wybór papieża

Artykuły - Wybór papieża (9)

Filmy - Wybór papieża (7)

 • Papież Franciszek pokazał się na balkonie

  Kardynał Jorge Bergoglio z Argentyny został wybrany na papieża. 76-letni arcybiskup Buenos Aires przyjął imię Franciszek.
 • Biały dym nad Watykanem. Wybrano papieża!

  Kardynałowie wybrali papieża. Po drugiej turze środowych głosowań z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej wydobył się biały dym.
 • Zabawne fakty i ciekawostki związane z konklawe

  Konklawe, czyli "pod kluczem" - dlaczego kardynałowie obradują w zamknięciu, odcięci od świata? Tradycja sięgająca średniowiecza ma prozaiczne źródło - nie chciano, by powtórzyła się sytuacja, gdy obrady kardynałów trwały przez trzy lata, a Kościół wciąż czekał na nowego papieża. Purpuratów postanowiono zamknąć w odosobnieniu i mobilizować do decyzji kolejnymi restrykcjami na odcinku... żywieniowym. Po trzech dniach obrad kardynałom przysługiwał już tylko jeden posiłek dziennie, a po kolejnych ośmiu - jedynie chleb i woda. Głód miał zatem wzmagać decyzyjność kardynałów. Należy odnotować, że obecnie uczestników konklawe nikt już nie głodzi, a mimo to na ogół potrzebują na wybór papieża nie więcej niż 3 dni. Statystyka i doświadczenia historyczne dają wiernym szereg wskazówek na temat możliwego rozstrzygnięcia trwającego konklawe. Nowo wybrany papież będzie prawdopodobnie młodszy niż 78-letni w chwili wyboru Joseph Ratzinger, na pewno będzie to jeden z grona kardynałów, można też przyjąć, że większe szanse mają kardynałowie włoskiego pochodzenia. Historia to jedno, ale, wobec braku zdecydowanego faworyta oraz faktu, że wśród kardynałów typowanych na następcę Benedykta XVI jest Brazylijczyk i Amerykanin (a mówi się również o papieżu z Afryki), wynik konklawe może być niespodzianką.
 • Czarny dym nad Watykanem

  Z komina nad Kaplicą Sykstyńską wydobywa się czarny dym, oznaczający, że w pierwszym głosowaniu na konklawe kardynałowie elektorzy nie dokonali wyboru nowego papieża.