urząd skarbowy

Synonimy:
Urządz skarbowy,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Urząd skarbowy (102)

 • Składanie sprawozdań finansowych za 2017 r. tylko po nowemu

  Składanie sprawozdań finansowych za 2017 r. tylko po nowemu

  Jednostki, których rok obrotowy tożsamy jest z rokiem kalendarzowym, mają czas na zatwierdzenie sprawozdania finansowego za 2017 r. do końca czerwca 2018 r. Po zatwierdzeniu roczne sprawozdanie finansowe należy przekazać odpowiednim instytucjom, m.in. do sądu rejestrowego oraz urzędu skarbowego. Począwszy od sprawozdań finansowych za 2017 r. podlega ono złożeniu do KRS wyłącznie drogą elektroniczną.
 • Ranking Urzędów Skarbowych. Zobacz, gdzie fiskus jest najbardziej pracowity i nieomylny

  Ranking Urzędów Skarbowych. Zobacz, gdzie fiskus jest najbardziej pracowity i nieomylny

  Najlepsze urzędy skarbowe w Polsce są w Kamiennej Górze, Jaworznie i Warszawie. To one zwyciężyły w klasyfikacji generalnej.
 • Ile wyniesie w 2018 r. kara za ignorowanie urzędu skarbowego?

  Ile wyniesie w 2018 r. kara za ignorowanie urzędu skarbowego?

  Znana jest wysokość kary porządkowej, jaką organ podatkowy może wymierzyć za niestawiennictwo, niezłożenie zeznań lub wyjaśnień oraz nieokazanie dokumentów.
 • Rodzina nie może sobie pomagać za plecami fiskusa

  Rodzina nie może sobie pomagać za plecami fiskusa

  Dziecko, które wzięło pieniądze od rodziców, musi to zgłosić do urzędu skarbowego. W przeciwnym wypadku zapłaci sankcyjny 20-proc. podatek - wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Nie dał się on przekonać do teorii, że rodzina, niczym spółka cywilna, działa na rzecz osiągnięcia wspólnego celu. I że w związku z tym pomoc finansowa między rodzicami i dziećmi powinna się odbywać bez wiedzy fiskusa.
 • "Puls Biznesu" Skarbówka ma być szybka i uczciwa

  "Puls Biznesu" Skarbówka ma być szybka i uczciwa

  Koniec z przeciąganiem kontroli, domniemaniem winy przedsiębiorcy i dążeniem do ukarania go za wszelką cenę - takie wytyczne dostała skarbówka. Informuje o tym "Puls Biznesu".
 • Prowadzisz firmę w domu? Uważaj, nowa kontrola celno-skarbowa może prawie wszystko

  Prowadzisz firmę w domu? Uważaj, nowa kontrola celno-skarbowa może prawie wszystko

  Według ekspertów, urzędnicy skarbowi zyskali prawo do naruszania prywatności właścicieli firm, którzy prowadzą swój biznes w miejscu zamieszkania. Mogą ich wypraszać w trakcie prowadzonych czynności i sprawdzać dosłownie wszystkie pomieszczenia oraz dokumenty, w tym także rzeczy osobiste przedsiębiorcy i jego rodziny.
 • Sejm za poprawkami Senatu do rozliczania PIT przez urząd skarbowy

  Podatnicy będą mogli skorzystać z rozliczenia PIT przez urząd skarbowy, będą też mogli wchodzić na stronę portalu podatkowego za pośrednictwem własnego internetowego konta w banku lub SKOK-u - takie będą skutki przyjęcia przez Sejm poprawek Senatu do rządowej noweli ustawy o PIT.
 • Sejm za nowelizacją ustawy umożliwiającej rozliczenie PIT przez urząd skarbowy

  Sejm za nowelizacją ustawy umożliwiającej rozliczenie PIT przez urząd skarbowy

  Podatnicy uzyskujący dochody wyłącznie od płatników - także ci, którzy odliczają ulgi podatkowe - będą mogli skorzystać z rozliczenia przez urząd skarbowy - przewiduje przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
 • Jak urząd skarbowy kontroluje rozliczenia przedsiębiorcy?

  Jak urząd skarbowy kontroluje rozliczenia przedsiębiorcy?

  Urząd skarbowy ma prawo sprawdzić rozliczenia podatkowe przedsiębiorców. Kontrolowany musi udostępnić dokumentację, udzielić wyjaśnień, okazać majątek itp. Nowością jest możliwość przeprowadzenia kontroli krzyżowych nie tylko u bezpośrednich kontrahentów, ale również u innych podmiotów biorących udział w obrocie towarami lub usługami.
 • Jak należy obliczać terminy podatkowe?

  Jak należy obliczać terminy podatkowe?

