Wikingowie

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
Wikingowie (Film (1958)[Vikings] Reż.Richard Fleischer) ,

Artykuły - Wikingowie (30)

 • Wikingowie rozprzestrzenili ospę prawdziwą

  Wikingowie rozprzestrzenili ospę prawdziwą

  ​Ospa prawdziwa zabiła ok. 300 mln ludzi tylko w XX wieku. Ludzkość jest nękana tą chorobą znacznie dłużej, niż nam się wydawało. W zębach szkieletów wikingów, odkopanych z miejsc w całej północnej Europie, naukowcy wydobyli nowe szczepy wirusa ospy.
 • Na norweskiej wyspie odkryto pozostałości statku wikingów

  Na norweskiej wyspie odkryto pozostałości statku wikingów

  ​W pobliżu średniowiecznego kościoła w Edøy na wyspie Smøla w Norwegii odkryto pozostałości zakopanego statku wikingów.
 • "Wikingowie": Kto śpiewa w zapowiedzi i czołówce serialu?

  "Wikingowie": Kto śpiewa w zapowiedzi i czołówce serialu?

  Utwór "Wiking" częstochowskiego rapera Sariusa promuje w Polsce piąty sezon popularnego serialu "Wikingowie". Premiera produkcji zaplanowana została na 29 listopada.
 • Kamienie słoneczne źródłem sukcesów wikingów

  Kamienie słoneczne źródłem sukcesów wikingów

  Wikingowie odkryli nowe lądy Islandii, Grenlandii i Ameryki Północnej bez dostępu do nowoczesnych instrumentów nawigacyjnych. Jak więc byli w stanie tak skutecznie poruszać się po morzach? Najnowsze badania sugerują, że było to możliwe tylko dzięki zastosowaniu kryształowych kamieni słonecznych.
 • Niezwykła forteca wikingów odkryta w Danii

  Niezwykła forteca wikingów odkryta w Danii

  W Danii odkryto imponującą fortecę zbudowaną przez niesławnego wikinga i duńskiego króla Haralda Sinozębego. To już piąty taki zamek odkryty w Danii od lat 30. ubiegłego wieku, który zmienia nasze postrzeganie wikingów.
 • ​Zostań wikingiem

  ​Zostań wikingiem

  Duńczycy to dumni potomkowie wikingów. Choć wydają się rozleniwieni luksusem i wysokim poziomem życia, to ciągle płynie w nich gorąca krew. Dlatego starają się pielęgnować tradycje, a także odtwarzać życie wojowniczych przodków.
 • Córka Romana Polańskiego w trzecim sezonie "Wikingów"

  Córka Romana Polańskiego w trzecim sezonie "Wikingów"

  30 sierpnia na antenie HISTORY zaprezentowany zostanie premierowy odcinek trzeciego sezonu serialu "Wkingowie". Jedną z głównych ról zagrała Morgane Polanski.
 • Wikingowie rozbili obóz pod stadionem w Falun

  Nieopodal wejścia na arenę narciarskich mistrzostw świata w Falun obozowisko rozbili wikingowie. Założony przez Norwegów "Camp Viking" swym rozmachem robi wrażenie. Składa się na niego kilkadziesiąt namiotów sypialnych, jeden olbrzymi jadalny, a nawet jacuzzi.

Filmy - Wikingowie (3)

 • Żyć jak Wiking. Szwedzki sposób na urlop

  Kto ma ochotę na podróż w przeszłość, ten powinien wybrać się na urlop do Fotevviken na południu Szwecji i posmakować życia bez telewizora i komórki.
 • Są potomkami Wikingów - i są z tego dumni

  Współcześni Islandczycy to potomkowie Wikingów, którzy przybyli na wyspę w IX wieku na swoich długich, smukłych statkach - drakkarach. Część z nich uciekała przed tyranią norweskich królów, inni szukali szansy na dostatniejsze życie. Wszystkich osadników łączyła nieustępliwość i odwaga granicząca z szaleństwem, które przetrwały w sagach, opowieściach o walecznych dokonaniach skandynawskich bohaterów. Islandczycy są dumni ze swojego kulturowego dziedzictwa. Pielęgnują je i traktują jak rdzeń swojej narodowej tożsamości. Chyba żadna inna nacja nie chroni swojego języka tak, jak robią to Islandczycy. Obce zapożyczenia - nawet popularne angielskie słowa - są zakazane. Wyrazy z innych języków są zastępowane nowymi, specjalnie tworzonymi słowami. Także imiona Islandczyków nie mogą być obcego pochodzenia - wybiera się je z oficjalnej listy zatwierdzonej przez Islandzką Komisję ds. Nazw. Dzięki temu współczesny język islandzki niemal nie różni się od staronordyckiego, którym 1000 lat temu posługiwali się Wikingowie. Chociaż życie w surowym północnym klimacie nie należy do najłatwiejszych, a obecność licznych wulkanów sprawia, że Islandczycy żyją dosłownie na beczce prochu, mieszkańcy wyspy zachowują pogodę ducha. "Nigdy się nie poddajemy i nie zamartwiamy tym, co przyniesie jutro" - mówią. "Jesteśmy przecież potomkami Wikingów." Od mniej więcej 15 lat zainteresowanie historią i kulturą Wikingów na Islandii cały czas wzrasta. Dziedzictwo to jest fascynujące również dla przyjezdnych. Popularność wyspy jest dziś większa niż kiedykolwiek. Zagranicznych turystów przyciągają organizowane tu festiwale kultury Wikingów, wspaniała przyroda i serdeczność mieszkańców.
 • Palili, gwałcili, zabijali. Bała się ich cała Europa!

  Tysiąc lat temu cała Europa drżała przed brodatymi najeźdźcami ze Skandynawii. Wikingowie - bo o nich mowa - podbijali lądy, łączyli i dzielili królestwa, grabili wsie i miasta... W Muzeum Brytyjskim zainaugurowano przygotowaną z ogromnym rozmachem wystawę "Wikingowie: Życie i legenda", poświęconą śmiałym dokonaniom żeglarzy-wojowników. Największe wrażenie wywołują eksponaty przypominające o zamiłowaniu wikingów do rozlewu krwi. Potężne miecze i topory budzą respekt - ale chyba jeszcze większy dreszcz grozy wywołuje fragment czaszki wojownika ze spiłowanymi siekaczami, zabarwionymi pigmentem...