wychowanie dzieci

Artykuły - Wychowanie dzieci (15)

 • "GPC": Nasze drogie potomstwo

  "GPC": Nasze drogie potomstwo

  Od 206 do 250 tys. zł rocznie kosztuje w Polsce wychowanie dziecka w wieku do lat 18. Od 2014 r., gdy zaczęto prowadzić badania na ten temat, koszt ten wzrósł niemal o 30 tys. zł, czyli o 16,5 proc. - pisze we wtorek "Gazeta Polska Codziennie".
 • Dlaczego kobiety wycofują się z życia zawodowego?

  Dlaczego kobiety wycofują się z życia zawodowego?

  Według badań już 1,6 mln Polek nie pracuje zawodowo, a zajmuje się domem i dziećmi. O przyczynach takich statystyk rozmawiały w studiu "Dzień Dobry TVN" prezenterka Katarzyna Bosacka, dziennikarka Katarzyna Montgomery i socjolog Danuta Duch-Krzystoszek.
 • Odkładanie na przyszłość dzieci - nowy trend w oszczędzaniu Polaków

  Odkładanie na przyszłość dzieci - nowy trend w oszczędzaniu Polaków

  Koszty związane z wychowaniem dziecka mogą spędzać sen z powiek rodzicom. Według raportu Centrum Adama Smitha koszt wychowania jednego dziecka w Polsce (do osiągnięcia 19. roku życia) mieści się w przedziale od 176 tys. do 190 tys. zł, a dwójki dzieci od 317 tys. do 350 tys. zł. Jeśli do tego rodzice chcą zapewnić dziecku bezpieczny start w dorosłość i wysłać je na wymarzone studia czy kupić mieszkanie, to suma koniecznych wydatków może być jeszcze wyższa.
 • Jak dzięki programowi 500+ zabezpieczyć przyszłość dziecka

  Jak dzięki programowi 500+ zabezpieczyć przyszłość dziecka

  Stało się! Ruszył wreszcie rządowy program 500+, którego głównym celem jest wsparcie blisko 1,6 mln polskich rodzin w wydatkach związanych z wychowaniem dzieci. Expander podpowiada, jak mądrze zagospodarować otrzymywane środki, tak aby mogły zabezpieczyć przyszłość naszych pociech i umożliwić im lepszy start w dorosłe życie. W skrajnym przypadku można zgromadzić ponad 100 tys. złotych!
 • Mieszkanie dla Młodych: Program przestanie istnieć?

  Mieszkanie dla Młodych: Program przestanie istnieć?

  Program Mieszkanie dla Młodych od początku istnienia cieszy się dużym zainteresowaniem rodaków. Jego popularność sięgnęła zenitu w grudniu 2015 roku, a osoby starające się o dofinansowanie zarezerwowały z programu ponad 150 mln zł. Niedawno pojawiły się głosy, że MdM upadnie kosztem 500 złotych dodatku na wychowanie dzieci. Minister finansów zapewnia jednak, że w budżecie jest wystarczająco pieniędzy na oba programy.
 • 500 zł na dziecko jednak pozbawi zasiłków i świadczeń? Trwa spór w rządzie

  500 zł na dziecko jednak pozbawi zasiłków i świadczeń? Trwa spór w rządzie

  Trwa spór, czy dochody z 500 plus wliczać do kryterium dochodowego do pomocy społecznej. Resort rodziny i pracy zaczyna finalną fazę konsultacji programu 500 plus, czyli wypłaty dodatków na wychowanie dzieci. Kierownictwo resortu ma ruszyć w Polskę i zbierać uwagi do sztandarowej propozycji PiS we wszystkich 16 województwach. Potem po podsumowaniu uwag z konsultacji ostateczny projekt przyjmie rząd.
 • Ile kosztuje wychowanie dzieci w Polsce? Znamy wyliczenia ekspertów

  Ile kosztuje wychowanie dzieci w Polsce? Znamy wyliczenia ekspertów

  Koszt wychowania dziecka w Polsce (do osiągnięcia 19. roku życia) mieści się w przedziale od 176 tys. do 190 tys. zł, a dwójki dzieci - od 317 tys. do 350 tys. zł - szacuje Centrum im. Adama Smitha.
 • Jak okiełznać wydatki związane z wychowaniem dzieci?

