uran

Artykuły - Uran (39)

 • Stworzono nowy izotop uranu

  Stworzono nowy izotop uranu

  ​Fizycy stworzyli nowy izotop uranu, który ma niezwykle krótki czas połowicznego rozpadu.
 • Tatry: Rosjanie na tropie Uranu w Dolinie Białego

  Tatry: Rosjanie na tropie Uranu w Dolinie Białego

  Chętnie odwiedzana przez turystów Dolina Białego siedemdziesiąt lat temu była pilnie strzeżona przez rosyjskich żołnierzy. W ramach zimnowojennego wyścigu zbrojeń sowieci szukali w Tatrach złóż uranu, niezbędnego do produkcji bomb atomowych. O dawnej kopalni przypominają dwie sztolnie położone w pobliżu szlaku.
 • We wnętrzu Urana i Neptuna formują się diamenty

  We wnętrzu Urana i Neptuna formują się diamenty

  ​Uran i Neptun są nazywane "lodowymi gigantami", ale w ich wnętrzu temperatura i ciśnienie są tak wysokie, że zachodzą niesamowite reakcje chemiczne. Astronomowie uważają nawet, że w takich warunkach formują się diamenty.
 • Pole magnetyczne Urana zachowuje się w dziwny sposób

  Pole magnetyczne Urana zachowuje się w dziwny sposób

  W przeciwieństwie do Ziemi, magnetosfera Urana otwiera i zamyka się każdego dnia, powodując niezwykłe zjawiska świetlne.
 • 30 lat temu Voyager 2 odwiedził Urana

  30 lat temu Voyager 2 odwiedził Urana

  Mija właśnie 30 lat od przelotu sondy Voyager 2 obok Urana. Obserwacje z bliska pozwoliły na wykrycie kilku ciekawych cech tego małego gazowego giganta. Największe zbliżenie Voyagera 2 do Urana nastąpiło 24 stycznia 1986 roku. Minimalna odległość wyniosła 81500 kilometrów ponad zewnętrznymi warstwami chmur gazowego giganta.
 • Huragany na Uranie

  Huragany na Uranie

  Na początku sierpnia tego roku astronomowie zaobserwowali masywne huragany na Uranie.
 • Brudny zysk: Gdzie znajdują się fabryki śmierci?

  Brudny zysk: Gdzie znajdują się fabryki śmierci?

  Fundacja CentrumCRS.PL wzięła pod lupę kontrowersyjne projekty biznesowe, w które inwestują instytucje finansowe. W opublikowanym raporcie "Brudny zysk. Jak korporacje, banki i fundusze inwestycyjne czerpią zyski z łamania praw człowieka" zostały przedstawione nieetyczne praktyki firm, którym towarzyszy łamanie praw pracowników, niszczenie środowiska lub wyrządzanie szkód ludziom zamieszkującym tereny, na których one działają.
 • Iran odmawia odesłania za granicę swych zapasów wzbogaconego uranu

  Iran odmawia odesłania za granicę swych zapasów wzbogaconego uranu - oświadczył szef irańskich negocjatorów ds. nuklearnych Abbas Aragczi, cytowany przez irańską telewizję państwową w niedzielę, na dwa dni przed rozmowami w Genewie ws. programu nuklearnego Iranu.
 • 2011 QF99 - pierwszy trojańczyk Urana

  2011 QF99 - pierwszy trojańczyk Urana

  Planetoida 2011 QF99 okazała się być pierwszym znanym trojańczykiem Urana. Odkrycie sugeruje, że Uran i Neptun mogą mieć znacznie więcej obiektów tego typu niż wcześniej przypuszczano. Trojańczykami nazywamy małe obiekty, które mają podobną orbitę do jednej z planet naszego Układu Słonecznego, lecz w nią nie uderzają.