transakcje bezgotówkowe

Artykuły - Transakcje bezgotówkowe (14)

 • Za kilka lat transakcje gotówkowe w Polsce mogą praktycznie zniknąć

  Za kilka lat transakcje gotówkowe w Polsce mogą praktycznie zniknąć

  Pandemia przyspieszyła cyfryzację procesów w instytucjach finansowych. Coraz częściej też decydujemy się na transakcje bezgotówkowe - jak wynika z badań na zlecenie WIB przeprowadzonych przez pracownię Pollster, w ostatnich miesiącach blisko co czwarty Polak ograniczył korzystanie z gotówki na rzecz płatności bezgotówkowych. W ciągu kilkunastu lat tradycyjny pieniądz może niemal całkowicie zniknąć z rynku. Zmiany w świecie finansów napędzają fintechy, które oferują wygodne rozwiązania dla klientów, coraz bardziej otwartych na finansowe innowacje.
 • Ograniczenia w ujmowaniu w kosztach płatności gotówkowych dotyczą nabywcy - odpowiedź resortu finansów na pytanie Wydawnictwa GOFIN

  Ograniczenia w ujmowaniu w kosztach płatności gotówkowych dotyczą nabywcy - odpowiedź resortu finansów na pytanie Wydawnictwa GOFIN

  W ustawach o podatku dochodowym (PIT i CIT) wprowadzono od 1 stycznia 2017 r. art. 22p updof i art. 15d updop, które określają skutki podatkowe przy regulowaniu płatności w formie gotówkowej. Jeśli wartość płatności przekracza 15 000 zł, to transakcja ta ma być opłacona za pośrednictwem rachunku płatniczego.
 • Jednorazowa wartość transakcji przy kilku zamówieniach w miesiącu

  Jednorazowa wartość transakcji przy kilku zamówieniach w miesiącu

  Jeżeli podatnik nie jest związany żadną umową, a kupno odbywa się na podstawie jednorazowych zamówień, to wówczas za jednorazową wartość transakcji należy przyjąć wartość wynikającą z zamówienia. Jeśli wartość ta nie przekracza 15 000 zł, to transakcja może być opłacona gotówką.
 • Od tego roku nowe limity dla firm

  Od tego roku nowe limity dla firm

  Obniżenie z 15 tys. euro do 15 tys. zł limitu transakcji gotówkowych dokonywanych przez firmy - zakłada nowelizacja ustawy o podatku PIT, CIT oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która 1 stycznia wchodzi w życie. Obniżenie stawki CIT dla małych podatników z 19 proc. do 15 proc., zakłada również nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
 • Sejm za obniżeniem limitu transakcji gotówkowych do 15 tys. zł

  Sejm za obniżeniem limitu transakcji gotówkowych do 15 tys. zł

  Sejm opowiedział się wczoraj wieczorem za obniżeniem do 15 tys. zł limitu transakcji gotówkowych, tak jak proponował rząd, choć sejmowa komisja finansów popierała pozostawienie dotychczasowego limitu 15 tys. euro.
 • Klucze biometryczne zmienią metody autoryzacji płatności

  Klucze biometryczne zmienią metody autoryzacji płatności

  Klucze biometryczne - obrączki, odcisk palca, tęczówka oka czy identyfikacja twarzy - to trendy, które wg paysafecard całkowicie zmienią metody autoryzacji płatności bezgotówkowych oraz wpłyną na ich szybkość, wygodę i bezpieczeństwo.
 • MasterCard chce płatności ubraniami i biżuterią

  MasterCard chce płatności ubraniami i biżuterią

  Najwięksi producenci z branży IT chcą podłączyć do internetu niemalże wszystko – włącznie z naszymi ubraniami i biżuterią. Nic dziwnego, że MasterCard umyślił sobie, aby można było nimi płacić za zakupy, o czym donosi serwis Slashgear.
 • Plastc - przyszłość transakcji bezgotówkowych

