transformacja

Artykuły - Transformacja (27)

 • Byliśmy świadkami tworzenia się zupełnie nowego świata

  Byliśmy świadkami tworzenia się zupełnie nowego świata

  Katarzyna Kościelak i Katarzyna Jurkowska w książce "Kobiety przełomu" stworzyły 12 portretów Polek, które w latach 90. zmieniały oblicze polskiego kina, teatru, gastronomii, mody, rynku wydawniczego czy sportu. W wywiadzie dla Interii opowiadają o transformacji, głodzie zagranicznych podróży, marzeniach, zmianach obyczajowych i oczywiście kobietach bez których współczesna Polska nie wyglądałaby tak samo.
 • Polska i kapitalizm: którą drogą iść dalej

  Polska i kapitalizm: którą drogą iść dalej

  Polska jest cała w łaty i nie chodzi tu wcale o siatkę pól i lasów, jaką widzimy, lecąc samolotem. 30 lat temu chcieliśmy, żeby było u nas "jak na Zachodzie" i dlatego wybraliśmy kapitalizm. Ale kapitalizm właśnie wtedy zaczął się zmieniać. A teraz musimy sobie na nowo przemyśleć - jakiego kapitalizmu chcemy.
 • PIE: 30 lat transformacji to ok. 2,5-krotny wzrost PKB i wyższe dochody gospodarstw domowych

  PIE: 30 lat transformacji to ok. 2,5-krotny wzrost PKB i wyższe dochody gospodarstw domowych

  PKB wzrósł ponad 2,5-krotnie, a wartość eksportu prawie 4-krotnie; dochody gospodarstw domowych są dwa razy wyższe, a struktura polskiej gospodarki upodobniła się do państw Europy Zachodniej - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego na temat 30 lat przemian gospodarczych.
 • Transformacja energetyczna UE najsilniej uderzy w Polskę - raport KE

  Transformacja energetyczna UE najsilniej uderzy w Polskę - raport KE

  Transformacją energetyczną szczególnie dotkniętych będzie kilka regionów Unii Europejskiej, największa liczba zagrożonych miejsc pracy znajduje się m.in. w Polsce, Czechach i Rumunii - wynika z raportu Komisji Europejskiej dotyczącego regionów węglowych.
 • Wzrost gospodarczy Polski po 1989 r., to sukces ale...

  Wzrost gospodarczy Polski po 1989 r., to sukces ale...

  Jeśli chodzi o wzrost gospodarczy Polski po 1989 r., możemy się cieszyć sukcesem. Natomiast ocena rozwoju społeczno-ekonomicznego budzi wiele zastrzeżeń - mówi PAP prof. Janusz Kaliński, historyk i ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej.
 • Drobne kroki na drodze do bogactwa

  Drobne kroki na drodze do bogactwa

  Polska transformacja była wielkim sukcesem, ale jest jedynie epizodem w doganianiu przez nasze społeczeństwo krajów znacznie bogatszych. Niestety na to, jak ich dogonić, nie ma gotowej recepty. Nie da się też zrobić tego jednym skokiem - to raczej ciułanie grosz do grosza zamożności i krok po kroku zmniejszanie dystansu - uważa główny ekonomista Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Dobrowolski.
 • Cyfrowa transformacja

  Cyfrowa transformacja

  Bank Zachodni WBK otworzył już blisko 400 tys. nowych kont, które wprowadził do oferty w sierpniu ubiegłego roku. - W tym 1/3 posiadaczy rachunków to nowi klienci, a pozostali to dotychczasowi, którzy zdecydowali się na zmianę rodzaju rachunku - poinformował prezes Michał Gajewski przy okazji prezentacji wyników za ubiegły rok.
 • ​Transformacja ustrojowa. Definicja

  Transformacją ustrojową (precyzyjniej jest nazywać ją transformacją systemową) najczęściej określa się całość zmian zachodzących w Polsce począwszy od 1989 roku.
 • Oszzędności: Bank BPH oczekuje oszczędności ok. 200 mln zł rocznie

  Oszzędności: Bank BPH oczekuje oszczędności ok. 200 mln zł rocznie

  Zarząd Banku BPH zdecydował o wdrożeniu planu transformacji biznesowej na lata 2015 - 2020, w tym transformacji sieci sprzedaży. W celu realizacji planu bank w 2015 r. utworzy do 211 mln zł rezerwy. Zarząd spodziewa się, że planowane działania przyczynią się do osiągnięcia ok. 200 mln zł oszczędności rocznie.
 • Raport FOR: Jakie reformy Polska musi przeprowadzić, by dogonić Zachód?"

  Raport FOR: Jakie reformy Polska musi przeprowadzić, by dogonić Zachód?"

  Forum Obywatelskiego Rozwoju. Bez radykalnych zmian przestaniemy doganiać Zachód i grozi nam kryzys gospodarczy. Eksperci przedstawiają, jak tego scenariusza uniknąć.

Filmy - Transformacja (2)

 • Potrzebuje chwili, by stać się superbohaterem

  To nie jest zwykły pies. Kiedy współczesny świat potrzebuje bohatera, on jako jedyny sprosta zadaniu. Zobaczcie tego Supermana w psiej odsłonie!
 • Tęsknią za komuną. "Wtedy to było dobrze!"

  Wydawać by się mogło, że w postkomunistycznych krajach Europy Wschodniej - zwłaszcza tych, które są dziś częścią Unii Europejskiej - nie ma już takich, którzy tęskniliby za poprzednim ustrojem. Nic bardziej mylnego. W Rumunii słychać głosy, że okres transformacji nie ma tutaj końca. W mieście Zimnicea jak w soczewce skupiają się problemy tamtejszej gospodarki. A jego mieszkańcy z sentymentem wracają wspomnieniami do czasów... dyktatury Nicolae Ceausescu. - Za komuny było naprawdę dobrze. Ludzie mieli pracę, mieli gdzie mieszkać i mieli pewność, że 15-go każdego miesiąca dostaną wypłatę - mówi Viorica, starszy mieszkaniec Zimnicei. Dziś tylko niecałe 25 procent ludzi w tym mieście ma stałe zatrudnienie. Po upadku komunizmu rozpoczęły się masowe zwolnienia i likwidacje państwowych zakładów. - Rok 1990 to początek narodowej tragedii... - wzdycha lokalny burmistrz.