Tadeusz Kantor

Artykuły - Tadeusz Kantor (8)

 • 1975 r. Kalendarium wydarzeń w Polsce

  Powstaje 49 województw, Krystian Zimmermann wygrywa Konkurs Chopinowski, oddanie do użytku Dworca Centralnego w Warszawie, premiera Umarłej klasy Tadeusza Kantora w krakowskim teatrze Cricot II. Oto wydarzenia 1975 roku.
 • Kantor Tadeusz ( 6 kwietnia 1915 - 8 grudnia 1990)

  Malarz, scenograf, twórca awangardowego teatru "Cricot 2".
 • Borys Szyc: "Wychowywałem się w kulcie Kantora"

  Borys Szyc: "Wychowywałem się w kulcie Kantora"

  Ruszyła druga część zdjęć do filmu o wielkim wizjonerze Tadeuszu Kantorze. Do poniedziałku, 15 lutego, plan potrwa w Krakowie, później twórcy odwiedzą inne polskie miasta. Część zdjęć powstanie także zagranicą. Roboczy tytuł produkcji to "Nigdy już tu nie powrócę".
 • Borys Szyc zagra Tadeusza Kantora

  Borys Szyc zagra Tadeusza Kantora

  "Nigdy tu już nie powrócę" to roboczy tytuł filmu fabularnego o Tadeuszu Kantorze. Do produkcji przygotowuje się Jan Hryniak, laureat Złotego Orła za serial "Czas Honoru. Powstanie" oraz reżyser filmów "Trick" i "Trzeci". Tytułowego bohatera ma zagrać Borys Szyc ("Wojna polsko-ruska", "Kret", "Enen", "Kac Wawa").
 • Otwarto wystawę fotograficznych portretów Krzysztofa Gierałtowskiego

  Jan Paweł II, Magdalena Abakanowicz, Krzysztof Kieślowski, Roman Polański, Tadeusz Kantor, Andrzej Wajda i Zbigniew Zapasiewicz - to niektórzy bohaterowie fotograficznych portretów Krzysztofa Gierałtowskiego, prezentowanych na otwartej wystawie "Indywidualności polskie" w Bibliotece Narodowej.
 • Dni Kantora w Brukseli

  Dni Kantora w Brukseli

  Od soboty, 14 listopada, w brukselskim ośrodku kulturalnym Bellona królować będzie sztuka legendarnego twórcy teatralnego - Tadeusza Kantora, zmarłego przed niemal 20 laty.
 • Dni Tadeusza Kantora w Brukseli

  Od soboty w brukselskim ośrodku kulturalnym Bellona królować będzie sztuka legendarnego twórcy teatralnego Tadeusza Kantora, zmarłego przed niemal 20 laty.
 • W Krakowie powstanie muzeum Kantora

  Władze Krakowa i województwa małopolskiego wymieniły się nieruchomościami, dzięki czemu miasto stało się jedynym właścicielem Pałacu Krzysztofory na Rynku Głównym, a województwo małopolskie otrzymało działkę, gdzie powstanie nowe muzeum oraz ośrodek dokumentacji sztuki Tadeusza Kantora "Cricoteka".

Filmy - Tadeusz Kantor (1)

 • Tadeusz Kantor - artysta totalny

  W Instytucie Polskim w Berlinie obchodzony jest jubileusz stulecia urodzin Tadeusza Kantora: reżysera, autora happeningów, malarza, scenografa i pisarza. Za swoją wszechstronność podziwiany był w całej Europie. – Staraliśmy się pokazać Kantora jako artystę światowego. W tym kontekście, w jaki sposób wpłynął na współczesną sztukę i jak można patrzeć na niego, jako na odkrywcę, osobę, która przetarła szlaki dla współczesnych artystów, nie tylko w dziedzinie teatralnej, ale również w dziedzinach sztuk wizualnych – mówi Katarzyna Wielga-Skolimowska, dyrektor Instytutu Polskiego w Berlinie. Kantor stworzył uniwersalny język teatru, który wykracza daleko poza umiejętności lingwistyczne. Aby zrozumieć jego sztuki, nie trzeba znać języka polskiego. Artysta grał wyrazem twarzy, spojrzeniem, tonem głosu. Niemieccy widzowie mieli okazję zobaczyć nagrania jego najważniejszych spektakli, a z okazji „Nocy Kantora” do Berlina zjechało wielu znawców jego sztuki oraz artystów, którzy bezpośrednio inspirują się estetyką i filozofią polskiego twórcy. Wśród nich jest belgijski reżyser Luk Perceval. To Kantor w znacznym stopniu ukształtował jego myślenie o teatrze. Punktem wyjścia do jego przedstawienia „Wujaszek Wania” był kantorowski spektakl „Wielopole, Wielopole”. – W tym było coś uniwersalnego. Coś, co dotyczyło przeszłości, traumatycznych przeżyć wojennych, relacji rodzinnych, samotności. Nagle znalazłem się w świecie, który przypomina jakąś przerażającą baśń – wyznaje artysta. Siła Tadeusza Kantora to jego prace, które wychodzą poza rzeczywistość, wciąż są aktualne i inspirują młode pokolenia.