Fakty - urządzenie

Artykuły - Urządzenie (57)

 • Powstał prototyp sztucznej nerki, którą można wszczepić choremu

  Prototyp sztucznej nerki tak mały, że nadaje się do wszczepienia pacjentowi przedstawili naukowcy z University of San Francisco - informuje serwis "EurekAlert".
 • Polski robot pali zwykłe i elektroniczne papierosy

  Polski robot, który "pali" papierosy dokładnie w taki sam sposób, jak ludzie, pozwoli prowadzić precyzyjne badania szkodliwości tych używek. Dotyczy to zarówno zwykłych palaczy, osób biernie wdychających dym, jak i korzystających z papierosów elektronicznych.
 • Nowy laser w laboratorium Politechniki Świętokrzyskiej

  Laboratorium wyposażone w nowoczesny laser do obróbki metali otwarto w piątek w Centrum Laserowych Technologii Metali Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach. Nowe urządzenie zakupiono za 5 mln zł z funduszy UE w ramach programu operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.
 • Zmarł Jacek Karpiński

  Zmarł Jacek Karpiński

  W niedzielę we wrocławskim szpitalu zmarł polski inżynier, elektronik i informatyk, twórca pierwszego polskiego mikrokomputera K-202 Jacek Karpiński. Miał 83 lata.
 • Polscy naukowcy pomagają modernizować kompleks akceleratorów w CERN

  Polscy naukowcy pomagają modernizować kompleks akceleratorów w CERN

  Do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN pod Genewą z Instytutu Problemów Jądrowych w Świerku (IPJ) wyjechał buncher - urządzenie, które będzie odgrywało istotną rolę na pierwszym etapie rozpędzania protonów w kaskadzie akceleratorów zasilającej Wielki Zderzacz Hadronów LHC - informuje rzecznik IPJ, dr Marek Pawłowski.
 • Woda święcona z dozownika na czas epidemii

  W kościołach katolickich we Włoszech instalowane są automatyczne dozowniki wody święconej. W ramach walki z grypą mają one zastąpić umieszczane w kruchtach kropielnice. Tego typu urządzenie zawisło m.in. w kościele św. Stefana w Capriano.
 • Polski terminal rozpozna człowieka po układzie żył

  Polski terminal rozpozna człowieka po układzie żył

  Pracownicy Instytutu Maszyn Matematycznych w Warszawie (IMM), skonstruowali biometryczny terminal, który rozpozna osobę na podstawie unikalnego dla każdego z nas układu żył dłoni.
 • W Tychach liczą rowerzystów

  W Tychach liczą rowerzystów

  Tychy są pierwszym miastem w Polsce, które zainstalowało profesjonalne urządzenie do liczenia rowerzystów w ruchu drogowym. Dzięki dokładnemu pomiarowi miasto będzie mogło starać się o unijne środki na oznakowanie i modernizację ścieżek rowerowych.
 • Opaska ostrzeże przed poparzeniem

  Opaska ostrzeże przed poparzeniem

  Choć wiosna dopiero się zaczęła, a do wakacji pozostało dużo czasu, sporej części z nas marzy się już odpoczynek na zalanej słońcem plaży. Naukowcy również myślą z wyprzedzeniem o kąpielach słonecznych, a efektem ich pracy jest urządzenie, które ostrzega przed poparzeniem i chroni przed nowotworami skóry.
 • Żyjemy w wielkim, kosmicznym hologramie?

  Żyjemy w wielkim, kosmicznym hologramie?

  Naukowcy pracujący z hanowerskim wykrywaczem fal grawitacyjnych GEO 600 od wielu miesięcy zastanawiali się nad dziwnym szumem, rejestrowanym przez ich urządzenie. Teraz Craig Hogan, fizyk z Fermilab, zaproponował teorię, która może oznaczać, iż GEO 600 dokonał najważniejszego odkrycia w fizyce w ciągu ostatnich 50 lat.