węgiel kamienny

Artykuły - Węgiel kamienny (6)

 • Koniec taniego paliwa na składach węgla?

  Koniec taniego paliwa na składach węgla?

  Minister energii Krzysztof Tchórzewski podpisał wczoraj rozporządzenia do ustawy o monitorowaniu i kontrolowaniu jakości paliw. Regulacje określają m. in. parametry węgla, który będzie mógł być sprzedawany na rynku - została sprecyzowana dopuszczalna zawartość siarki, popiołów, wilgoci, wartości opałowej oraz wymiar ziarna. Szczegóły - wkrótce mają zostać opublikowane.
 • Przepisy nie wyeliminują z rynku węgla najgorszej jakości

  Przepisy nie wyeliminują z rynku węgla najgorszej jakości

  - To pozorne zmiany legislacyjne; wprowadzą do sprzedaży zasiarczony i wilgotny węgiel, miał, muły czy flotokoncentraty - tak prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ocenia projektowane rozporządzenie ME. Wystosował w tej sprawie list do premiera Mateusza Morawieckiego i szefa ME Krzysztofa Tchórzewskiego.
 • Przepisy wyeliminują z rynku węgiel najgorszej jakości?

  Przepisy wyeliminują z rynku węgiel najgorszej jakości?

  Projektowane przepisy rozporządzenia ws. jakości węgla wyeliminują z rynku detalicznego węgiel najgorszej jakości - oświadczyło Ministerstwo Energii. Organizacje ekologiczne i m.in. samorządy ostro krytykują ME za proponowane normy i rozwiązania. Wczoraj minął termin konsultacji. Dziś decyzje w tej sprawie.
 • Ustawa o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw na papierze?

  Ustawa o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw na papierze?

  Sejm 5 lipca 2018 r. przegłosował ustawę o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Ustawa czeka na podpis Prezydenta RP. Nowe regulacje wyznaczają standardy jakości dla paliw stałych przeznaczonych do celów grzewczych w sektorze komunalno-bytowym. Problem z tym że, ustawa, bez odpowiedniego rozporządzenia ME nic nie da.
 • Ceny węgla energetycznego w Polsce w VI wzrosły rdr o 15 procent

  Ceny węgla energetycznego w czerwcu wzrosły o 15 proc. rdr, a dla rynku ciepła o 33 proc. - wynika z analizy indeksów cenowych, tworzonych wspólnie przez Agencję Rozwoju Przemysłu i Towarową Giełdę Energii.
 • Spada wydobycie węgla. Będziemy marznąć zimą?

  Spada wydobycie węgla. Będziemy marznąć zimą?

  W porównaniu z ubiegłym rokiem wydobycie surowca spadło o ponad milion ton. Ciepłownikom może zabraknąć 10 proc. paliwa. Dziś ceny, jakie kopalnie proponują ciepłowniom, są o ok. 20 proc. wyższe od tych, za jakie surowiec sprzedawany jest sektorowi energetycznemu.
 • Ustawa o kontroli jakości węgla na papierze?

  Ustawa o kontroli jakości węgla na papierze?

  Ustawa o kontroli jakości węgla - odpady węglowe i zasiarczony węgiel będą dostępne na składach? Zdecyduje minister energii. To Krzysztof Tchórzewski będzie decydował jakiej jakości węgiel trafi do obrotu detalicznego.
 • PGG wydobędzie prawie 31 mln ton węgla - Tobiszowski

  PGG wydobędzie prawie 31 mln ton węgla - Tobiszowski

  Polska Grupa Górnicza (PGG) zamierza wydobyć w 2018 roku prawie 31 mln ton węgla; do połowy roku wielkość wydobycia osiągnęła 14-15 mln ton - poinformował wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Miniony rok PGG zamknęła produkcją węgla rzędu 30 mln ton.
 • Prof. Barczak: Myślenie, że węgiel jest naszym skarbem narodowym spowoduje kłopoty w gospodarce

  Prof. Barczak: Myślenie, że węgiel jest naszym skarbem narodowym spowoduje kłopoty w gospodarce

  Od lat polskie górnictwo zmaga się z wieloma problemami. W przyszłości może być jeszcze gorzej, ponieważ w UE prowadzona jest polityka dekarbonizacji. Już dziś trzeba myśleć o innym wykorzystaniu węgla. Warto skupić się na gazyfikacji oraz przeróbce, dzięki której powstaną produkty bardzo przydatne dla gospodarki.
 • KE notyfikowała projekt ustawy ws. norm jakości węgla - Woźny

  KE notyfikowała projekt ustawy ws. norm jakości węgla - Woźny

  Komisja Europejska notyfikowała projekt ustawy ws. norm jakości dla paliw stałych - poinformował pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze Piotr Woźny. Projekt m.in. zakazywać będzie sprzedaży detalicznej mułów i flotokoncentratów.

Filmy - Węgiel kamienny (5)

 • Świat coraz szybciej rezygnuje z węgla kamiennego

  Energetyka odnawialna jest już cenowo konkurencyjna wobec węgla kamiennego i atomu. Tym bardziej niektóre plany rządu nie zwiększają konkurencyjności polskiej gospodarki.
 • Rząd będzie płacił kary za trzymanie się węgla kamiennego?

  Polska energetyka po raz pierwszy nie zrealizowała takiej wielkości produkcji zielonej energii, jak to zakładał rząd. W tym roku ta produkcja spadnie, w przyszłym też. Prawdopodobne jest, że zdecydujemy się na płacenie wysokich kar.
 • Kopalnie znikną szybciej niż dziś to planujemy

  Rząd musi pójść w kierunku dywersyfikacji źródeł energii. Przez ponad 25 lat gospodarki rynkowej, aby ratować kopalnie węgla kamiennego wydaliśmy 230 mld zł. Kiedy udział węgla w miksie energetycznym spadnie poniżej 50 proc.?
 • Kiedy zamkniemy kopalnie węgla kamiennego?

  Już w przyszłym roku Polska może być jedynym krajem, który na dużą skalę wydobywa węgiel kamienny. Pozostałe kraje UE zgodnie zamykają ostatnie kopalnie.