  Jak okiełznać wydatki związane z wychowaniem dzieci?

  190 tysięcy złotych - tyle, zdaniem ekspertów, kosztuje wychowanie dziecka1. To ogromna "inwestycja", na którą jednak decyduje się coraz więcej Polaków. Tylko w pierwszym półroczu tego roku urodziło się bowiem blisko 187 tys. dzieci, co oznacza pierwszy od sześciu lat wzrost liczby urodzeń w naszym kraju (w ujęciu rocznym). Jak sprostać wydatkom związanym z wychowaniem dziecka? Expander podpowiada, jak przygotować domowy budżet na pojawienie się nowego członka rodziny oraz jak radzić sobie z nieprzewidzianymi wydatkami z nim związanymi.
 • Ile kosztuje wychowanie dzieci?

  Ile kosztuje wychowanie dzieci?

  176 000 złotych - tyle kosztuje wychowanie jednego dziecka w Polsce do 20. roku życia. Eksperci Centrum Adama Smitha uważają, że powszechnie dostępna praca jest najlepszą polityką prorodzinną.
 • Ulga prorodzinna: Warunki jej rozliczania zmieniły się całkowicie

  Ulga prorodzinna: Warunki jej rozliczania zmieniły się całkowicie

  Ulga prorodzinna, inaczej nazywana ulgą na wychowanie dzieci lub ulgą dla dzieci, polega na odliczeniu do podatku przez rodzica (rodziców) czy opiekuna (opiekunów) kwoty zależnej od okresu wychowywania dziecka w danym roku, a dotyczącej dziecka spełniającego ustawowo określone warunki. Warunki rozliczania tej ulgi zmieniły się całkowicie począwszy od 1 stycznia 2013 r.

Filmy - Wychowanie dzieci (4)

 • Zachowania rodziców, które ranią dziecko na całe życie

  Marta Bąkowska opowiedziała w „Dzień Dobry TVN” o zachowaniach rodziców, które ranią dziecko na całe życie. – Pozorne ignorowanie dziecka, nienawiązywanie z nim kontaktu wzrokowego powoduje, że dziecko nie może zaistnieć – podkreśliła dziecięcy psycholog kliniczny. Jak konstruktywnie krytykować dziecko?
 • Jak budować poczucie własnej wartości u dziecka?

  - Mamy ogromny wpływ na to, jak nasze dzieci się rozwijają przez to jak my żyjemy - powiedziała psycholog Aleksandra Piotrowska. Jak budować poczucie własnej wartości u dziecka? Czego nie należy robić? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Kiedy rodzice robią obciach swoim dzieciom?

  Kiedy rodzice robią obciach swoim dzieciom? Rozmawiali o tym aktorka Małgorzata Sadowska oraz muzyk Maciej Miecznikowski. W jakich momentach zawstydzili swoje dzieci? - Mam zakaz przychodzenia do szkoły - zdradził Miecznikowski. - Prawdziwym wstydem, gdzie mamy duże obciążenie emocjonalne jest to, kiedy rodzic zachowuje się tak, jak nie przystoi to rodzicowi - podkreśliła psycholog dziecięcy Monika Petrykowska. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Ile powinno wynosić kieszonkowe?

  10, 20, 50 czy może 100 lub 200 złotych kieszonkowego? Rodzice czasami mają problem z określeniem kwoty, którą powinny dostawać ich dzieci. Najczęściej suma nie przekracza 50 zł miesięcznie. Jednak nie zawsze taka kwota może okazać się dobrym rozwiązaniem, gdyż kieszonkowe warto dostosować do wieku dziecka.