  Plastc - przyszłość transakcji bezgotówkowych

  Plastc, podobnie jak Apple, chce zrewolucjonizować system płatności. Co ma nam do zaproponowania?
 • Płatności gotówkowe w defensywie. Polacy coraz częściej płacą kartą lub telefonem

  Płatności gotówkowe w defensywie. Polacy coraz częściej płacą kartą lub telefonem

  Mimo że ponad 80 proc. transakcji dokonywanych jest w Polsce za pomocą gotówki, w tempie dwucyfrowym rośnie liczba płatności kartami, transakcji zbliżeniowych i mobilnych. Polscy konsumenci są wyjątkowo otwarci na nowinki technologiczne w tym zakresie. Dla nich kluczowa jest wygoda, dlatego nowe technologie, które dają im dostęp do pieniędzy w każdym miejscu i czasie, mają szansę zdobyć rynek. O ile zapewnią również bezpieczeństwo płatności, bo na to konsumenci zwracają szczególną uwagę.
 • Kartą czy gotówką?

  Kartą czy gotówką?

  Obecnie w Polsce jedynie ok. 20 proc. sklepów i punktów usługowych akceptuje transakcje bezgotówkowe, chociaż oznaczają one wyższe obroty i krótszy czas transakcji. Przyśpieszenie rozwoju rynku płatności bezgotówkowych będzie zależało od rozszerzenia sieci akceptacji, a z tym jest problem.

Filmy - Transakcje bezgotówkowe (3)

 • Odstajemy od Europy: tylko 20 proc. transakcji w Polsce jest bezgotówkowych

  Nadal bardzo lubimy płacić gotówką. Wprawdzie pod względem liczby kart zbliżeniowych należymy do liderów, to jednocześnie daleko nam do europejskiej średniej transakcji bezgotówkowych. Czy to możliwe, że w cztery lata dogonimy Europę?Europejska średnia to 50 proc. transakcji bezgotówkowych. Najbardziej preferują je kraje skandynawskie, gdzie te proporcje to 80:20. Natomiast w Polsce relacja transakcji gotówkowych do bezgotówkowych jest dokładnie odwrotna.
 • Polacy coraz częściej płacą kartą lub telefonem

  Mimo że ponad 80 procent transakcji dokonywanych jest w Polsce za pomocą gotówki, w tempie dwucyfrowym rośnie liczba płatności kartami, transakcji zbliżeniowych i mobilnych. Polscy konsumenci są wyjątkowo otwarci na nowinki technologiczne w tym zakresie. Dla nich kluczowa jest wygoda, dlatego nowe technologie, które dają im dostęp do pieniędzy w każdym miejscu i czasie, mają szansę zdobyć rynek - o ile zapewnią również bezpieczeństwo płatności, bo na to konsumenci zwracają szczególną uwagę. Komentuje Paweł Markowski z SIX Payment Services.
 • Na rynku pojawiają się nowe innowacyjne sposoby płatności. Młodzi Polacy wkrótce przestaną płacić gotówką, a nawet kartą

  Polacy mają w portfelach ok. 20 mln kart z możliwością płatności zbliżeniowej, a co miesiąc dokonują nimi kilkanaście milionów transakcji. Coraz większą popularność zdobywają również płatności zbliżeniowe przez telefon. Wraz z rozwojem technologii pojawiają się coraz to nowe sposoby płatności, zwiększające wygodę klienta, które mają szansę przyjąć się na rynku. – W Polsce są zarówno odpowiednie rozwiązania technologiczne, jak i zainteresowanie ze strony klientów – podkreśla Janusz Diemko, prezes First Data, właściciela marki Polcard. – Myślę, że będziemy mieli coraz więcej opcji. Niektórzy chcą płacić kartami bezstykowymi, inni chcą płacić telefonami. Niektórzy chcą płacić telefonami, ale niekoniecznie chcą zmieniać telefon czy operatora – twierdzi Janusz Diemko, prezes zarządu w firmie First Data.