wody gruntowe

Artykuły - Wody gruntowe (5)

 • Poziom wód gruntowych obniżył się o dwa metry. Eksperci alarmują: Polska wysycha

  Poziom wód gruntowych obniżył się o dwa metry. Eksperci alarmują: Polska wysycha

  W ostatnich latach poziom wód gruntowych w naszym kraju obniżył się o dwa metry. Eksperci alarmują, że Polska jest zagrożona poważnymi brakami wody.
 • 60 mln Pakistańczyków narażonych na zatrucie arsenem

  60 mln Pakistańczyków narażonych na zatrucie arsenem

  W wodach podziemnych w Pakistanie odkryto szokująco wysokie poziomy toksycznego arsenu. Aż 60 mln osób jest poważnie narażonych na zatrucie tym niebezpiecznym pierwiastkiem.
 • Ilości wód gruntowych są ograniczone

  Ilości wód gruntowych są ograniczone

  Naukowcy odkryli, że całkowita ilość wód gruntowych na naszej planecie, zgromadzona w glebie i skałach, tuż pod naszymi stopami, zamyka się w ok. 23 mln km sześciennych. Oznacza to, że wody gruntowe nie są jednym z zasobów odnawialnych, jak do tej pory sądzono.
 • Hel się kończy. Ale już wiemy, gdzie go szukać

  Hel się kończy. Ale już wiemy, gdzie go szukać

  Hel to drugi najbardziej rozpowszechniony pierwiastek we Wszechświecie, choć jest stosunkowo rzadki na Ziemi. Naukowcy przeprowadzili badania, które wskazują, że ogromne źródła helu mogą być ukryte w zachodnich regionach górskich Ameryki Północnej.
 • Arsen zagraża Chińczykom

  Arsen zagraża Chińczykom

  Milionom mieszkańców Chin może zagrażać zatrucie arsenem. Ten toksyczny pierwiastek jest bowiem rozpuszczony w wodach gruntowych, które nie są odpowiednio kontrolowane. Takiego zdania są naukowcy, którzy publikują wyniki swych analiz w tygodniku "Science".