torby foliowe

Artykuły - Torby foliowe (25)

 • Nawet milion złotych kary za brak wpisu do rejestru BDO. Czas - do końca roku

  Nawet milion złotych kary za brak wpisu do rejestru BDO. Czas - do końca roku

  Od 5 tys. zł do miliona złotych, a nawet areszt - takie kary grożą za brak wpisu do Rejestru BDO - czyli Bazy Danych o Odpadach. Ruszyła lawina wniosków, bo przedsiębiorcy muszą to zrobić do końca roku. Polskie Stronnictwo Ludowe chce jednak przesunąć o rok wejście w życie przepisów o obowiązku dopisywania się przedsiębiorców rejestru. - Prawie w ogóle nie powiadomiono przedsiębiorców - mówi RMF FM przedstawiciel wnioskodawców Marek Sawicki z PSL.
 • Obowiązek uzyskania przez sklepy wpisu w rejestrze BDO

  Obowiązek uzyskania przez sklepy wpisu w rejestrze BDO

  Wszyscy przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu torby foliowe, czyli również podmioty prowadzące sklepy i oferujące klientom torby foliowe, muszą uzyskać wpis do rejestru przedsiębiorców, którzy prowadzą jednostki handlu detalicznego lub hurtowego oferujące torby na zakupy z tworzywa sztucznego objęte opłatą recyklingową. Rejestr ten stanowi część bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (tzw. BDO).
 • Zasady dokonywania poboru i rozliczania opłaty recyklingowej

  Zasady dokonywania poboru i rozliczania opłaty recyklingowej

  Od prawie dwóch lat obowiązkowe jest pobieranie opłaty recyklingowej za wydawane torby foliowe. Od 1 września 2019 r. zmianie uległy zasady jej pobierania i rozliczania. Kto i za jakie torby musi pobierać opłatę recyklingową? W jakim terminie i w jaki sposób należy dokonać rozliczeń z tego tytułu?
 • Zmiany w zakresie pobierania opłaty recyklingowej za torby foliowe

  Zmiany w zakresie pobierania opłaty recyklingowej za torby foliowe

  Z dniem 1 września 2019 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Wprowadziła ona zmiany w zakresie opłaty recyklingowej za torby foliowe. Przepisy o opłacie recyklingowej obowiązują w Polsce od 1 stycznia 2018 r. Niestety w praktyce ustawa nie przyniosła oczekiwanego rezultatu, ponieważ sieci handlowe znalazły sposób na jej obejście, oferując tzw. grube torby foliowe, które dotychczas zwolnione były z opłaty. Od września 2019 r. sprzedający zobowiązany jest pobrać opłatę recyklingową również za takie torby. Zmieniły się także zasady rozliczania opłaty pobranej przez przedsiębiorców.
 • Polscy naukowcy stworzyli zamiennik plastiku

  Polscy naukowcy stworzyli zamiennik plastiku

  Polscy naukowcy opracowali rewolucyjne ekosztućce jednorazowego użytku. W dużym uproszczeniu do ich produkcji wystarczy kukurydza i mąka ziemniaczana. Rozkłada się po trzech miesiącach, a produkcja z jego użyciem jednorazowych sztućców jest o kilkanaście procent tańsza niż tradycyjnych.
 • Nowe przepisy zakazujące plastiku

  Nowe przepisy zakazujące plastiku

  Już za dwa lata jednorazowe produkty z tworzyw sztucznych, dla których istnieją łatwo dostępne i przystępne cenowo zamienniki, zostaną objęte zakazem wprowadzania do obrotu. Nowe przepisy wpłyną nie tylko na branżę wytwarzającą plastikowe sztućce i opakowania, ale również na producentów napojów, bo plastikowe butelki będą mogły być dopuszczone na rynek tylko, jeśli nakrętki i pokrywki pozostaną do nich przymocowane. Niektóre produkty, takie jak np. chusteczki nawilżające, będą podlegały specjalnemu oznakowaniu.
 • Sklepy już nie zarobią na plastikowych torbach

  Sklepy już nie zarobią na plastikowych torbach

  Od września wszystkie foliówki, także te grube, będą objęte opłatą recyklingową. Rząd uszczelnia dziurawy system.
 • Obalony mit ekologicznych reklamówek. Są lepsze rozwiązania

  Obalony mit ekologicznych reklamówek. Są lepsze rozwiązania

  Deklarowane jako biodegradowalne torby na zakupy, worki na śmieci czy psie odchody mają uspokoić ekologiczne sumienie konsumentów. Ale to mit. Naukowcy doradzają inne rozwiązanie.
 • Rozliczanie opłaty recyklingowej za torby foliowe

  Rozliczanie opłaty recyklingowej za torby foliowe

  Z dniem 11 lutego br. weszły w życie przepisy ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw. Znalazły się w niej m.in. wyjaśnienia, jak dokonać rozliczeń z tytułu opłaty recyklingowej za torby foliowe. Przepisy dotyczące opłat za wydawanie foliówek obowiązują od 1 stycznia 2018 r. Zatem w 2019 r. po raz pierwszy przedsiębiorcy będą musieli rozliczyć pobraną od klientów w 2018 r. opłatę recyklingową.
 • Co roku do mórz i oceanów trafia 8 mln ton plastikowych śmieci

  Co roku do mórz i oceanów trafia 8 mln ton plastikowych śmieci

  - Wprowadzenie od początku roku dodatkowej opłaty za torby foliowe spotkało się z pozytywnym odbiorem społecznym; mamy sygnały, że zużywamy ich mniej - ocenił we wtorek minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Filmy - Torby foliowe (1)

 • Konsumencie! Nadchodzą ważne zmiany w zakupach

  W 2010 r. Europejczycy zużyli 100 miliardów plastikowych toreb! Unia Europejska jest przerażona. W Brukseli postanowiono podjąć środki zaradcze. Do 2019 r. liczba plastikowych toreb w obiegu ma zmniejszyć się o 80 procent. Czy konsumenci będą jednak potrafili bez nich żyć? O ile coraz częściej korzystamy z toreb tekstylnych, to trudno wyobrazić sobie, że sprzedawca nie zapakuje nam w torebkę foliową takich produktów jak mięso. Europosłowie nie mają jednak wątpliwości: torby plastikowe są szkodliwe dla środowiska i niebezpieczne dla organizmów żywych. Muszą zniknąć! Chyba czas zacząć oswajać się z tą myślą...