wojna w Iraku

Artykuły - Wojna w Iraku (80)

 • Maltretowali Irakijczyków. Nie zostaną oskarżeni

  Maltretowali Irakijczyków. Nie zostaną oskarżeni

  Pomimo udokumentowanych w oficjalnym raporcie przypadków maltretowania dziewięciu Irakijczyków, pojmanych w 2004 roku przez brytyjskich żołnierzy po walce, Brytyjczycy nie zostaną oskarżeni o zabijanie i torturowanie jeńców.
 • Mordercy czy bohaterowie? Jak widzimy naszych żołnierzy?

  Mordercy czy bohaterowie? Jak widzimy naszych żołnierzy?

  Dla jednych "misjonarze" to „mordercy”, dla innych – obrońcy naszego bezpieczeństwa, niosący pomoc potrzebującym. Jak zmienia się wizerunek polskiego żołnierza?
 • Wojny w Iraku i Afganistanie będą kosztować 6 bln USD

  Wojny w Iraku i Afganistanie będą kosztować 6 bln USD

  Wojny w Iraku i Afganistanie będą kosztować podatników USA nawet do 6 bln dolarów - obliczyli badacze Harvard University. Już poniesione koszty wojskowe to tylko jedna trzecia tej sumy. Najdroższa będzie wieloletnia opieka medyczna i zasiłki dla weteranów.
 • Szef MON: Irak zmienił polską armię

  Szef MON: Irak zmienił polską armię

  Obecność polskich żołnierzy w Iraku i Afganistanie zmieniła polską armię - ocenia szef MON Tomasz Siemoniak. Mija 10 lat od inwazji na Irak. 20 marca 2003 roku do Iraku wkroczyły wojska międzynarodowej koalicji, głównie USA, Wielkiej Brytanii, Australii, Danii i Polski.
 • 10 lat po inwazji na Irak

  10 lat po inwazji na Irak

  Inwazja na Irak była błędem. Tego zdania jest ponad połowa Amerykanów. Dokładnie dziesięć lat temu, 20 marca, Stany Zjednoczone rozpoczęły zbrojne działania przeciwko Irakowi. Wojna oficjalnie zakończyła się 31 grudnia 2011 roku. Wtedy to zostały wycofane ostatnio oddziały bojowe.
 • Zmiękczali więźniów Metallicą. Zespół zaprotestował

  Zmiękczali więźniów Metallicą. Zespół zaprotestował

  Metallica zwróciła się do amerykańskiej armii z prośbą, by nie używać ich muzyki do torturowania więźniów.
 • Powstanie polski film o wojnie w Iraku

  Powstanie polski film o wojnie w Iraku

  Z garstką żołnierzy ppłk Grzegorz Kaliciak przez kilka dni bronił miejskiego ratusza w Karbali. – Bywało, że musiałem osłaniać się ciałami zabitych rebeliantów – mówi. Na kanwie tych wydarzeń powstaje film z Marcinem Dorocińskim w roli podpułkownika, dowódcy kompanii rozpoznawczej.
 • Debata PO, PSL, PJN i SLD o polityce zagranicznej: Ukraina, Irak, energetyka

  Stosunki z Ukrainą, wojna w Iraku, przecieki Wikileaks oraz sprawy energetyczne, w tym Gazociąg Północny, zdominowały piątkową debatę o polityce zagranicznej z udziałem szefa MSZ Radosława Sikorskiego (PO), Marka Siwca (SLD), Jarosława Kalinowskiego (PSL) oraz Pawła Kowala (PJN).
 • Obama: Wojna w Iraku dobiega końca

  Obama: Wojna w Iraku dobiega końca

  Na trzy dni przed formalnym zakończeniem misji bojowej USA w Iraku amerykański prezydent Barack Obama ocenił, że wojna w Iraku dobiega końca, a kraj jest suwereny i niepodległy.
 • Coraz więcej żołnierzy uzależnionych od alkoholu

  Coraz więcej żołnierzy uzależnionych od alkoholu

  Problem alkoholizmu w amerykańskiej armii narasta. Liczba żołnierzy przechodzących terapię odwykową była w ubiegłym roku o 56 proc. wyższa niż w 2003 r., gdy rozpoczynała się wojna w Iraku - podała w poniedziałek telewizja ABC.

Filmy - Wojna w Iraku (2)

 • Na wojnę do dżihadystanu

  Czy kalifat puka już do bram Europy? Młodzi mieszkańcy zachodnich krajów – Francji, Niemiec, Holandii, Belgii czy Wielkiej Brytanii – przechodzą na islam i nawiązują kontakty z ekstremistami. To bardzo niebezpieczna gra, bo fundamentaliści niechętnie wypuszczają ze swych szponów taki „narybek”. Radykalni islamiści werbujący młodocianych na syryjski i iracki front są coraz aktywniejsi. Znajdują oni zwolenników wśród młodych ludzi szukających nowych ideałów. Po zakończeniu okresu indoktrynacji, oferują im bilet lotniczy w jedną stronę. Swoistą giełdą, poprzez którą odbywa się werbunek nowych bojowników, jest Internet. Występuje w nim regularnie kaznodzieja Omar Oms, oficjalny agitator na Francję. Jego płomienne przemówienia zmobilizowały do wzięcia udziału w świętej wojnie w Syrii już około 700 młodych Francuzów. Metody propagandowe dżihadystów są zawsze takie same: ukazać demoralizację zachodniego świata poprzez propagandowe działania. Ofiarą takich działań padł 18-letni syn Dominique Bons. Dokonał on samobójczego zamachu w Syrii, a jego matka dostała jedynie lakoniczną wiadomość SMS, że chłopak jest teraz „w królestwie proroka Allaha”…
 • Stracił obie ręce i nogi

  Amerykański żołnierz Brendan Marrocco, który stracił w Iraku ręce i nogi, przeszedł operację przeszczepienia obu przedramion. Zabieg przeprowadzili lekarze z Baltimore. 26-letni sierżant stracił wszystkie kończyny w wybuchu miny-pułapki w Iraku w 2009 roku. Operację przeprowadzono w połowie grudnia 2012 roku.