udar

Artykuły - Udar (38)

 • Dieta, która może zmniejszyć ryzyko udaru

  Dieta, która może zmniejszyć ryzyko udaru

  Specjaliści zachęcają, by jeść na co dzień jak najwięcej produktów roślinnych. Jest to bowiem skuteczna metoda na obniżenie poziomu cholesterolu, dostarczenie organizmowi witamin i kontrolowanie wagi.
 • Jak uniknąć udaru? Zadbaj o dietę bogatą w błonnik

  Jak uniknąć udaru? Zadbaj o dietę bogatą w błonnik

  Udar jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Warto więc wprowadzić do codziennego menu produkty, które będą chronić przed nim nasz mózg niczym tarcza.
 • Dieta bezmięsna groźna dla zdrowia mózgu?

  Dieta bezmięsna groźna dla zdrowia mózgu?

  Eliminacja mięsa z jadłospisu to praktyka ciesząca się w ostatnim czasie coraz większą popularnością. Stosowanie diety bezmięsnej ma jednak swoją ciemną stronę - brytyjscy naukowcy odkryli, że u wegan i wegetarian może wstępować większe ryzyko udaru mózgu.
 • Zbyt mocne opalanie groźne dla dzieci i osób łysych

  Zbyt mocne opalanie groźne dla dzieci i osób łysych

  "Późniejsze zachorowania na nowotwory skóry są szczególnie związane z poparzeniami słonecznymi w wieku wczesnodziecięcym, dziecięcym czy przedszkolnym" - ostrzega prof. Przemysław Kardas z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
 • Stan Borys sparaliżowany po udarze. Nowe informacje

  Stan Borys sparaliżowany po udarze. Nowe informacje

  77-letni wokalista Stan Borys został przewieziony do jednej z warszawskich klinik, które specjalizują się w rehabilitacji osób po udarze.
 • Jakie są objawy udaru?

  Jakie są objawy udaru?

  Rozpoznanie pierwszych objawów udaru i natychmiastowe wezwanie karetki to działanie, które ratuje życie i sprawność. Co osiem minut ktoś w Polsce doświadcza tego stanu, zatem wiedza, jak się zachować, jest na wagę życia każdego.
 • Udar czy osłabienie cieplne?

  Udar czy osłabienie cieplne?

  Biegasz w upale? Uważaj - jesteś narażony na udar cieplny! Bierzesz leki moczopędne? Jesteś wśród osób zagrożonych przegrzaniem nawet jeśli nie podejmujesz wysiłku fizycznego. W upały pij dużo wody, a nie piwa, i unikaj słońca.
 • Rodzice! Dbajcie o zdrowie

  Rodzice! Dbajcie o zdrowie

  Obecnie nierzadko można usłyszeć, że osoba z naszego otoczenia przebyła udar mózgu. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, czym on dokładnie jest, jakie mogą być jego przyczyny oraz ewentualne konsekwencje.
 • Kwasy omega 3 mogą zmniejszać uszkodzenia mózgu po udarze

  Kwasy omega 3 mogą zmniejszać uszkodzenia mózgu po udarze

  Kwas dokozaheksaenowy (DHA) z grupy kwasów omega 3 może hamować procesy uszkadzające mózg w wyniku udaru - sugerują badania, o których informuje pismo "PLOS ONE".
 • Sok żurawinowy chroni przed udarem

  Sok żurawinowy chroni przed udarem

  ​Aby zmniejszyć ryzyko udaru mózgu i zawału serca, należy pić 2 szklanki soku żurawinowego dziennie. Do takiego wniosku, jak podaje The Daily Mail, doszli specjaliści z amerykańskiego Departamentu Rolnictwa. Zdaniem naukowców, żurawina zawdzięcza tę właściwość wysokiej zawartości pożytecznych związków - polifenoli, które wspomagają naturalne mechanizmy ochronne organizmu.

Filmy - Udar (3)

 • Czym jest udar? Neurolog wyjaśnia

  Co to jest udar i czym się różni od wylewu? – Udar mózgu to jest nagłe uszkodzenie mózgu, do którego dochodzi w skutek zaburzenia ukrwienia mózgu. Udar może być niedokrwienny, to jest sytuacja, kiedy dochodzi do nagłej niedrożności, zwężenia tętnicy zaopatrującej pewien obszar mózgu w krew. To jest najczęstsza postać udaru. Natomiast inny rodzaj to są udary krwotoczne, to są właśnie te udary, które potocznie nazywamy wylewami – powiedziała neurolog Magdalena Podbrożna. Komu grozi udar? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Jak rozpoznać udar i jak udzielić pierwszej pomocy? Jak wygląda leczenie i jak dochodzi się do zdrowia po udarze? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Udar mózgu w wieku 39 lat. Jakie są pierwsze sygnały udaru?

  Monika Michalak w wieku trzydziestu dziewięciu lat przeszła udar mózgu. W pełni świadoma kobieta, uwięziona w swoim bezwładnym ciele, mogła jedynie mrugać oczami. Jak czuła się po wybudzeniu ze śpiączki? – Byłam przerażona, wystraszona, ale szczęśliwa, że w ogóle żyję – mówiła. Jak funkcjonuje dzisiaj? Jakie są pierwsze sygnały udaru? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Śmiertelnie niebezpieczna antykoncepcja! Oto dowód…

  Marion Larat to ambitna, 25-letnia studentka z Bordeaux. Ma przed sobą całe życie… Niestety, od kilku lat ta młoda kobieta jest w połowie sparaliżowana. To efekt powikłań zakrzepowo-zatorowych, które wywołało u niej przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych III generacji. Marion przeszła udar mózgu i była bliska śmierci… Dziś walczy o to, by pigułki, które o mało jej nie zabiły, zniknęły z rynku. Sprawą Marion – która pozwała do sądu farmaceutyczny koncern Bayer, producenta doustnej antykoncepcji hormonalnej III generacji - zainteresował się już francuski rząd. Okazuje się bowiem, że aż 10 procent kobiet ma wrodzoną wadę genetyczną, która powoduje zwiększone ryzyko zmian zakrzepowo-zatorowych w ich organizmie. Dla nich przyjmowanie takiej antykoncepcji to wyrok śmierci… Niestety, lekarze nie zlecają pacjentkom szczegółowych badań, a one wierzą, że nowoczesne metody zapobiegania ciąży są w pełni bezpieczne.