ujemne odsetki

Artykuły - Ujemne odsetki (4)

 • Komentarz KPMG:Ujemne depozyty dla wybranych kwot?

  Komentarz KPMG:Ujemne depozyty dla wybranych kwot?

  Aby poprawić wyniki banków możliwe jest wprowadzenie ujemnego oprocentowanie depozytów - uważa Iwona Galbierz-Sztrauch z KPMG. Zdaniem ekspertki, ujemne oprocentowanie depozytów jest możliwe, ale ograniczone do określonych wielkości lokat.
 • Widmo ujemnych odsetek. Zapłacimy za nasze depozyty w bankach?

  Widmo ujemnych odsetek. Zapłacimy za nasze depozyty w bankach?

  Bankowcom nie zależy na oszczędnościach Polaków. Dlatego zgłaszają pomysł, by wprowadzić ujemne oprocentowanie depozytów. Z badań ankietowych wynika jednak, że wówczas aż 74 procent klientów zabrałoby pieniądze z banków. Teraz do gry wszedł UOKiK, który w skierowanym do 23 banków wezwaniu przedstawił zastrzeżenia, żądając jednocześnie wyjaśnień, czy i jakie działania prowadzą poszczególne banki w tej sprawie.
 • ​Lokaty na ujemny procent ściągną na banki gniew polityków i rejteradę klientów

  ​Lokaty na ujemny procent ściągną na banki gniew polityków i rejteradę klientów

  Przyparte do muru przez prawie zerowe stopy procentowe banki mogą nie mieć wyboru i zaproponują klientom detalicznym ujemne oprocentowanie lokat lub przyjmowanie ich za prowizje. Tyle, że taka próba obrony rentowności biznesu bankowego rodziłaby poważne gospodarcze reperkusje, a społeczny gniew przełożyłby się na polityczne konsekwencje dla branży i tak już zdołowanej przez sprawy frankowe. Lekarstwem byłoby dopiero podniesienie stóp procentowych.
 • Będziemy dopłacać do lokat? Wiceszef Związku Banków Polskich o "koncepcyjnych pracach"

  Będziemy dopłacać do lokat? Wiceszef Związku Banków Polskich o "koncepcyjnych pracach"

  - Póki stopy procentowe nie będą poniżej zera, nie zgodzimy się na to, żeby banki wprowadziły ujemne oprocentowanie depozytów i lokat dla klientów indywidualnych - zadeklarował we wtorek w programie Polsat News "Punkt widzenia" prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Natomiast Tadeusz Białek, wiceprezes Związku Banków Polskich, potwierdził, że ruszyły "prace koncepcyjne" dotyczące takiego ujemnego oprocentowania.

Filmy - Ujemne odsetki (1)

 • Ułatwienia dla kredytobiorców we frankach

  Minister finansów zapowiada podpisanie najpóźniej do piątku rozporządzenia w sprawie zwolnienia z podatku dochodowego korzyści z tytułu zrestrukturyzowanych kredytów oraz ujemnych rat kredytowych. To duże ułatwienie dla osób zadłużonych m.in. we frankach szwajcarskich, które mają problemy ze spłatą rat. Banki z kolei będą mogły zakwalifikować straty poniesione z tytułu restrukturyzacji kredytu jako koszt uzyskania przychodu. - Ograniczeniem, które wskazywane było często przez ekspertów, banki oraz przez osoby fizyczne zadłużone we frankach szwajcarskich, było to, że jakakolwiek restrukturyzacja tego zadłużenia, choćby ustalenie kursu, który nie jest rynkowy, rodzi konsekwencje podatkowe. Oznacza to, że korzyść, którą kredytobiorca ma z tytułu restrukturyzacji kredytu, jest opodatkowana jako zwykły dochód - wyjaśnia minister Mateusz Szczurek. Projekt nowego rozporządzenia zakłada, że również w przypadku ujemnych rat kredytowych kredytobiorca będzie zwolniony z obowiązku podatkowego. Obecny poziom stawki referencyjnej LIBOR, stanowiącej podstawę do obliczenia wysokości oprocentowania kredytów hipotecznych, wynosi -0,8 proc. – W przypadku niektórych kontraktów kredytowych LIBOR plus marża daje ujemne stopy procentowe, ujemne odsetki. Jest to rzecz jeszcze do niedawna nie do pomyślenia. Dziś niektórzy klienci mają ujemne oprocentowanie swoich kredytów i to bank dopłaca im do obsługi, niejako płaci odsetki od kredytu, który sami zaciągnęli – informuje Szczurek. – Ta sytuacja również stanowi dochód klienta i ten dochód zwalniamy z podatku.