wirus Zika

Artykuły - Wirus Zika (27)

Filmy - Wirus Zika (5)

 • Klimat się zmienia, w Europie mogą zadomowić się groźne komary

  W klimacie umiarkowanym, jaki panuje w naszym kraju, komary nie przenoszą na szczęście groźnych chorób. Ich ukąszenie powoduje jedynie swędzące i bolące bąble. Nic przyjemnego, ale w niczym to nie zagraża naszemu zdrowiu. Naukowcy jednak alarmują, że stopniowe ocieplenie klimatu może nawet już za 10 lat sprowadzić na południe Europy gatunek komara, który roznosi ciężkie wirusowe choroby.
 • Niebezpieczne komary. O której porze dnia są najgroźniejsze?

  Co nam grozi po ukąszeniu komara i które gatunki są najbardziej niebezpieczne? O której porze dnia atakują i dlaczego część z nich jest aktywna jedynie nocą? Komar tygrysi – występuje głównie w Ameryce Południowej. Uznawany za wyjątkowo agresywnego, przenosi rozpoznanego także w Polsce wirusa Zika oraz tzw. czarną febrę czy gorączkę denga. Komary tygrysie wykazują aktywność w ciągu dnia, w szczególności o poranku oraz późnym popołudniem i występują zarówno na terenach wiejskich, w lasach tropikalnych, jak i w miastach, gdzie jako miejsca lęgowe wykorzystują niewielkie zbiorniki słodkiej wody, np. wypełnione deszczówką wiadra, puszki czy porzucone opony. Okazuje się jednak, że polskie komary są równie groźne jak te z odległych krajów. Widliszki są w stanie przenieść takie groźne choroby, jak: malaria (ze względu na zmieniający się klimat) czy, dotychczas kojarzoną wyłącznie z kleszczami, boreliozę! Widliszki, w przeciwieństwie do komarów tygrysich, kłują jedynie po zachodzie słońca, aż do świtu. Jak uchronić się przed zakażeniem? Niestety, nie ma na to jasnej recepty. Pamiętajmy jednak o kilku istotnych szczegółach: na wycieczkach korzystajmy z środków odstraszających owady, które należy nakładać częściej po kąpieli, pływaniu i przy wzmożonej potliwości. Dokładnie zabezpieczmy miejsce noclegu, na przykład wybierając miejsce z klimatyzacją lub siatkami w oknach. Pamiętajmy o odpowiednim ubiorze!
 • Wyjeżdżasz w tropiki? Czy szczepienia last minute są możliwe?

  Wyjazd na Letnie Igrzyska Olimpijskie 2016 planuje 0,5 mln kibiców. Wycieczka do Brazylii może być jednak ryzykowna ze względu na sytuację epidemiologiczną i rozprzestrzeniający się wirus Zika. Czy turyści mogą uchronić się przed niebezpiecznymi chorobami? W samym Rio de Janeiro nie występuje malaria, ale duża część Brazylii jest na tę chorobę narażona. Podobnie w przypadku żółtej gorączki. „Osoby, które chciałyby połączyć oglądanie igrzysk ze zwiedzaniem kraju, powinny pamiętać o profilaktyce przeciwko tym schorzeniom. Niebezpieczne są również wirusy Zika i denga, przenoszone przez komary. Dlatego ochrona przed ukłuciami owadów jest kluczowa podczas takiej podróży” – mówi dr n. med. Agnieszka Wroczyńska z Krajowego Ośrodka Medycyny Tropikalnej w Gdyni.
 • Czy Rio de Janeiro stać na Olimpiadę?

  Rio de Janeiro za sześć miesięcy musi być gotowe do Letnich Igrzysk Olimpijskich 2016. Jednak teraz w mieście panuje chaos: opóźnienia w budowie metra, kryzys ekonomiczny i przenoszona przez komary epidemia wirusa Zika to tylko część problemów. Czy Rio stać na tak drogą imprezę?