węgiel kamienny

Artykuły - Węgiel kamienny (137)

 • Bundestag przegłosował ustawę o rezygnacji z węgla

  Bundestag przegłosował ustawę o rezygnacji z węgla

  Najpóźniej do 2038 r. Niemcy stopniowo będą rezygnować z węgla. Decyzję Bundestagu opozycja nazwała "czarnym dniem dla klimatu".
 • McKinsey: Dekarbonizacja Polski do 2050 r. kosztem 380 mld euro

  McKinsey: Dekarbonizacja Polski do 2050 r. kosztem 380 mld euro

  ​Najbardziej efektywna kosztowo ścieżka neutralności emisyjnej Polski do 2050 r. wymaga dodatkowych 380 mld euro - ocenia firma doradcza McKinsey. W poświęconym Polsce raporcie wskazuje, że dekarbonizacja przekłada się na wymierne korzyści gospodarcze.
 • Pożegnamy się z węglem kamiennym szybciej niż planowaliśmy?

  Pożegnamy się z węglem kamiennym szybciej niż planowaliśmy?

  Polskie firmy są już zaangażowane w projekty wodorowe, które pozwolą w sposób zeroemisyjny wytwarzać wielkie zasoby energii, pozwalające zasilać cały nasz przemysł ciężki.
 • Centralny magazyn kłopotów z polskimi kopalniami

  Centralny magazyn kłopotów z polskimi kopalniami

  Ministerstwo Aktywów Państwowych planuje stworzenie centralnego magazynu węgla. Jako lokalizację wskazuje Ostrów Wielkopolski. Polskiego górnictwa w ten sposób się nie uratuje.
 • Australii trudno odejść od węgla

  Australii trudno odejść od węgla

  Na Antypodach eksploatacja surowców jest podstawą gospodarki i eksportu, choć całość potrzeb energetycznych kraju mogłaby być zaspokojona przez energię słoneczną. Transformacja przebiega wolno, mimo szybko rosnących zagrożeń klimatycznych.
 • W ciągu 10 lat możliwe jest odejście od surowca węgla

  W ciągu 10 lat możliwe jest odejście od surowca węgla

  W Polsce sektor ciepłownictwa zużywa ok. 26 mln ton węgla. Połowa z tego przypada na gospodarstwa domowe. Co więcej, spalamy w nich 87 proc. węgla wykorzystywanego w gospodarstwach domowych w całej Unii Europejskiej. Z tego powodu proces odchodzenia od tego surowca będzie długi i kosztowny. Polski Instytut Ekonomiczny i Forum Energii szacują, że dekarbonizacja całego sektora ciepłownictwa pochłonie ponad 550 mld zł do 2030 roku. Eksperci podkreślają, że niezbędna jest kompleksowa strategia dla rozwoju branży - bez niej Polska nie da rady wypełnić zobowiązań, jakie narzuca polityka klimatyczna UE.
 • Wydobycie węgla w dół. Eksperci komentują: To może spowodować wyższe ceny energii

  Wydobycie węgla w dół. Eksperci komentują: To może spowodować wyższe ceny energii

  Jak informuje Ministerstwo Aktywów Państwowych, od stycznia do listopada ub.r. wydobyto ponad 56 mln ton węgla kamiennego i 46 mln ton brunatnego. Wiele wskazuje na to, że wyniki z pełnych 12 miesięcy będą niższe w porównaniu z tymi z 2018 roku. Zdaniem ekspertów, w Polsce zmierzamy w kierunku kryzysu energetycznego. W efekcie za ok. 10 lat mogą nastąpić wyłączenia. Rosną też koszty wydobycia. Z kolei import pozostaje wciąż tańszym rozwiązaniem. Odejście od węgla wydaje się być nieuniknione, jednak nie nastąpi to z dnia na dzień. I będzie wymagało dużych nakładów finansowych.
 • Jacek Sasin: Spółki Skarbu Państwa nie będą sprowadzać węgla z zagranicy

  Jacek Sasin: Spółki Skarbu Państwa nie będą sprowadzać węgla z zagranicy

  ​Spółki Skarbu Państwa nie będą już sprowadzać węgla z zagranicy - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
 • "Rz": Kopalnie węgla ponownie w finansowych tarapatach

  "Rz": Kopalnie węgla ponownie w finansowych tarapatach

  Od stycznia do listopada minionego roku krajowa branża węglowa zanotowała łączną stratę sięgającą niemal pół miliarda złotych - wynika z informacji opublikowanych przez "Rzeczpospolitą".
 • Energetyka: Rozwód z węglem po niemiecku

  Energetyka: Rozwód z węglem po niemiecku

  W debacie o przyjęciu przez Polskę neutralności klimatycznej do 2050 r. i - w konsekwencji - wygaszaniu górnictwa węglowego warto zwracać uwagę, jak robią to Niemcy, którzy dotychczas także byli wielkimi trucicielami na mapie Europy.

Filmy - Węgiel kamienny (10)

 • Za 10 lat w Polsce ocaleje 6-7 kopalń

  Polski rząd pod presją związków zawodowych bardzo szybko wycofał się z planów zamykania kopalń. Nie pierwszy raz, ale decyzji nie da się uniknąć. Koszty obciążające podatników rosną dramatycznie. Ten rok będzie fatalny, a skala dofinansowywania kopalń olbrzymia. Spadek wydobycia węgla kamiennego w maju wyniósł 40 proc. licząc rok do roku. Jednak są to wyniki sprzed decyzji rządu o zamykaniu kilkunastu kopalń z powodu koronawirusa, a więc te spadki okażą się jeszcze większe.
 • Czy ze względu na epidemię powinniśmy zamknąć wszystkie kopalnie?

  Wydobywanie węgla kamiennego stało się bardzo niebezpieczne ze względu na koronawirusa. Kopalnie można zamknąć, a skutków tego gospodarka nie odczuje przez pół roku.
 • Pożegnamy się z węglem kamiennym szybciej niż planowaliśmy?

  Polskie firmy są już zaangażowane w projekty wodorowe, które pozwolą w sposób zeroemisyjny wytwarzać wielkie zasoby energii, pozwalające zasilać cały nasz przemysł ciężki. Wodór możemy wytwarzać w kraju, albo prowadzić jego import na przykład z Norwegii. Może być wytwarzany z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.
 • Koniec ery węgla kamiennego w Niemczech

  Tuż przed upływem 2018 zostaje zamknięta ostatnia kopalnia węgla w niemieckim Bottrop. Dla górników to ogromna trauma. „Żal serce ściska” – przyznają.