wulkan

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
Wulkan (Film (1997)[Volcano] Reż.Mick Jackson) , Wulkan (Film (2004)[Volcano] Reż.Mark Roper)

Artykuły - Wulkan (214)

Filmy - Wulkan (7)

 • Islandia. Wyspa ognia i lodu

  Od wybuchu wulkanu Eyjafjallajoekull w 2010 roku, ta wulkaniczna wyspa przeżywa prawdziwy boom turystyczny. Islandia leży na Północnym Atlantyku, tak zwanym "gorącym punkcie grzbietu śródatlantyckiego", między dwoma płatami kontynentalnymi.
 • Najbardziej ekstremalne selfie podbija sieć!

  Panie I Panowie, oto zwycięzca konkursu na najbardziej ekstremalne selfie! Nik Halki z Los Angeles postanowił zejść w głąb wulkanu by zrobić sobie zdjęcie. Myślicie, że to szalenie niebezpiecznie? I słusznie. Największym zagrożeniem dla nieugiętego alpinisty była wysoka temperatura oraz toksyczne gazy, wydostające się z wnętrza krateru. Nik czekał kilka tygodni na odpowiedni moment, by zejść do kaldery wulkanu i zbliżyć się do wrzącej lawy.
 • Erupcja wulkanu zarejestrowana z pokładu drona

  Dostępny komercyjnie dron DJI Phantom 2 oraz popularna kamerka GoPro Hero 3+ wystarczą, aby zajrzeć niemalże do wnętrza wulkanu w trakcie trwania erupcji. Zrobił to Eric Cheng, a powyższy materiał wideo jest efektem jego przedsięwzięcia.
 • Europie grozi katastrofa! Zbudził się groźny wulkan

  Kiedy w kwietniu 2010 r. na Islandii wybuchł wulkan Eyjafjallajokul, Europa pogrążyła się w chaosie, którego powodem było wstrzymanie ruchu lotniczego nad kontynentem. Dziś grozi nam powtórka tego scenariusza. Kolejny islandzki wulkan – Bardarbunga – wykazuje zwiększoną aktywność. Bardarbunga znajduje się pod czapą Vatnajokull, drugiego co do wielkości lodowca Europy. Od 16 sierpnia wystąpiło już około 3 tysięcy drgań, co skłoniło służby do ogłoszenia pomarańczowego alarmu – czwartego stopnia zagrożenia w pięciostopniowej skali. Jeśli Bardarbunga wybuchnie, problemem będzie nie tylko konieczność zamknięcia przestrzeni powietrznej. Katastrofalne skutki będzie miało również gwałtowne stopienie się mas lodu okrywających wulkan. Zjawisko to wywoła ogromne fale powodziowe.