Układ Słoneczny

Artykuły - Układ Słoneczny (127)

Filmy - Układ Słoneczny (4)

 • Piękna podróż po Układzie Słonecznym

  Animacja "Wanderers” (z ang. „Wędrowcy” – przyp. aut.) – autorstwa szwedzkiego animatora Erika Wernquista – zabiera nas w przepiękną wizualnie podróż po Układzie Słonecznym. Do czasów prawdziwych kosmicznych wojaży, na planety gdzie ludzkość ma swoje kolonie.
 • Bliskie spotkanie komety z Marsem

  19 października dojdzie do bliskiego spotkania Marsa z kometą Siding Spring. Obiekt przeleci koło Czerwonej Planety z prędkością ponad 200 tysięcy km/h – a minie ją w odległości 139 500 km. To mniej niż połowa dystansu między Ziemią a Księżycem. Tak bliski kontakt komety i planety to zjawisko niezwykle rzadkie - zdarza się raz na milion lat. Siding Spring zanurzy się w gazowej otoczce Marsa. Wydarzenie to będą rejestrować wszystkie roboty na powierzchni Marsa i sondy krążące po jego orbicie. Naukowcy informują, że kometa Siding Spring przybywa z Obłoku Oorta, którego zewnętrzne granice wyznaczają granicę dominacji grawitacyjnej Układu Słonecznego. Obłok składa się z pyłu, drobnych okruchów i planetoid. Siding Spring zbudowana jest z materii pochodzącej sprzed 4,6 miliarda lat.
 • To miejsce skrywa największe zagadki wszechświata

  Rozgwieżdżone niebo nad chilijską pustynią Atacama ma ogromne znaczenie dla badań astronomicznych. To tu, na andyjskim płaskowyżu Chajnantor, pracuje olbrzymi teleskop ALMA, niestrudzenie tropiący zagadki wszechświata. Nie ma drugiego takiego miejsca na Ziemi, gdzie niebo pozostawałoby absolutnie bezchmurne przez 320 dni w roku. Nic dziwnego, że ściągają tutaj nie tylko naukowcy, ale też tysiące astronomów-amatorów, pasjonujących się kosmosem. I jedni, i drudzy mogą tu do woli prowadzić obserwacje nieba. Atacama jest również miejscem, gdzie szczególnie często znajdowane są meteoryty. Fragmenty ciał niebieskich - nawet te maleńkie - w kieszonkowym rozmiarze mieszczą miliardy lat historii wszechświata. Chętni mogą podziwiać je z bliska w Muzeum Meteorytów w miasteczku San Pedro de Atacama, które może poszczycić się największym zbiorem meteorytów na świecie.
 • Tajemnice planet. Tego nie wiedzieliście!

  Mars, Ziemia, Jowisz... O tych planetach każdy z nas potrafi coś powiedzieć. Ale poza Układem Słonecznym istnieją jeszcze inne planety. Mroczne, tajemnicze, niezbadane...