą na uzyskanie lepszego wykształcenia.
 • Pracodawcy coraz mniejszą wagę przywiązują do wykształcenia

  Pracodawcy coraz mniejszą wagę przywiązują do wykształcenia

  Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów z konkretnym fachem w ręku. Pracodawcy coraz mniejszą wagę przywiązują do wykształcenia, dużo bardziej liczą się dla nich umiejętności i doświadczenie – przekonuje Natalia Bogdan, prezes agencji pracy Jobhouse.
 • Będzie trudniej dostać się na studia. Uczelnie zmniejszają liczbę miejsc

  Będzie trudniej dostać się na studia. Uczelnie zmniejszają liczbę miejsc

  Niektóre uczelnie nawet o 50 proc. ograniczą liczbę miejsc dla kandydatów. W ten sposób starają się uchronić przed spadkiem dotacji.
 • Zarobki absolwentów MBA w 2016 r.

  Zarobki absolwentów MBA w 2016 r.

  Mediana wynagrodzeń osób z certyfikatem MBA wyniosła 11 600 zł. Co czwarty absolwent MBA zarabiał 18 600 zł i więcej, a 25 proc. z nich zarabiało 7000 zł i mniej - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń za rok 2016.

Filmy - Wykształcenie (4)

 • Czy piłkarzowi potrzebne wykształcenie?

  Jak byłemu piłkarzowi i dziennikarzowi Marcinowi Rosłoniowi udawało się łączyć naukę z karierą sportową? Jakie wykształcenie otrzymali piłkarze tacy, jak: Leo Messi i Cristiano Ronaldo? - Niekoniecznie trzeba mieć zdaną maturę, ale to trzeba wtedy być na tym absolutnym top - zaznaczyła dziennikarka Izabela Koprowiak. (Dzień Dobry TVN/ x-news)
 • Zawody przyszłości: potrzebnych umiejętności nie nauczysz się na studiach

  Lekarz, prawnik, nauczyciel – to właśnie te zawody gwarantowały dawniej stabilne zatrudnienie i dobre zarobki. Obecnie jednak rynek pracy zmienia się. W wielu branżach pojawia się coraz większa niepewność co do stałości etatu.
 • Podejrzliwość hamuje przedsiębiorczość w Polsce

  Polacy to jeden z najlepiej wykształconych narodów na świecie. W 2017 roku 50 proc. społeczeństwa będzie mieć tytuł magistra. Wykształcenie nie idzie jednak w parze z wiedzą. – Jako nacja jesteśmy odważni, przedsiębiorczy i wykształceni. Pod względem znajomości języka angielskiego zajmujemy 8. miejsce na świecie – mówi agencji Newseria Mateusz Grzesiak, psycholog i coach. – Mamy też wady. Tą fundamentalną, która przeszkadza nam w przedsiębiorczości, jest brak zaufania.
 • Wrocław najbardziej atrakcyjnym miastem dla specjalistów i menedżerów

  Polscy specjaliści i menedżerowie są jednymi z najlepiej wykształconych na świecie - wynika z raportu firmy Antal International. Wielu z nich bardzo często otrzymuje oferty z konkurencyjnych firm, również zagranicznych. Jeżeli nie czują się doceniani i szanowani w swojej firmie, prędzej czy później ją zmienią. Co ciekawe, to nie Warszawa, a Wrocław stał się najbardziej atrakcyjnym miastem, w którym chcieliby pracować - mówi Aleksandra Kujawa z Antal International.