ubezpieczenie OC

Artykuły - Ubezpieczenie OC (87)

 • ​Jak punkty karne wpływają na cenę OC

  ​Jak punkty karne wpływają na cenę OC

  Z powodu punktów karnych za wykroczenia drogowe brytyjscy kierowcy płacą łącznie o 159 milionów funtów drożej za swoje ubezpieczenia - wynika z najnowszego raportu firmy Compare the Market. Powtarzające się wykroczenia drogowe oznaczają większe ryzyko spowodowania wypadku i droższą polisę. W Polsce rząd pracuje nad powiązaniem składek za polisy OC z punktami karnymi.
 • Polacy ostro o szkodzie całkowitej. Auta do kasacji bądź wpis w dowodzie rejestracyjnym

  Polacy ostro o szkodzie całkowitej. Auta do kasacji bądź wpis w dowodzie rejestracyjnym

  Ponad połowa Polaków jest negatywnie nastawiona do tzw. szkody całkowitej. Uważa, że określenie jej przez ubezpieczyciela powinno dyskwalifikować pojazd z dalszej eksploatacji. Według blisko 80 proc. badanych, jeśli już takie auto ma być ponownie w ruchu, to obligatoryjnie musi zawierać właściwy wpis w dowodzie rejestracyjnym. Komentujący wyniki sondażu eksperci różnie widzą ten problem, ale co do jednego są zgodni. Temat trzeba w końcu uregulować od strony prawnej, żeby nie tworzyć dalszego pola do nadużyć.
 • Likwidując szkodę, trzeba uważać na nowy trend. Drobna pomyłka i nici z odszkodowania

  Likwidując szkodę, trzeba uważać na nowy trend. Drobna pomyłka i nici z odszkodowania

  Obecnie już nawet co dziesiąta szkoda komunikacyjna w Polsce jest badana przez detektywa. Śledztwa są prowadzone głównie w sprawach dotyczących OC i są wszczynane nawet w przypadku pozornie małych szkód. Coraz częściej zdarza się, że podczas takich działań są wyszukiwane pomyłki popełniane w stresie przez poszkodowanych. A mogą one być realnym powodem do odmowy wypłaty odszkodowania. Do tego warto dodać, że tylko 10 proc. osób w takich przypadkach składa pozew do sądu. Ale ci, którzy to robią, przeważnie wygrywają. To pokazuje, że decyzje odmowne często są nieuzasadnione.
 • UFG: Jazda bez obowiązkowego OC. Ryzyko milionowych długów

  UFG: Jazda bez obowiązkowego OC. Ryzyko milionowych długów

  Od 1 marca do 31 lipca br., Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) zidentyfikował ponad 81 tys. osób bez ważnego OC komunikacyjnego. Z informacji urzędu wynika, że powodem jazdy bez OC nie były problemy finansowe. Polscy kierowcy wskazują jako powód trwającą pandemię i brak możliwości kontaktu z agentem.
 • Firmowe ubezpieczenia komunikacyjne w pdof

  Firmowe ubezpieczenia komunikacyjne w pdof

  ​Samochód to składnik majątku powszechnie wykorzystywany w działalności gospodarczej osób fizycznych. Większość takich firm użytkuje samochody zarówno osobowe, jak i tzw. ciężarowe. Są to auta firmowe, prywatne, wynajmowane oraz leasingowane. Tak szeroki wachlarz używanych na potrzeby firmowe środków transportu powoduje, że polisy komunikacyjne to najczęściej spotykany rodzaj ubezpieczeń występujących w prowadzeniu działalności gospodarczej. Na sposób obciążania kosztów firmowych składkami tych ubezpieczeń ma wpływ kilka czynników.
 • Ubezpieczenia: Sąd Najwyższy zajmie się zadośćuczynieniami

  Ubezpieczenia: Sąd Najwyższy zajmie się zadośćuczynieniami

  Pierwsza prezes Sądu najwyższego podjęła decyzję ważną dla osób bliskich poszkodowanego, który został ciężko poszkodowany np. w wypadku komunikacyjnym czy na skutek błędu medycznego. Złożyła wniosek, żeby kwestię ich uprawnienia do zadośćuczynienia rozstrzygną 25 marca 2021 r. skład połączonych Izb Sądu Najwyższego: Cywilnej oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Dzięki temu uchwała uzyska moc zasady prawnej.
 • Liczy się wysoka rentowność ubezpieczeń

  Liczy się wysoka rentowność ubezpieczeń

  Ubezpieczyciele rozpoczęli - na razie skromną - wojenkę cenową polegająca na obniżaniu stawek OC i podgryzają udziały w tym rynku PZU. Ale największa polska firma ubezpieczeniowa mówi: nie będziemy o nie walczyć za cenę rentowności. I pokazuje wzrost zysku netto w I półroczu do 1,48 mld zł, czyli o 5 proc.
 • UFG: młodzi mężczyźni bez OC są bez szans

  UFG: młodzi mężczyźni bez OC są bez szans

  Największe ryzyko kolizji z pojazdem bez polisy OC jest w zachodniej Polsce oraz na Mazurach. To tam kierowcy najczęściej decydują się na jazdę bez tego obowiązkowego ubezpieczenia - wynika z najnowszego raportu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego*. Najczęściej robią to mężczyźni w wieku do 25 lat, ale i też najczęściej wykrywani są przez UFG jako nieubezpieczeni. Najgorliwiej zaś do obowiązku zakupu polisy komunikacyjnej podchodzą mieszkańcy Podkarpacia, Małopolski i Lubelskiego.
 • Masz małe dzieci i zwierzęta? Pomyśl o OC mieszkaniowym

  Masz małe dzieci i zwierzęta? Pomyśl o OC mieszkaniowym

  Zagrożeń i wypadków w codziennym życiu nie da się uniknąć, ale można ograniczyć ich finansowe skutki. Zamiast płacić sąsiadowi z własnej kieszeni lepiej zdać się ubezpieczyciela, by to on poniósł koszty związane z naprawą szkody.
 • Wynajął auto zastępcze na dwa miesiące za 27 tys. zł - zapłacić musi ubezpieczyciel OC sprawcy

  Wynajął auto zastępcze na dwa miesiące za 27 tys. zł - zapłacić musi ubezpieczyciel OC sprawcy

  W sytuacji, gdy ubezpieczyciel nie wypełnia obowiązku zapewnienia auta zastępczego, jaki wynika z odpowiedzialności ubezpieczeniowej, nie może on negować kosztów wynajmu takiego auta przez poszkodowanego, o ile mieszczą się one w granicach cen średnio rynkowych - orzekł sąd w sprawie przedsiębiorcy dochodzącego roszczenia o zapłatę od firmy ubezpieczeniowej (wyrok Sądu Rejonowego Szczecin - Centrum w Szczecinie, Wydział XI Gospodarczy z 4 marca 2019 r., sygnatura akt XI GC 911/18).