wulkan

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
Wulkan (Film (1997)[Volcano] Reż.Mick Jackson) , Wulkan (Film (2004)[Volcano] Reż.Mark Roper)

Artykuły - Wulkan (116)

Filmy - Wulkan (8)

 • Satelita zmierzy temperaturę wulkanu i przewidzi jego erupcję

  Rok 2021 jest jak dotąd, zdecydowanie rokiem wulkanicznym. Erupcje wystąpiły m.in. w Indonezji, Saint Vincent, Demokratycznej Republice Konga, Islandii i na Sycylii. Przewidywanie wybuchów wulkanów opiera się obecnie na monitoringu aktywności sejsmicznej i zmianach w emisji gazów. Satelity pomogą w czasie rzeczywistym wychwycić zmiany w wulkanach i przygotować naukowców do określenia prognozy ich aktywności.
 • Wulkan pozbawił ich wody i żywności

  Mieszkańcy Saint Vincent, państwa na morzu karaibskim, dotkniętego wybuchem wulkanu La Soufriere, proszą o pomoc międzynarodową. Pyły wyrzucone z krateru, skaziły pola uprawne i zasoby wody pitnej. W kraju brakuje wody i żywności.
 • Musieli zaspokoić ciekawość. Podeszli tak blisko

  Choć nazwa Fagradalsfjall pewnie niewielu z nas coś mówi, to ostatnio przyciągnęła uwagę wielu osób. Mowa o położonym zaledwie 30 km od stolicy Islandii wulkanie. 19 marca wybuchł pierwszy raz od 800 lat. Autor nagrania, Muhammed Emin Kizilkaya, zdecydował się na dwugodzinny marsz, żeby być jak najbliżej i na własne oczy zobaczyć siłę wypływającej lawy. Mężczyzna relacjonował, że na miejscu panował ekstremalny gorąc: "Wystarczyło stać pięć metrów od lawy, a już temperatura była nie do zniesienia!".
 • Islandia. Wyspa ognia i lodu

  Od wybuchu wulkanu Eyjafjallajoekull w 2010 roku, ta wulkaniczna wyspa przeżywa prawdziwy boom turystyczny. Islandia leży na Północnym Atlantyku, tak zwanym "gorącym punkcie grzbietu śródatlantyckiego", między dwoma płatami kontynentalnymi.