Tatarzy Krymscy

Artykuły - Tatarzy Krymscy (13)

 • Przywódca Tatarów: Odciąć prąd dla Krymu

  Przywódca Tatarów: Odciąć prąd dla Krymu

  Jeden z przywódców Tatarów krymskich Refat Czubarow zaapelował we wtorek do władz Ukrainy o przerwanie dostaw prądu na zaanektowany w 2014 roku przez Rosję Krym. Powodem jest łamanie praw ludności tatarskiej i ukraińskiej zamieszkującej półwysep - wyjaśnił.
 • Rosyjskie służby specjalne zablokowały Tatarów

  Rosyjskie służby specjalne zablokowały Tatarów

  W dniu 71. rocznicy deportacji Tatarów z Krymu na okupowanym przez Rosję półwyspie zatrzymano ok. 60 osób, które chciały upamiętnić to wydarzenie rajdem samochodowym z Symferopola do Bachczysaraju - powiadomił w poniedziałek serwis internetowy "Krym. Realia".
 • Ukraina: Rośnie liczba uchodźców

  Ukraina: Rośnie liczba uchodźców

  Na Ukrainie rośnie liczba przymusowych przesiedleńców z anektowanego przez Rosję Krymu oraz objętego wojną z separatystami Donbasu. Według oficjalnych danych ich liczba sięga 10 tysięcy. Organizacje pomagające uchodźcom mówią o znacznie większej ich liczbie.
 • Krym: Tatarzy upamiętnili 70. rocznicę stalinowskich wysiedleń

  Krym: Tatarzy upamiętnili 70. rocznicę stalinowskich wysiedleń

  Do 20 tys. osób wzięło udział w Symferopolu w obchodach 70. rocznicy stalinowskich deportacji Tatarów z Krymu. W związku z zakazem demonstracji, wydanym przez rosyjskie władze półwyspu, uroczystości zamiast w centrum odbyły się na przedmieściach.
 • Tatarzy krymscy odwołali centralne obchody 70. rocznicy deportacji z powodu zakazu demonstracji

  Tatarzy krymscy odwołali centralne obchody 70. rocznicy deportacji z powodu zakazu demonstracji

  Tatarzy krymscy po wydanym przez rosyjskie władze Krymu zakazie demonstracji zdecydowali się nie organizować w niedzielę, w 70. rocznicę ich masowej deportacji, obchodów w centrum stolicy Krymu Symferopola. Równocześnie ogłosili inny plan upamiętnienia rocznicy.
 • Tatarzy liczą, że władze Krymu cofną zakaz upamiętnienia deportacji

  Tatarzy liczą, że władze Krymu cofną zakaz upamiętnienia deportacji

  Krymscy Tatarzy wciąż mają nadzieję, że rosyjskie władze półwyspu cofną zakaz demonstracji wydany przed obchodami 70. rocznicy ich deportacji z ojczyzny - oświadczył w piątek przewodniczący Medżlisu (parlamentu) Tatarów krymskich Refat Czubarow.
 • Rosja zarzuca krymskim Tatarom ekstremizm

  Separatystyczne władze Krymu zarzuciły Tatarom krymskim ekstremizm. Z pisma prokuratury do Medżlisu, tatarskiej rady, wynika, że Tatarzy podjudzają do narodowościowych waśni.
 • Nieznani sprawcy zaatakowali siedzibę Medżlisu na Krymie

  Nieznani sprawcy zaatakowali siedzibę nieoficjalnej rady tatarskiej - Medżlisu w Symferopolu na Krymie. Bezpośrednim powodem była ukraińska flaga wisząca na budynku już trzeci dzień.
 • Tatarzy krymscy zaniepokojeni sytuacją na półwyspie

  Tatarzy krymscy zaniepokojeni sytuacją na półwyspie

  Tatarzy krymscy są zaniepokojeni swoją sytuacją na półwyspie. Po aneksji Krymu przez Rosję, zamieszkujący półwysep Tatarzy oceniają, że Rosja nie do końca gwarantuje im pełnię praw.
 • Ukraina: Krymscy Tatarzy chcą autonomii na Krymie

  Ukraina: Krymscy Tatarzy chcą autonomii na Krymie

  Kurułtaj (zjazd) Tatarów krymskich ogłosił w sobotę, podczas obrad w Bachczysaraju, rozpoczęcie politycznych i prawnych procedur mających na celu utworzenie narodowej i terytorialnej autonomii Tatarów na Krymie.

Filmy - Tatarzy Krymscy (3)

 • Anektowane życie Tatarów Krymskich

  Aresztowania, brak elektryczności, puste półki sklepowe, blokowane granice – to kryje się za wydarzeniem, określonym przez Władimira Putina mianem „historycznego”.
 • Krymscy Tatarzy żyją w strachu

  Od czasu aneksji Krymu przez Rosję na półwyspie źle się dzieje. W szczególnie ciężkim położeniu są Tatarzy krymscy. Choć byli pierwszymi mieszkańcami tej ziemi, dziś stanowią tu mniejszość. Naród ten został tragicznie doświadczony w czasach stalinowskich, tuż po drugiej wojnie światowej, kiedy niemal cała ludność tatarska – oskarżona o kolaborację z III rzeszą – została deportowana do Uzbekistanu. Po 1990 r. Tatarzy zaczęli wracać na Krym, ale dziś znów są zmuszani do opuszczania rodzinnej ziemi. To dlatego, że nasilają się prześladowania, represje i uprowadzenia. - Tatarskie rodziny na Krymie żyją w strachu. Ludzie giną bez wieści, są bici i bestialsko mordowani – opowiada Elwira Ablialimowa, której mąż został aresztowany na podstawie sfabrykowanych zarzutów. Oskarżono go o udział w zamieszkach i podżeganie do przemocy podczas starć w Symferopolu w lutym 2014 r. - Teraz na Krymie jest Rosja, a w Rosji nie istnieje wolność słowa. Jeśli masz odmienne zdanie, czekają cię represje – mówi były mer Bakczysaraju, Ilmi Umerow. Mało kto wie o tym lepiej od pracowników niezależnej tatarskiej telewizji ATR. Rosyjskie władze oskarżają ją o ekstremizm i zabraniają stacji prezentowania jakichkolwiek materiałów związanych z sytuacją geopolityczną na Krymie. Ale Tatarzy są zdeterminowani: po tylu latach niszczenia ich kultury nie pozwolą, by odebrano im prawo do swobodnego życia na własnej ziemi...
 • Krymscy Tatarzy. Lęk przed Rosją

  Aneksja Krymu przez Rosję budzi u krymskich Tatarów lęki związane z ich traumatycznymi przeżyciami z czasów II wojny światowej.