wolny rynek

Artykuły - Wolny rynek (34)

 • Każda firma na rynku ma coś za uszami, tylko nie każda jeszcze dała się złapać

  Każda firma na rynku ma coś za uszami, tylko nie każda jeszcze dała się złapać

  Zatruwają, oszukują, okradają klientów i inwestorów. Czasami bezkarnie. Ale za ich istnienie nie obwiniajcie wolnego rynku.
 • Polscy przedsiębiorcy nie ufają rządowi?

  Polscy przedsiębiorcy nie ufają rządowi?

  Polska ma najbardziej niestabilne prawo w Unii Europejskiej, mimo to rząd uparcie zachęca przedsiębiorców do inwestycji przekonując ich jednocześnie, że pierwszeństwo w biznesie ma państwo, a własność i wolny rynek to zagadnienia drugoplanowe.
 • G. Schetyna: Kaczyński nie rozumie mechanizmów gospodarki, jest oderwany od rzeczywistości

  G. Schetyna: Kaczyński nie rozumie mechanizmów gospodarki, jest oderwany od rzeczywistości

  - To jest klasyczny brak zrozumienia mechanizmów gospodarki, ekonomii, nowoczesnego państwa, w jakim funkcjonuje przedsiębiorczość. Prezes Kaczyński myśli, że to można centralnie sterować biznesem, inwestycjami i przepływem pieniądza. To jest absurdalne i potwierdza całkowite oderwanie od rzeczywistości, nie rozumie mechanizmów gospodarki. Nie wie, co to jest wolny rynek - powiedział Grzegorz Schetyna, lider PO.
 • Szacunek wymiaru sprawiedliwości

  Szacunek wymiaru sprawiedliwości

  Wolny rynek jest naprawdę wolny, zdrowy i bezpieczny tylko wtedy, gdy obowiązują na nim jasne i uczciwe reguły gry. Na ich straży stoi właśnie silne państwo prawa, które szybko i stanowczo reaguje na nadużycia ze strony konkurenta albo kontrahenta nastawionego na oszustwa i wyzysk. Tak postrzegam rolę wymiaru sprawiedliwości w budowaniu zaufania przedsiębiorców do państwa - mówi Zbigniew Ziobro, Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny.
 • Roman Kluska: Mam marzenie

  Roman Kluska: Mam marzenie

  Marzę o tym, żeby w Polsce był znów wolny rynek. Dziś go nie mamy. Jego przywrócenie to jedyna szansa na kolejny skok gospodarczy naszego kraju. Biznes jest u nas tak uciemiężony przez coraz bardziej rozrastającą się biurokrację, a polska gospodarka tak przeregulowana, że to je paraliżuje, dławi, że przestają się z tego powodu rozwijać - mówi Roman Kluska, założyciel Optimusa, a dziś rolnik, właściciel i szef firmy Prawdziwe Jedzenie, produkującej naturalne sery z owczego mleka i wydawca książek religijnych.
 • Czy grozi nam masowy wykup ziemi przez obcokrajowców?

  Czy grozi nam masowy wykup ziemi przez obcokrajowców?

  Jeśli ceny będą korzystne, a rolnik nie będzie w stanie prowadzić gospodarstwa, to sprzeda ziemię temu, kto da najwięcej. Tak działą wolny rynek.
 • Jakie będzie kolejne 25 lat wolnego rynku?

  Jakie będzie kolejne 25 lat wolnego rynku?

  Jak będzie wyglądać kolejne 25 lat wolnego rynku? W optymistycznym wariancie możemy zbliżyć się nawet do Niemiec - czytamy w "Pulsie Biznesu".
 • Młode wilczki wolnego rynku

  Młode wilczki wolnego rynku

  Polski kapitalizm zaczął budować nie Leszek Balcerowicz, lecz dwaj Mieczysławowie i korzystający z ich reformatorskiego zapału najbardziej obrotni członkowie PZPR.
 • Wolny rynek wymusza zmiany

  Wolny rynek wymusza zmiany

  - Ubytki w przewozach masowych można by zrekompensować przewozem towarów przetworzonych - proponuje Łukasz Boroń, prezes zarządu PKP Cargo, w rozmowie z Piotrem Stefaniakiem.
 • Komunizm wraca na rynek książek

  Komunizm wraca na rynek książek

  Stała cena na książki, promocje regulowane, podręczniki tylko w księgarniach. Ogólnopolskie Stowarzyszenie Księgarzy apeluje o uchwalenie ustawy o książkach, w której miałby się znaleźć przepis, że we wszystkich źródłach konkretne tytuły mają być sprzedawane w takiej samej cenie. Pomysł ten popiera również część wydawców. Są jednak i tacy, którzy mówią wprost: to zamach na wolny rynek.