Wybrzeże Kości Słoniowej

Artykuły - Wybrzeże Kości Słoniowej (124)

Filmy - Wybrzeże Kości Słoniowej (7)

 • Puchar Narodów Afryki. Co on zrobił? Algierski piłkarz się ośmieszył. Wideo

  Ramy Bensebaini podczas meczu Algieria - Wybrzeże Kości Słoniowej w półfinale PNA dopuścił się kompromitującego zagrania. Piłkarz chciał wymusić faul i uderzył się w twarz ręką rywala. Sędzia na szczęście nie dał się na to nabrać. Mecz zakończył się remisem 1-1. W rzutach karnych górą była reprezentacja Algierii, która w półfinale zmierzy się z Nigerią.
 • Wcierają sobie chemikalia w skórę, bo marzą o białej cerze

  Białe kobiety marzą o złotej opaleniźnie, kobiety z Wybrzeża Kości Słoniowej robią wszystko, by wybielić skórę, bez względu na poważne konsekwencje tego zabiegu dla zdrowia.
 • Tak bogaty świat zabija Afrykę! Stała się składowiskiem toksyn

  Andoudoua nie widzi na jedno oko, cierpi na bóle głowy i chroniczny świąd skóry. Podobnie jak tysiące mieszkańców Abidżanu, uległ zatruciu toksycznymi odpadami. To konsekwencje wydarzeń z sierpnia 2006 roku, kiedy to ropopochodne substancje ze statku Probo Koala, wynajętego przez holenderską korporację Trafigura, trafiły na pola i wysypiska śmieci w mieście i jego najbliższej okolicy. Z godziny na godzinę mieszkańcy Abidżanu – największej metropolii Wybrzeża Kości Słoniowej i finansowego centrum tego kraju – czuli się coraz gorzej. Nad miastem unosiły się duszące opary. 17 osób zmarło, a blisko 100 tysięcy doznało trwałego uszczerbku na zdrowiu... Korporacja Trafigura, chcąc uciszyć głosy poszkodowanych, wypłaciła rządowi Wybrzeża Kości Słoniowej 180 mln euro w zamian za rezygnację z roszczeń. „To śmieszna suma” – mówią ci, którzy do dzisiaj zmagają się ze skutkami zatrucia, chorobami wątroby, nerek, układu oddechowego... Ich interesy reprezentuje specjalnie powołane stowarzyszenie ofiar skażenia, które szykuje się do walki o sprawiedliwość przed trybunałem w Hadze. Jego żądania to 280 mln euro dla tych, którzy ucierpieli na skutek działań Trafigury, i oczyszczenie składowisk odpadów z pozostałości toksycznych substancji, czego do dziś nie zrobiono. Aktywiści od dawna zwracają uwagę, że zachodnie korporacje traktują Afrykę jak darmowe składowisko toksycznych odpadów. Zamiast płacić ogromne sumy za ich utylizację, pozbywają się ich nielegalnymi kanałami, porzucając je u wybrzeży Czarnego Lądu. Jego mieszkańcy płacą za to straszliwą cenę.
 • "Pierwsza miesiączka? To znak, że mogą wyjść za mąż!"

  Wybrzeże Kości Słoniowej to jedno z tych państw, w których aranżowane są małżeństwa bardzo młodych dziewcząt z dorosłymi mężczyznami. Prawo piętnuje takie praktyki, ale – niestety – dla wielu mieszkańców tego kraju to po prostu tradycja, silniejsza od zdrowego rozsądku. „Islam mówi, że po pierwszej miesiączce kobieta może wyjść za mąż!” – przekonuje wuj 11-latki, która miała być wydana za mąż za swojego 27-letniego kuzyna. Dziewczynce udało się uniknąć małżeństwa dzięki reakcji władz szkoły, do której uczęszczała. Powiadomiły one odpowiednie instytucje. Jej przypadek jest jednak odosobniony – aż 12 procent mieszkanek WKS wychodzi za mąż przed ukończeniem 15. roku życia…