Unia Eropejska

Artykuły - Unia Eropejska (16)

 • Eurogrupa: Północ przeciwko południu

  Eurogrupa: Północ przeciwko południu

  Kryzys wywołany trwającą pandemią po raz kolejny podzielił państwa strefy euro. Hiszpania - kraj najbardziej dotknięty w Europie koronawirusem - liczy, że dzisiaj, mimo rozbieżności zdań, podczas spotkania ministrów finansów eurogrupy, Bruksela przyjmie ambitny pakiet antykryzysowy.
 • Trzy złe wiedźmy krążą nad Europą. Rok 2018 upływa na rynkach finansowych pod znakiem obaw

  Trzy złe wiedźmy krążą nad Europą. Rok 2018 upływa na rynkach finansowych pod znakiem obaw

  Rok 2018 upływa na rynkach finansowych pod znakiem obaw. Inwestorzy najbardziej boją się trzech problemów. Wszystkie właśnie wróciły.
 • KE pozytywnie o gospodarce UE; problemy we Włoszech, Chorwacji i na Cyprze

  KE pozytywnie o gospodarce UE; problemy we Włoszech, Chorwacji i na Cyprze

  Komisja Europejska pozytywnie oceniła w środę obecną sytuację gospodarczą w UE, choć - jak informuje - w niektórych krajach ciągle występują zakłócenia równowagi makroekonomicznej. Największe zakłócenia odnotowano we Włoszech, Chorwacji i na Cyprze.
 • Chiny nie zastąpią Polsce funduszy unijnych. Mogą jednak stosować warianty sprawdzone już w Afryce

  Chiny nie zastąpią Polsce funduszy unijnych. Mogą jednak stosować warianty sprawdzone już w Afryce

  Jak zapowiada dr hab. Robert Rządca, po 2019 roku można spodziewać się znaczącego obniżenia dotacji unijnych dla Polski. Przyczyną tego będzie zarówno Brexit, zmiana priorytetów w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, jak i odmienna pozycja naszego kraju - staniemy się po prostu bogatsi jako beneficjenci.
 • UE ma nową, futurystyczną siedzibę za ponad 320 mln euro

  UE ma nową, futurystyczną siedzibę za ponad 320 mln euro

  Zmagająca się z kryzysami Unia Europejska doczekała się nowej siedziby. W futurystycznym budynku, który przypomina gigantyczne świecące jajo w klatce, będą obradować przywódcy i ministrowie państw UE. W sobotę mogli go zwiedzić mieszkańcy Brukseli i turyści.
 • Kandydatka na premiera W. Brytanii: Legalni imigranci będą mogli zostać

  Kandydatka na premiera W. Brytanii: Legalni imigranci będą mogli zostać

  Andrea Leadsom, jedna z trojga kandydatów na lidera Partii Konserwatywnej i szefa brytyjskiego rządu powiedziała, że jeśli wygra wybory, zapewni wszystkim legalnym imigrantom mieszkającym w Wielkiej Brytanii prawo do pozostania w kraju.
 • Ekologia po europejsku

  Ekologia po europejsku

  Zużycie energii rośnie, dlatego działania dążące do jego ograniczenia są jednym z priorytetów władz Unii Europejskiej. Zgodnie z przyjętą strategią "Energia 2020", w ciągu najbliższych czterech lat w państwach członkowskich planowane jest uzyskanie oszczędności rzędu 20 proc. Obszarów, w których jest jeszcze wiele do zrobienia, nadal nie brakuje.
 • Nadzwyczajne spotkania w Brukseli i Luksemburgu

  Nadzwyczajne spotkania w Brukseli i Luksemburgu

  W Brukseli i Luksemburgu dziś narady w związku z referendum w Wielkiej Brytanii. Spotykają się europosłowie, liderzy unijnych instytucji i europejscy ministrowie, by omówić konsekwencje głosowania na Wyspach. Początek spotkań o godzinie 8.

Filmy - Unia Eropejska (9)

 • A. Duda: Europa zostawiła nas na pastwę Rosjan w 1945 r., nie ma prawa nam niczego dyktować

  - Mamy prawo mieć swoje oczekiwania wobec Europy, zwłaszcza tej która nas zostawiła w 1945 r. na pastwę Rosjan. Mamy prawo do tego, by się tutaj sami rządzić i decydować o tym, jaki Polska ma mieć kształt – powiedział Andrzej Duda w czasie spotkania z mieszkańcami Leżajska. Krytyka Unii Europejskiej padła z ust prezydenta w kontekście jej zastrzeżeń do forsowanej z jego udziałem przez obóz rządzący sprzecznej z konstytucją reformy sądownictwa. (TVN24/x-news)
 • Zadłużamy się najszybciej wśród państw UE

  W ostatnich dwóch latach dług publiczny spośród państw UE najszybciej rośnie w Polsce. Są kraje, które okres dobrej koniunktury gospodarczej wykorzystują, aby poprawić stan finansów publicznych.
 • UE już nie chce czekać na maruderów, Polska może zostać sama

  Jednolity rynek to szansa na dalszy rozwój Polski, potrzebne jest więc zacieśnianie współpracy w ramach UE. Poszczególne kraje nie są w stanie samodzielnie konkurować gospodarczo z USA czy Chinami. Dyskusja o tym, czy powstanie Europa różnych prędkości, już się skończyła - mówi w rozmowie z MarketNews24 Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i członek Rady Dialogu Społecznego.
 • Arendarski: Niepewna przyszłość Polski w UE i unijnych funduszy?

  Polska nie otrzymuje nic z Unii Europejskiej. Wnosimy do niej takie składki, że to, co dostajemy w zamian jest ich pokryciem. Ta śmiała teza jest oczywiście kłamstwem. Wystarczy sprawdzić liczby – w latach 2014-2020 Polska otrzyma 105, 8 mld euro, przy czym nasza składka wynosi ponad 23 mld euro. Otrzymamy więc 82,2 mld euro.