tornada

Artykuły - Tornada (37)

 • Wiry pyłowe na Tytanie

  Wiry pyłowe na Tytanie

  ​Podczas gdy na Tytanie większość naukowców nie spodziewałaby się występowania tornad ze względu na gęstą atmosferę, okazuje się, że są one tam dość powszechne.
 • ​USA: Już 44 ofiary śmiertelne tornad. Odwołano blisko 3 tys. lotów

  ​USA: Już 44 ofiary śmiertelne tornad. Odwołano blisko 3 tys. lotów

  W nocy z poniedziałku na wtorek bilans ofiar śmiertelnych tornad i powodzi, które od wielu dni nękają Stany Zjednoczone, wzrósł do co najmniej 44 osób. Z powodu złych warunków pogodowych w całym kraju odwołano w poniedziałek ponad 2,9 tys. lotów.
 • Wielki mur ochroni USA przed tornadami

  Wielki mur ochroni USA przed tornadami

  Wysoki na 300 i szeroki na 50 metrów mur może rozwiązać problem trąb powietrznych, które sieją spustoszenie w środkowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych na tzw. alei tornad.
 • USA: Bardzo groźne tornada w Nebrasce

  Tornada przeszły w poniedziałek nad stanem Nebraska, w środkowej części USA. Jak poinformowała stacja telewizyjna CNN, zginęła co najmniej jedna osoba, a 15 zostało rannych. - Spodziewamy się jeszcze wielu poszkodowanych - powiedziała rzeczniczka szpitala w Norfolk.
 • Czy kiedyś będziemy w stanie kontrolować pogodę?

  Czy kiedyś będziemy w stanie kontrolować pogodę?

  Człowiek od dawna starał się sprowadzić deszcz w celu nawodnienia zagrożonych suszą upraw, a niektórzy szamani twierdzą, że nawet dzisiaj to potrafią. Współczesna nauka podąża w trochę innym kierunku i chce do walki z burzami wykorzystać kontrolowane wycieki ropy. Czy manipulowanie pogodą faktycznie jest możliwe?
 • Powstaje tornado. NASA ujawniła zdjęcia satelitarne

  Powstaje tornado. NASA ujawniła zdjęcia satelitarne

  27 i 28 kwietnia, tornado przeszło przez siedem południowych stanów w USA. Tyler Lindsey zarejestrował na wideo skutki kataklizmu w mieście Vilonia.
 • Tornado uderzyło w stan Arkansas

  Jedna osoba nie żyje, a kilka zostało rannych po przejściu tornada w Hughes w amerykańskim stanie Arkansas. Poważnie uszkodzonych zostało też kilka domów.
 • Groźne tornada przeszły nad USA

  Groźne tornada przeszły nad USA

  Co najmniej 5 osób zabitych i dziesiątki rannych, zrównane z ziemią osiedla i setki tysięcy domów bez prądu. To skutki gwałtownych burz i tornad, jakie przeszły nad Stanami Zjednoczonymi.
 • Tornado nad kempingiem. "Było naprawdę olbrzymie"

  27 osób, w tym 16 dzieci, zostało rannych w czasie tornada nad kempingiem w Aalen w południowych Niemczech.
 • 27 rannych po przejściu tornada nad kempingiem

  27 rannych po przejściu tornada nad kempingiem

  27 dzieci i opiekunów zostało rannych w poniedziałek wskutek przejścia tornada nad kempingiem w okolicach Aalen na terenie kraju związkowego Badenia-Wirtembergia. Pięć osób, w tym dziesięcioletnia dziewczynka, odniosło ciężkie obrażenia - podała agencja dpa.

Filmy - Tornada (5)

 • Udało mu się nagrać szalejące tornado

  Dziennikarzowi z „Northeast Mississippi Daily” udało się nagrać tornado, które w poniedziałek przeszło przez Tupelo w Mississippi. Pogodowe zawirowania dotknęły ostatnio południe i wschód USA. Niebezpieczne burze powodują powstawanie całej serii śmiertelnych tornad. Zniszczonych zostało wiele domów i firm, zerwane zostały linie energii elektrycznej, setki mieszkańców zostało pozbawionych prądu. Są też ranni i zabici. Prognozy pogody przewidują dalsze zawirowania: silny wiatr, deszcze, burze i tornada.
 • USA: Szalejące tornada sieją potężne zniszczenia

  Tupelo − miasto w stanie Missisipi - to ostatnie z miejsc dotkniętych gwałtowną pogodą. Burmistrz miasta mówił o potężnym tornadzie, które uszkodziło domy, powaliło drzewa i linie energetyczne. Rannych zostało kilka osób. Na szczęście rany te nie zagrażają ich życiu. Krajowa służba meteorologiczna poinformowała, że kolejne tornado uderzyło także w inne miasto - Winston County - w północno-środkowej części stanu Missisipi. Z kolei w stanie Arkansas tylko wczoraj zginęło szesnaście osób.
 • Potężne tornada i sztormy w USA. Są zabici

  W poniedziałek nad miastem Little Rock w Arkansas przeszło potężne tornado o sile ponad 129 km/h. Tornada poprzedził potężny sztorm, który dotknął centralną i południową część USA, zabijając co najmniej 16 osób. Tornado w Oklahomie zabiło jedną osobę.
 • USA - kraj przeklęty przez tornada

  W żadnym innym rejonie świata tornada nie występują tak często, jak w Stanach Zjednoczonych, gdzie rocznie notuje się ich ponad tysiąc. Na Wielkich Równinach - żyznym pasie w środkowej części kraju, biegnącym od Południowej Dakoty po Teksas - panują warunki sprzyjające formowaniu się trąb powietrznych. To tutaj chłodne powietrze znad Gór Skalistych i Kanady spotyka się z ciepłymi i wilgotnymi masami znad Zatoki Meksykańskiej. Mieszkający na tych terenach ludzie od wiosny do jesieni żyją ze świadomością niebezpieczeństwa, które może im zagrozić w każdej chwili...