  Terminowość to jedna z podstawowych zasad obowiązujących podatników w kontaktach z administracją podatkową przy składaniu deklaracji, zapłacie podatków, wnoszeniu podań itp. Terminy mogą być określone jako konkretna data albo okres pewnej liczby dni, miesięcy lub lat. Gdy wypadają one w dni wolne od pracy, zyskuje się więcej czasu na realizację obowiązków podatkowych.

Filmy - Urząd skarbowy (9)

 • Wesela pod lupą urzędu skarbowego. Dlaczego skarbówka pisze do nowożeńców?

  Urząd Skarbowy w Ostrowcu Świętokrzyskim poprosił pary, które brały ślub w 2016 roku, o przedstawienie kosztów organizacji wesela. W ten sposób chciał skontrolować podmioty organizujące wesela. Wiele par było jednak zaniepokojonych takim wezwaniem. Sprawę w "Dzień Dobry TVN" wyjaśniła dyrektor Departamentu Poboru Podatków w Ministerstwie Finansów Elżbieta Duszyc. - To, że urząd skarbowy komunikuje się z podatnikiem, jest normalną sprawą. W chwili obecnej jesteśmy bardzo otwarci na komunikację z podatnikami i w sytuacji, kiedy przed nami zbliża się okres składania zeznań podatkowych, musimy się do tego przyzwyczaić, że ta komunikacja będzie bardzo często, różnymi kanałami - wyjaśniła. - Nie należy się tego bać, ale trzeba zareagować - dodała Duszyc.
 • ZUS i urzędy skarbowe nie są już uprzywilejowane w ściąganiu długów

  ZUS i urzędy skarbowe nie będą już tak bardzo zainteresowane upadłością firm, aby szybko odzyskać długi. Skarb Państwa stał się takim samym wierzycielem, jak inni. To powinno wpłynąć na zmniejszenie liczby bankructw i na zwiększenie liczby zawieranych układów ratujących przed upadłością. Dużym problemem przy zawieraniu układów z wierzycielami przy obowiązywaniu starego prawa upadłościowego było uprzywilejowanie właścicieli. Najbardziej uprzywilejowany był Skarb Państwa, a więc ZUS i urzędy skarbowe. Jeżeli nie decydowały się na zawarcie układu z udziałem pozostałych wierzycieli, to w pierwszej kolejności odzyskiwały dług, zwykle kosztem pozostałych wierzycieli. - Przy nowym prawie upadłościowym Skarb Państwa będzie traktowany na równi z innym wierzycielami - mówi Maciej Pietrzak, prezes zarządu PMR Restrukturyzacja SA. - Więcej firm będzie miało szanse przetrwać zawierając układ z wierzycielami.
 • Urzędy skarbowe przygotowane na większą liczbę podmiotów, które będą przenosić siedziby

  Od nowego roku wystarczy wynająć biuro w innym mieście, aby zmienić swój urząd w sprawach podatku VAT. Nowelizacja ustawy może spowodować zwiększoną liczbę podatników zmieniających właściwość organu. Według urzędników nie powinno to jednak sparaliżować działalności urzędów. Nowelizacja ordynacji podatkowej i niektórych innych ustaw, w tym ustawy o VAT (Dz.U. z 2015 r. poz. 1649), przewiduje zmianę właściwości miejscowej urzędów. Dotychczas firmy mogły rozliczać się z podatku VAT jedynie w miejscu prowadzenia działalności. Obecnie rozliczenia VAT będą dokonywane w miejscu, gdzie osoba prawna (spółka) ma siedzibę. Choć nowe rozporządzenie jest ułatwieniem, to już w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność nie będzie to proste. Zmiana właściwości organu podatkowego przez osobę fizyczną wiąże się ze zmianą miejsca zamieszkania, a bardzo często zdarza się, że nie jest ona w nim zameldowana. Przedsiębiorca będzie mieć teraz większą swobodę w zakresie rozliczeń podatkowych. Dzięki przeniesieniu swojej siedziby do większego miasta podatnik będzie jednym z wielu podmiotów obsługiwanych przez dany urząd. Tym samym nie będzie on narażony na kontrolę ze względu na fakt, że jest jednym z większych podatników w danym regionie. Podatnik nie będzie musiał się także obawiać, że nagle przed urzędem skarbowym ustawią się ogromne kolejki. Urzędy skarbowe posiadają stosowne narzędzia programowe i obsługę techniczną, które sprawią, że nie nastąpi jakikolwiek zastój.
 • W kwietniu rozpocznie się reorganizacja fiskusa

  Od 1 kwietnia 2015 r. będą następowały w izbach skarbowych zmiany dotyczące procesów pomocniczych, czyli finansowo-księgowych, kadrowych. Powinno to pozwolić na przeniesienie części urzędników do procesów podstawowych: obsługi klienta, kontroli i egzekucji – wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Jacek Kapica, wiceminister finansów i szef Służby Celnej.