wydobycie gazu łupkowego w Polsce

Artykuły - Wydobycie gazu łupkowego w Polsce (17)

Filmy - Wydobycie gazu łupkowego w Polsce (3)

  • Instytut Sobieskiego: Specustawa węglowodorowa uprości procedury

    Do konsultacji społecznych trafił projekt specustawy węglowodorowej, która ma uprościć procedury związane z poszukiwaniem, wydobywaniem i przesyłaniem gazu łupkowego. – W ciągu ostatnich kilku miesięcy mamy do czynienia z prawdziwą falą wyjazdową inwestorów z Polski – mówi Tomasz Chmal z Instytutu Sobieskiego. – Dochodzi do oddawania koncesji, likwidowania przedsiębiorstw, a tym samym rząd stoi przed dość poważnym dylematem: co zrobić, aby przedsiębiorstwa chciały pozostać w Polsce i dalej prowadzić poszukiwania.
  • Instytut Studiów Energetycznych: Podatki od wydobycia kopalin powinny uwzględniać jakość złóż oraz ich lokalizację

    Sejmowe komisje zajmą się w tym tygodniu prawem regulującym wydobycie gazu z łupków oraz innych kopalin, a także związanymi z nimi obciążeniami podatkowymi. Maksymalne opodatkowanie ma wynieść 40 proc. zysku, jaki osiągną firmy górnicze. Wciąż jednak nie jest znana wielkość złóż gazu łupkowego, ani opłacalność ich wydobycia w Polsce. Dlatego, nawet jeśli proponowane rozwiązania są korzystne dla państwa, to mniej już dla inwestorów. A wśród nich są jak na razie głównie polskie firmy. To one mają szukać w Polsce gazu z łupków, jeśli będą miały na to pieniądze. – Sugerowaliśmy rządowi elastyczne podejście do tego tematu. Ono też może nie jest nowatorskie, stosowane jest na przykład w Stanach Zjednoczonych. Daje ono możliwość nałożenia podatków w zależności od jakości zasobów geologicznych i miejsca, gdzie to wydobycie ma szansę. Są takie miejsca w Polsce, gdzie pomimo tego, że złoża łupkowe się pojawiają, wydobycie raczej nie będzie ekonomicznie uzasadnione – ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Andrzej Sikora, prezes Instytutu Studiów Energetycznych
  • Polska gospodarka może przyspieszyć dzięki gazowi łupkowemu i współpracy między Europą a USA

    Tani gaz z łupków zwiększył konkurencyjność gospodarki Stanów Zjednoczonych. Może pomóc także polskiej, o ile wydobycie okaże się opłacalne – uważa Howard Chase z koncernu chemicznego Dow Europe. Kolejnym pozytywnym bodźcem dla Polski i Unii Europejskiej może stać się umowa o wolnym handlu z USA. – Stwierdzenie, że gaz łupkowy jest rewolucją, jest całkowicie prawdziwe. Sprowadza on przemysł z powrotem do Stanów Zjednoczonych, ponieważ mamy duże zasoby taniego surowca, idealnego do wyrobu chemikaliów. Dlatego szybko rosną inwestycje branży chemicznej w USA – komentuje Howard Chase, director of government affairs w Dow Europe.