urlop wypoczynkowy

Artykuły - Urlop wypoczynkowy (87)

 • Tarcza 4.0: Cztery najważniejsze zmiany dla pracodawców i pracowników

  Tarcza 4.0: Cztery najważniejsze zmiany dla pracodawców i pracowników

  Kolejna wersja tarczy antykryzysowej wprowadza wiele zmian dla pracodawców i pracowników. Najważniejsza z nich dotyczy jednostronnego udzielania urlopu wypoczynkowego.
 • Nie odbierasz zaległych urlopów? Uważaj na kontrole

  Nie odbierasz zaległych urlopów? Uważaj na kontrole

  Przybywa osób, które dostają należny wypoczynek dopiero po interwencji inspektorów pracy. Przepisy mogłyby ułatwiać firmom udzielanie wolnego.
 • Zaległy urlop. Pracodawcom został miesiąc, by wysłać pracowników na wolne. Inaczej kara

  Zaległy urlop. Pracodawcom został miesiąc, by wysłać pracowników na wolne. Inaczej kara

  Dokładnie miesiąc został pracodawcom na wysłanie pracowników na zaległy urlop z 2018 roku. Termin mija wraz z 30 września. Jak pokazują wyniki kontroli Państwowej Inspekcji Pracy (PIP), nadal nie wszyscy szefowie pamiętają o tym zapisie Kodeksu pracy.
 • Ostatni miesiąc, by wysłać pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy. Inaczej mandat

  Ostatni miesiąc, by wysłać pracownika na zaległy urlop wypoczynkowy. Inaczej mandat

  Równo miesiąc został pracodawcom na wysłanie pracowników na zaległy urlop. Termin mija 30 września. Niby jasny przepis, jednak w praktyce okazuje się, że jego realizacja nie zawsze wychodzi prawidłowo.
 • Odwołanie z urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracodawca może przerwać pracownikowi urlop?

  Odwołanie z urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracodawca może przerwać pracownikowi urlop?

  Kontrola zewnętrzna, poważna awaria sprzętu, wymóg stawiany przez klienta. Oto kilka przykładów okoliczności nieprzewidzianych w chwili rozpoczynania urlopu. Tylko w przypadku ich wystąpienia pracodawca może przerwać pracownikowi urlop i wezwać go do pracy.
 • Czy zagraniczne urlopy w sierpniu okażą się tańsze?

  Czy zagraniczne urlopy w sierpniu okażą się tańsze?

  Jak zmieniające się kursy walut wpłyną na koszt naszych zagranicznych urlopów w sierpniu? Te wyjazdy, za które zapłacimy w euro, będą tańsze. Turcja jest popularna, ale katastrofa waluty tego kraju nie wpływa na zniżkę cen.
 • Uważaj na pięć kosztownych wakacyjnych pułapek

  Uważaj na pięć kosztownych wakacyjnych pułapek

  Tanie i długie wakacje to marzenie każdego turysty. Na długo przed urlopem zaczynamy szukać niedrogich lotów, korzystnych ofert wynajmu kwatery i promocji na akcesoria plażowe. Przy ekonomicznym planowaniu wyjazdu musimy jednak zachować wyjątkową czujność. Nasza wymarzona podróż za jeden uśmiech może zmienić się w kosztowny koszmar, jeśli popełnimy jeden z częstych turystycznych błędów.
 • Korzystanie z urlopu wypoczynkowego w pierwszym roku zatrudnienia

  Korzystanie z urlopu wypoczynkowego w pierwszym roku zatrudnienia

  Przepisy kodeksowe dotyczące urlopów wypoczynkowych regulują m.in. kwestie nabywania prawa do urlopu. Obowiązują w tym zakresie dwie zasady, w zależności od tego, czy pracownik uzyskuje prawo do pierwszego, czy kolejnego urlopu. Jednakże przy pierwszym urlopie pracownik nie od razu może skorzystać z pełnej puli należnego urlopu.
 • Nawet 12 tysięcy złotych za urlop z dziećmi

  Nawet 12 tysięcy złotych za urlop z dziećmi

  Urlop z dziećmi może nadwyrężyć niejeden domowy budżet. Za dwa tygodnie w hotelu w popularnej turystycznie miejscowości zapłacić trzeba przynajmniej 3 tysiące złotych i koszt ten rośnie wraz z liczbą posiadanych pociech, które zabieramy na wczasy. Do tego dochodzą koszty atrakcji, wyżywienia i dojazdu - wylicza Bartosz Turek, analityk Open Finance.
 • Nietypowe sposoby na tańsze wakacje

  Nietypowe sposoby na tańsze wakacje

  Tanie podróżowanie jest możliwe. Wakacyjne oszczędności zaczynają się już na etapie planowania i organizowania podróży. Mogą wynikać ze sposobu płatności za granicą, formy spędzania czasu i wykorzystywanych środków transportu. Jak sprytnie i w nietypowy sposób oszczędzić na wakacjach?

Filmy - Urlop wypoczynkowy (2)

 • Tylko 14 proc. Polaków zamierza wyjechać na zimowy wypoczynek

  Wśród dorosłych Polaków zimowy wypoczynek nie jest zbyt popularny. - Zaledwie 14 proc. Polaków planuje wziąć urlop w tym okresie. I z reguły będzie to urlop 7-dniowy albo nawet krótszy – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Monika Palmowska, dyrektor w KPMG Doradztwo Podatkowe.
 • Czy pracodawca ma prawo przerwać nam urlop?

  Nagły powrót z urlopu na wezwanie szefa? To możliwe i zgodne z prawem. - W wyjątkowych sytuacjach pracodawca ma takie uprawnienie - przyznaje mecenas Karolina Stawicka, ekspert prawa pracy w Kancelarii Bird & Bird (Newseria).