wulkany

Artykuły - Wulkany (53)

 • "Spokojne" wulkany także mogą wybuchnąć

  "Spokojne" wulkany także mogą wybuchnąć

  Nie wszystkie wulkany wybuchają nagle. Niektóre z nich przez tysiąclecia tryskają płynnymi strumieniami wolno płynącej lawy, jak te na Hawajach czy Galapagos. Naukowcy nazywają je mianem "znudzonych wulkanów" i ostrzegają, że mogą stanowić poważne zagrożenie.
 • Nowy system przewidywania erupcji wulkanów

  Nowy system przewidywania erupcji wulkanów

  ​Naukowcy z Nowej Zelandii stworzyli nowy system ostrzegawczy, który wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego do przewidywania nadchodzących erupcji wulkanicznych. Mogły one ocalić 21 osób, które zginęły z powodu erupcji wulkanu White w grudniu 2019 r.
 • Odkryto nowy najwyższy wulkan na świecie

  Odkryto nowy najwyższy wulkan na świecie

  ​952 km na północny-zachód od Honolulu na Hawajach, ok. 52 m nad poziomem morza, wystają dwa punktowe szczyty. Są to czubki Pūhāhonu - największego wulkanu na Ziemi.
 • Wzrost aktywności wulkanu Anak Krakatau

  Wzrost aktywności wulkanu Anak Krakatau

  ​Anak Krakatau - najbardziej niesławny wulkan na Ziemi w ostatnich tygodniach jest bardziej aktywny. Wyrzuca ze swojego wnętrza żarzące się "bomby" z lawy i emituje duże ilości popiołu do atmosfery.
 • "Gardło Ognia" może znowu się zapaść

  "Gardło Ognia" może znowu się zapaść

  ​Tungurahua to aktywny stratowulkan w Ekwadorze, który na przestrzeni wieków doczekał się wielu nazw. W języku keczua oznacza "Gardło Ognia", a przez niektórych wulkan jest nazywany Czarnym Gigantem. Tungurahua jest niebezpieczny, a wydawane przez niego "pomruki" mogą sugerować poważniejsze zagrożenie niż zwykłą erupcję.
 • Na Wenus nadal mogą być aktywne wulkany

  Na Wenus nadal mogą być aktywne wulkany

  Planeta Wenus często jest postrzegana jako piekielny bliźniak Ziemi. Najnowsze badania sugerują, że wciąż mogą występować tam aktywne wulkany.
 • Najgroźniejsze wulkany - nie jesteśmy przygotowani na ich erupcję

  Najgroźniejsze wulkany - nie jesteśmy przygotowani na ich erupcję

  Wulkanolodzy ostrzegają przez nadchodzącymi, silnymi erupcjami i sugerują, że powinniśmy być na nie lepiej przygotowani. Wybuchy potężnych wulkanów mogłyby spowodować gigantyczne zagrożenie i poważnie zachwiać infrastrukturą, komunikacją, a nawet finansami na całym świecie.
 • Erupcję wulkanu można przewidzieć, ale nie jest to łatwe

  Erupcję wulkanu można przewidzieć, ale nie jest to łatwe

  ​W grudniu ubiegłego roku część wulkanu Anak Krakatau zapadła się do oceanu. Powstałe tsunami zabiło 430 osób i zniszczyło domy dziesiątek tysięcy. Gdyby naukowcy wiedzieli, że nadchodzi, większość ofiar mogłaby zostać uratowana. Nowo opublikowane badania mają pomóc uniknąć ofiar w przyszłości.
 • Największy wulkan w Układzie Słonecznym wkrótce wybuchnie

  Największy wulkan w Układzie Słonecznym wkrótce wybuchnie

  Największy wulkan w Układzie Słonecznym, Loki znajdujący się na Io, jednym z księżyców Jowisza, może wybuchnąć. Astronomowie zaobserwowali okresowość w aktywności wulkanicznej obiektu, co świadczy o zbliżającej się erupcji.
 • Zakwit glonów widoczny z satelity

  Zakwit glonów widoczny z satelity

  ​Ubiegłoroczna erupcja wulkanu Kilauea doprowadziła do rozkwitu planktonu tak dużego, że można było zobaczyć go z kosmosu. Okazało się jednak, że część mechanizmu była czymś, czego się nie spodziewano.

Filmy - Wulkany (2)