transformacja

Artykuły - Transformacja (10)

 • Cyfrowa transformacja

  Cyfrowa transformacja

  Bank Zachodni WBK otworzył już blisko 400 tys. nowych kont, które wprowadził do oferty w sierpniu ubiegłego roku. - W tym 1/3 posiadaczy rachunków to nowi klienci, a pozostali to dotychczasowi, którzy zdecydowali się na zmianę rodzaju rachunku - poinformował prezes Michał Gajewski przy okazji prezentacji wyników za ubiegły rok.
 • ​Transformacja ustrojowa. Definicja

  Transformacją ustrojową (precyzyjniej jest nazywać ją transformacją systemową) najczęściej określa się całość zmian zachodzących w Polsce począwszy od 1989 roku.
 • Oszzędności: Bank BPH oczekuje oszczędności ok. 200 mln zł rocznie

  Oszzędności: Bank BPH oczekuje oszczędności ok. 200 mln zł rocznie

  Zarząd Banku BPH zdecydował o wdrożeniu planu transformacji biznesowej na lata 2015 - 2020, w tym transformacji sieci sprzedaży. W celu realizacji planu bank w 2015 r. utworzy do 211 mln zł rezerwy. Zarząd spodziewa się, że planowane działania przyczynią się do osiągnięcia ok. 200 mln zł oszczędności rocznie.
 • Raport FOR: Jakie reformy Polska musi przeprowadzić, by dogonić Zachód?"

  Raport FOR: Jakie reformy Polska musi przeprowadzić, by dogonić Zachód?"

  Forum Obywatelskiego Rozwoju. Bez radykalnych zmian przestaniemy doganiać Zachód i grozi nam kryzys gospodarczy. Eksperci przedstawiają, jak tego scenariusza uniknąć.
 • Belka: Koniec z wyczynowym kapitalizmem w Polsce!

  Belka: Koniec z wyczynowym kapitalizmem w Polsce!

  NBP: Musimy skończyć z wyczynowym kapitalizmem, który uprawiamy w Polsce od 25 lat radzi Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego, w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej".
 • Mija 25 lat od "planu Balcerowicza"

  Mija 25 lat od "planu Balcerowicza"

  Transformacja gospodarcza, utożsamiana z nazwiskiem Leszka Balcerowicza była zwieńczeniem zmian ustrojowych, do jakich doszło w ciągu całego 1989 roku - obrad Okrągłego Stołu, wyborów 4 czerwca, powołania rządu, kierowanego przez pierwszego niekomunistycznego premiera Tadeusza Mazowieckiego.
 • Polska przeżywa swój drugi "złoty wiek"

  Polska przeżywa swój drugi "złoty wiek"

  Jeszcze nigdy w historii tak wielu Polaków nie miało tak szerokiego dostępu do globalnych zdobyczy cywilizacji. Ubieramy się w te same ubrania co ludzie na Zachodzie, słuchamy tej samej muzyki, korzystamy z tej samej kultury i technologii. O drugim "złotym wieku" naszego kraju Marek Chądzyński rozmawia z Marcinem Piątkowskim, doktorem ekonomii, starszym ekonomistą Banku Światowego.
 • Ojciec takiego kapitalizmu

  Ojciec takiego kapitalizmu

  To Wojciech Jaruzelski ponosi polityczną odpowiedzialność za to, jak przechodziliśmy na kapitalizm. I on odpowiada za większość jego patologii.
 • Kruszmy opór korporacji

  Kruszmy opór korporacji

  Jeśli firmy działałyby jak nasz wymiar sprawiedliwości, dawno by zbankrutowały. Dlatego musimy usprawnić system prawny - przekonuje Leszek Balcerowicz. Z Leszkiem Balcerowiczem rozmawia Ewa Ivanova.
 • G. Kołodko: Szanse 25 lat transformacji wykorzystane w dwóch trzecich

  G. Kołodko: Szanse 25 lat transformacji wykorzystane w dwóch trzecich

  - Transformacja jako dążenie do stworzenia konkurencyjnej gospodarki rynkowej udała się w Polsce tylko częściowo - uważa Grzegorz Kołodko, były wicepremier i minister finansów. Jego zdaniem po 25 latach od upadku komunizmu w Polsce powinien być szybszy wzrost PKB, większa siła nabywcza i wyższy standard życia. Największy potencjał prof. Kołodko widzi w prywatnej przedsiębiorczości i kapitale ludzkim, które powinny prowadzić do długookresowego wzrostu gospodarczego na poziomie ok. 5 proc.

Filmy - Transformacja (2)

 • Potrzebuje chwili, by stać się superbohaterem

  To nie jest zwykły pies. Kiedy współczesny świat potrzebuje bohatera, on jako jedyny sprosta zadaniu. Zobaczcie tego Supermana w psiej odsłonie!
 • Tęsknią za komuną. "Wtedy to było dobrze!"

  Wydawać by się mogło, że w postkomunistycznych krajach Europy Wschodniej - zwłaszcza tych, które są dziś częścią Unii Europejskiej - nie ma już takich, którzy tęskniliby za poprzednim ustrojem. Nic bardziej mylnego. W Rumunii słychać głosy, że okres transformacji nie ma tutaj końca. W mieście Zimnicea jak w soczewce skupiają się problemy tamtejszej gospodarki. A jego mieszkańcy z sentymentem wracają wspomnieniami do czasów... dyktatury Nicolae Ceausescu. - Za komuny było naprawdę dobrze. Ludzie mieli pracę, mieli gdzie mieszkać i mieli pewność, że 15-go każdego miesiąca dostaną wypłatę - mówi Viorica, starszy mieszkaniec Zimnicei. Dziś tylko niecałe 25 procent ludzi w tym mieście ma stałe zatrudnienie. Po upadku komunizmu rozpoczęły się masowe zwolnienia i likwidacje państwowych zakładów. - Rok 1990 to początek narodowej tragedii... - wzdycha lokalny burmistrz.