ustawa deweloperska

Artykuły - Ustawa deweloperska (0)

 • Czego obawia się branża po nowej ustawie deweloperskiej?

  Czego obawia się branża po nowej ustawie deweloperskiej?

  Zgodnie z planowanymi przez rząd zmianami w ustawie deweloperskiej, mają zostać zlikwidowane otwarte rachunki powiernicze nieposiadające zabezpieczenia. Nowe przepisy mają dotyczyć także m.in. uregulowania umowy rezerwacyjnej oraz wprowadzenia zmian w prospekcie informacyjnym. Czy konsumenci będą rzeczywiście lepiej chronieni, a deweloperzy mają powody do obaw?
 • Nabywcy mieszkań będą lepiej chronieni. UOKiK chce zmian w ustawie deweloperskiej

  Nabywcy mieszkań będą lepiej chronieni. UOKiK chce zmian w ustawie deweloperskiej

  Przygotowywana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nowelizacja ustawy deweloperskiej wprowadzi dodatkowe zabezpieczenia dla klientów w przypadku upadłości dewelopera czy nieukończenia przez niego budowy. Lepiej chronieni mają być również nabywcy garaży czy boksów rowerowych. Zmiany obejmą też sprzedaż gotowych już nieruchomości.
 • Jakie masz możliwości, gdy zbankrutuje deweloper?

  Jakie masz możliwości, gdy zbankrutuje deweloper?

  Dopłaty klientów i dokończenie budowy, sprzedaż nieruchomości i zaspokojenie roszczeń wierzycieli oraz pokrycie roszczeń z wpłat na rachunku powierniczym - te trzy możliwości wchodzą w grę, gdy zbankrutuje deweloper. Takie scenariusze wynikają z nowej ustawy restrukturyzacyjnej, która weszła w życie od stycznia tego roku.
 • 100 tys. euro dla każdego, kto straci mieszkanie przez bank

  100 tys. euro dla każdego, kto straci mieszkanie przez bank

  Upadłość banku, w którym deweloperzy gromadzą pieniądze na rachunkach powierniczych, nie odbije się na ich klientach. Projekt jest już w Sejmie.
 • BIG InfoMonitor: W tym roku padnie rekord sprzedaży nowych mieszkań

  BIG InfoMonitor: W tym roku padnie rekord sprzedaży nowych mieszkań

  Wiele wskazuje na to, że tym roku padnie rekord sprzedaży nowych mieszkań. Deweloperzy mnóstwo sprzedają, ale też mają sporo do zaproponowania. Bogactwo oferty w dużych miastach sprawia, że nad wyborem wymarzonego "M" Polacy zastanawiają się dziś nawet do dwóch miesięcy. Rzadko jednak w tym czasie sprawdzają wiarygodność finansową dewelopera. Prędzej gotowi są zajrzeć do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor, żeby zweryfikować biuro podróży niż firmę, od której kupują nieruchomość.
 • Jak bezpiecznie odebrać mieszkanie od dewelopera

  Jak bezpiecznie odebrać mieszkanie od dewelopera

  O przyszły odbiór mieszkania zadbaj już na etapie podpisywania umowy z deweloperem. Powinna ona zawierać dokładne omówienie procedury odbioru oraz precyzyjne określenie standardu mieszkania. Pamiętaj też, że nawet jeśli nie zauważysz jakiejś usterki, możesz już po odbiorze dochodzić swoich praw - na zasadzie rękojmi.
 • Deweloperzy obawiają się zmian w ustawie deweloperskiej

  Czy w 2015 roku czeka nas powtórka sprzed 3 lat, kiedy na rynku mieliśmy do czynienia z prawdziwym wysypem nowych inwestycji deweloperskich? W tamtym czasie firmy - przynajmniej formalnie - rozpoczynały nowe budowy i sprzedaż, by uchronić się przed skutkami wejścia w życie tzw. ustawy deweloperskiej (o ochronie praw nabywców). Obecnie może być podobnie, bowiem szykuje się nowelizacja ustawy.
 • UOKiK Ustawa deweloperska wzmacnia pozycję kupujących

  UOKiK Ustawa deweloperska wzmacnia pozycję kupujących

  Ustawa deweloperska wzmocniła pozycję kupujących nieruchomości na rynku pierwotnym - mówiła wiceprezes UOKiK Dorota Karczewska w piątek w Sejmie.
 • Jak sprawdzić dewelopera?

  Jak sprawdzić dewelopera?

  Ostatnie doniesienia na temat upadłości jednego z dużych deweloperów powodują więcej pytań o bezpieczeństwo transakcji na rynku nowych mieszkań. Jak sprawdzić dewelopera i ograniczyć ryzyko utraty pieniędzy? Specjaliści z Metrohouse przygotowali kilka porad.
 • Bezpieczny zakup mieszkania od dewelopera

  Bezpieczny zakup mieszkania od dewelopera

  Decydując się na kupno mieszkania z rynku pierwotnego klient otrzymuje szereg korzyści, ale jednocześnie godzi się na pewne ryzyko, szczególnie jeśli nabywa nieruchomość będącą dopiero w budowie. Home Broker przypomina jak zminimalizować prawdopodobieństwo problemów, bo choć ustawa deweloperska zwiększyła bezpieczeństwo kupujących, to ostrożności nigdy za wiele.

Filmy - Ustawa deweloperska (1)

 • Deweloperzy: Zapobiec powtórce z Amber Gold

  Zmiany są konieczne, żeby nie było deweloperskiej Amber Gold – twierdzą firmy deweloperskie i chcą nowelizacji tak zwanej „ustawy deweloperskiej”, której zapisy obowiązują od końca kwietnia ub.r. Postulują m.in. ułatwienie zawierania umów rezerwacyjnych i umożliwienie rozliczania z klientem różnicy między rzeczywistą powierzchnią lokalu a projektem, o ile utrzymuje się ona w granicach 2 proc. Mówią też o potrzebie wprowadzenie sankcji karnych i cywilnych w przypadku, gdy deweloper pobiera od klienta pieniądze z pominięciem rachunku powierniczego. Komentuje Paweł Kuglarz, członek Zarządu Fundacji na Rzecz Kredytu Hipotecznego.