teleskop VLT

Artykuły - Teleskop VLT (33)

 • Zaobserwowano "pożywienie" czarnej dziury

  Zaobserwowano "pożywienie" czarnej dziury

  Astronomowie korzystający z należącego do ESO teleskopu VLT zaobserwowali rezerwuary chłodnego gazu wokół niektórych z najwcześniejszych galaktyk we Wszechświecie. Ten gaz w halo galaktyk jest idealnym pożywieniem dla supermasywnych czarnych dziur w centrach galaktyk - obecnie widzimy sytuację jaka była ponad 12,5 miliard lat temu. Ta spiżarnia może być wyjaśnieniem, w jaki sposób kosmiczne potwory rosły tak szybko podczas okresu w historii Wszechświata znanego jako kosmiczny świt.
 • ESO obserwuje planetoidy mijające Ziemię

  ESO obserwuje planetoidy mijające Ziemię

  Unikatowe możliwości instrument SPHERE na należącym do ESO teleskopie VLT umożliwiły uzyskanie najostrzejszych zdjęć podwójnej planetoidy, która minęła Ziemię 25 maja. O ile sama w sobie nie była obiektem groźnym, to naukowcy wykorzystali tę okazję do przećwiczenia reakcji na niebezpieczne obiekty bliskie ziemi, tzw. NEO (od ang. Near-Earth Object), udowadniając, że czołowa technologia ESO może być krytyczna w obronie planetarnej.
 • Nowa metoda wykrywania egzoplanet

  Nowa metoda wykrywania egzoplanet

  ​Instrument GRAVITY, na należącym do ESO teleskopie o nazwie Very Large Telescope Interferometer (VLTI), wykonał pierwsze bezpośrednie obserwacje egzoplanety przy pomocy interferometrii optycznej. Metoda ta ukazała złożoną atmosferę planety z chmurami żelazowymi i krzemianowymi kręcącymi się w burzy o skali całej planety. Zastosowana technika prezentuje wyjątkowe możliwości badania własności wielu z egzoplanet znanych obecnie.
 • Spektakularne zdjęcie Kosmicznego Nietoperza

  Spektakularne zdjęcie Kosmicznego Nietoperza

  W ramach programu Kosmicznych Klejnotów ESO sfotografowano pyłowe obłoki Kosmicznego Nietoperza.
 • VLT obserwuje bąble nowych gwiazd

  VLT obserwuje bąble nowych gwiazd

  Obszar w Wielkim Obłoku Magellana (LMC) lśni efektownymi kolorami na zdjęciu wykonanym przez instrument Multi Unit Spectroscopic Explorer (MUSE) pracujący na należącym do ESO Bardzo Dużym Teleskopie (VLT). Rejon zwany LHA 120-N 180B - w skrócie N180 B - to rodzaj mgławicy znanej jako obszar H II (wymawiane "H dwa"). To obfite źródło nowych gwiazd.
 • Ostatnie tchnienie umierającej gwiazdy

  Ostatnie tchnienie umierającej gwiazdy

  Słaby, efemeryczny blask emanujący z mgławicy planetarnej ESO 577-24 utrzyma się tylko przez krótki czas - około 10 000 lat, mgnienie oka w astronomicznych skalach. Bardzo Duży Teleskop (VLT) uchwycił tę powłokę świecącego zjonizowanego gazu - ostatnie tchnienie umierającej gwiazdy, której resztki są widoczne w centrum zdjęcia. Gazowa powłoka mgławicy planetarnej ekspanduje i staje się coraz ciemniejsza, aż w końcu powoli zniknie z pola widzenia.
 • Najostrzejsze w historii zdjęcie R Aquarii

  Najostrzejsze w historii zdjęcie R Aquarii

  W ramach testowania nowego podsystemu w instrumencie SPHERE do łowów na planety, astronomowie uzyskali niezwykle szczegółowy obraz burzliwego gwiezdnego związku w układzie podwójnym R Aquarii - zdjęcie ma nadzwyczajną jakość, nawet w porównaniu do obserwacji z Teleskopu Hubble’a.
 • Astronomowie znaleźli galaktyczną fontannę

  Astronomowie znaleźli galaktyczną fontannę

  Obserwacje przy pomocy ALMA oraz dane ze spektrografu MUSE na teleskopie VLT ujawniły gigantyczną fontannę gazu molekularnego zasilaną przez czarną dziurę znajdującą się w najjaśniejszej galaktyce gromady Abell 2597 - pełen galaktyczny cykl przepływu do wewnątrz i na zewnątrz, który zasila kosmiczną fontannę, nigdy wcześniej nie był obserwowany w jednym systemie.
 • Pierwsze obserwacje materii krążącej blisko czarnej dziury

  Pierwsze obserwacje materii krążącej blisko czarnej dziury

  Niesamowicie czuły instrument GRAVITY, który należy do ESO, uzyskał kolejne dowody na istniejącą od dawna hipotezę, iż w centrum Drogi Mlecznej znajduje się supermasywna czarna dziura. Nowe obserwacje pokazują obłoku gazu wirującego wokół czarnej dziury z prędkością około 30 proc. prędkości światła, na kołowej orbicie tuż nad horyzontem zdarzeń - po raz pierwszy dokonano obserwacji materii blisko punktu bez powrotu oraz najbardziej szczegółowych jak dotąd obserwacji materii krążącej tak blisko czarnej dziury.
 • Spektakularne zdjęcie Mgławicy Czaszki i Piszczeli

  Spektakularne zdjęcie Mgławicy Czaszki i Piszczeli

  ​FORS2, instrument zainstalowany na należącym do ESO teleskopie VLT, obserwował aktywny obszar gwiazdotwórczy NGC 2467. Zdjęcie zostało wykonane w ramach programu Kosmicznych Klejnotów ESO (ESO Cosmic Gems Programme), który wykorzystuje rzadkie okazje, gdy warunki obserwacyjne nie są odpowiednie do zbierania danych naukowych.