ulga rehabilitacyjna

Artykuły - Ulga rehabilitacyjna (28)

 • Będzie można odliczyć więcej w ramach ulgi rehabilitacyjnej

  Będzie można odliczyć więcej w ramach ulgi rehabilitacyjnej

  Nie trzeba będzie udowadniać, że auto było wykorzystywane na dojazdy na zabiegi. Niepełnosprawny lub jego opiekun odejmą 2280 zł, jeśli tylko mają samochód.
 • PIT 2015: Ulga rehabilitacyjna nie tylko dla niepełnosprawnych

  Zakup leków i sprzętu medycznego, utrzymywanie psa przewodnika czy zatrudnianie opiekuna - to jedynie przykłady wydatków, które można odliczyć od podatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Co ważne, przysługuje ona nie tylko samym niepełnosprawnym, lecz także osobom, które ich utrzymują.
 • Krwiodawco, pamiętaj o swoich przywilejach, także przy rozliczaniu PIT-u

  Krwiodawco, pamiętaj o swoich przywilejach, także przy rozliczaniu PIT-u

  Oddałeś krew? Tego dnia przysługuje ci nie tylko dzień wolny od pracy. Przywilejów dla krwiodawców jest więcej. Między innymi można skorzystać z ulgi podczas wypełniania PIT-u i odliczyć od dochodu ekwiwalent w wysokości 130 zł za litr krwi i osocza.
 • PIT 2014: Ulga rehabilitacyjna tylko na uzasadnione remonty

  PIT 2014: Ulga rehabilitacyjna tylko na uzasadnione remonty

  Ulga rehabilitacyjna stwarza podatnikom wiele problemów. Odliczeniu podlega wiele wydatków, warunek jest taki, że muszą one służyć i ułatwiać egzystencję osobie niepełnosprawnej oraz nie mogą być finansowane - ani zwrócone w żadnej formie - ze środków ZFRON, PFRON, NFZ, ZFŚS ani zakładowego funduszu aktywności.
 • PIT Last Minute: Milion podatników może mieć podatek niższy o kilkaset złotych

  PIT Last Minute: Milion podatników może mieć podatek niższy o kilkaset złotych

  Ulga rehabilitacyjna pozwala na odliczenie wydatków na leki, samochód czy specjalistyczne leczenie - przypomina Tax Care w ramach cyklu PIT Last Minute. Przeciętne odliczenie z tego tytułu wynosi co roku ok. 2 tys. zł, co oznacza średnią oszczędność na podatku w kwocie ok. 360 złotych.
 • Ulga rehabilitacyjna

  Ulga rehabilitacyjna

  Ulga rehabilitacyjna to szereg różnego rodzaju wydatków, które mogą odliczyć od dochodu osoby niepełnosprawne lub osoby, na których utrzymaniu osoby niepełnosprawne pozostają. Od 2011 r. obowiązują nowe - bardziej rygorystyczne - zasady dokumentowania prawa do odliczenia. Ograniczono również znacząco odliczenia związane z psem towarzyszącym osobom niepełnosprawnym.
 • Darowizny - honorowi krwiodawcy

  Darowizny - honorowi krwiodawcy

  W ramach ulgi na darowizny podatnik może odliczyć od podstawy opodatkowania m.in. darowizny krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi (osobom, które oddały bezpłatnie krew i zostały zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi), w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew czyli 130 zł za 1 litr oddanej krwi, osocza itp. w ramach limitu - nie więcej, niż 6% dochodu.
 • PIT Last Minute: Ulga rehabilitacyjna pozwala obniżyć podatek średnio o ponad 400 zł

  PIT Last Minute: Ulga rehabilitacyjna pozwala obniżyć podatek średnio o ponad 400 zł

  Z ulgi rehabilitacyjnej mają prawo skorzystać nie tylko niepełnosprawni, ale także podatnicy, którzy mają na utrzymaniu osobę niepełnosprawną - na przykład rodzice czy współmałżonek. Przeciętna oszczędność na podatku z tego tytułu przekracza 400 zł - wyliczył Tax Care.
 • Ulga rehabilitacyjna przysługuje też opiekunom

  Ulga rehabilitacyjna przysługuje też opiekunom

  Część z kosztów utrzymania osoby niepełnosprawnej można odliczyć od dochodu i zapłacić przez to niższy podatek. Dotyczy to zarówno samych niepełnosprawnych, jak i osób, które utrzymują niepełnosprawnych członków rodziny. Przy korzystaniu z tej ulgi trzeba pamiętać o tym, że nie wszystkie wydatki i nie w każdej wysokości można odliczyć.
 • Wydatki na zabiegi rehabilitacyjne trzeba uprawdopodobnić

  Wydatki na zabiegi rehabilitacyjne trzeba uprawdopodobnić

  Przedłożenie orzeczenia o niepełnosprawności i dowodu rejestracyjnego pojazdu nie jest wystarczające, aby w zeznaniu rocznym można było odliczyć ulgę z tytułu przejazdów samochodem osobowym na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Konieczne jest również uprawdopodobnienie poniesienia wydatków - czyli uprawdopodobnienie faktycznego korzystania z zabiegów.

Filmy - Ulga rehabilitacyjna (2)

 • Ulga rehabilitacyjna nie tylko dla niepełnosprawnych

  Zakup leków i sprzętu medycznego, utrzymywanie psa przewodnika czy zatrudnianie opiekuna – to jedynie przykłady wydatków, które można odliczyć od podatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Co ważne, przysługuje ona nie tylko samym niepełnosprawnym, lecz także osobom, które ich utrzymują. - Ulga rehabilitacyjna dotyczy między innymi wydatków na przystosowanie mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej, leki, sprzęt rehabilitacyjny, dojazdy samochodem na zabiegi czy tych związanych z zatrudnianiem opiekuna i utrzymywaniem psa przewodnika” – mówi Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy z kancelarii Chmieliński i Żemantowski Radcowie Prawni i Doradcy Podatkowi. Kwota, którą wolno odliczyć od podatku w ramach ulgi, zależy od rodzaju wydatków. Przykładowo w przypadku adaptacji mieszkania limit nie jest określony, jeśli chodzi o dojeżdżanie samochodem na zabiegi rehabilitacyjne, wynosi on 2 280 zł rocznie, z kolei co do zakupu leków, za każdy miesiąc można odliczyć całą wydaną w tym okresie kwotę pomniejszoną o 100 zł. Co istotne, urząd skarbowy ma prawo wymagać udokumentowania poniesionych wydatków.
 • Ulga rehabilitacyjna przysługuje też opiekunom niepełnosprawnych

  Część z kosztów utrzymania osoby niepełnosprawnej można odliczyć od dochodu i zapłacić przez to niższy podatek. Dotyczy to zarówno samych niepełnosprawnych, jak i osób, które utrzymują niepełnosprawnych członków rodziny. Przy korzystaniu z tej ulgi trzeba pamiętać o tym, że nie wszystkie wydatki i nie w każdej wysokości można odliczyć. – W przypadku ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć wydatki m.in. przeznaczone na korzystanie z samochodu osobowego, na dojazdy, na zabiegi rehabilitacyjno-lecznicze – wyjaśnia Agencji Informacyjnej Newseria Katarzyna Rola-Stężycka, kierownik zespołu analiz podatkowych Tax Care.