węgiel kamienny

Artykuły - Węgiel kamienny (146)

Filmy - Węgiel kamienny (11)

 • Za kilkanaście lat mieszkania będziemy ogrzewać gazem zielonym

  Rezygnując z wydobycia węgla kamiennego zwiększymy znaczenie gazów zielonych, które będziemy wykorzystywać do ogrzewania naszych mieszkań i w kuchenkach gazowych. Dolnośląski Instytut Studiów Strategicznych (DISE) w swoim raporcie „Gaz ziemny w procesie transformacji energetycznej w Polsce” porównuje skutki różnych scenariuszy pożegnania z węglem. - Z naszych analiz wynika, że musimy inwestować w infrastrukturę gazową, ponieważ potrzebujemy dywersyfikacji dostaw odchodząc od węgla - mówi w rozmowie z MarketNews24 Remigiusz Nowakowski, prezes zarządu DISE. – I te kuchenki gazowe, które mamy w domach zastąpią w bliskiej przyszłości piece opalane węglem. Popyt na gaz może wzrosnąć z obecnych 18 mld sześć., do 40 mld sześć. w 2050 r., jeżeli rola gazu wzrośnie także w elektroenergetyce.
 • Za 10 lat w Polsce ocaleje 6-7 kopalń

  Polski rząd pod presją związków zawodowych bardzo szybko wycofał się z planów zamykania kopalń. Nie pierwszy raz, ale decyzji nie da się uniknąć. Koszty obciążające podatników rosną dramatycznie. Ten rok będzie fatalny, a skala dofinansowywania kopalń olbrzymia. Spadek wydobycia węgla kamiennego w maju wyniósł 40 proc. licząc rok do roku. Jednak są to wyniki sprzed decyzji rządu o zamykaniu kilkunastu kopalń z powodu koronawirusa, a więc te spadki okażą się jeszcze większe.
 • Czy ze względu na epidemię powinniśmy zamknąć wszystkie kopalnie?

  Wydobywanie węgla kamiennego stało się bardzo niebezpieczne ze względu na koronawirusa. Kopalnie można zamknąć, a skutków tego gospodarka nie odczuje przez pół roku.
 • Pożegnamy się z węglem kamiennym szybciej niż planowaliśmy?

  Polskie firmy są już zaangażowane w projekty wodorowe, które pozwolą w sposób zeroemisyjny wytwarzać wielkie zasoby energii, pozwalające zasilać cały nasz przemysł ciężki. Wodór możemy wytwarzać w kraju, albo prowadzić jego import na przykład z Norwegii. Może być wytwarzany z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.