szkoła zawodowa

Artykuły - Szkoła zawodowa (14)

 • Prof. Elżbieta Mączyńska: Działania rządowe na rynku pracy nie wystarczą

  Prof. Elżbieta Mączyńska: Działania rządowe na rynku pracy nie wystarczą

  Stopa bezrobocia w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie, a jednocześnie w gospodarce brakuje rąk do pracy. Potrzebujemy nie tylko specjalistów z dyplomami szkół wyższych, ale przede wszystkim - absolwentów techników. A ci ostatni mogą nawet liczyć na to, że ich początkowe wynagrodzenia będą wyższe, niż magistrów. Dlatego zaniedbywane przez lata szkolnictwo zawodowe wraca do łask. W cenie jest dobry zawód, który zapewnia satysfakcjonujące wynagrodzenie. O problemach i osiągnięciach krajowego rynku pracy mówi prof. Elżbieta Mączyńska z Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie SGH w Warszawie, a także prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
 • ZPP: Doradztwo zawodowe w każdej szkole

  ZPP: Doradztwo zawodowe w każdej szkole

  Wprowadzenie efektywnego doradztwa zawodowego w każdej szkole i włączenie do niego rodziców, a także wprowadzenie na poziomie lokalnym mechanizmów współpracy przedsiębiorców ze szkołami zawodowymi postuluje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.
 • Trzeba wykorzystać tłuste lata dla szkolnictwa zawodowego

  Trzeba wykorzystać tłuste lata dla szkolnictwa zawodowego

  - Nie możemy zmarnować setek milionów euro unijnych dotacji. Samorządy powinny określić, czego najbardziej brakuje szkołom i jakich fachowców potrzebuje rynek pracy - mówi Tadeusz Sławecki.
 • Uczniowie szkół zawodowych i techników pozytywnie oceniają swoje perspektywy zawodowe

  Uczniowie szkół zawodowych i techników pozytywnie oceniają swoje perspektywy zawodowe

  Większość uczniów szkół zawodowych i techników z optymizmem patrzy na swoje perspektywy zawodowe. Nieco bardziej sceptyczni są absolwenci tych szkół, którzy zaczynają dostrzegać trudności z wejściem na rynek pracy. Ponad dwie trzecie młodych ludzi rozważa prowadzenie własnej działalności gospodarczej.
 • Szkoła, kuźnia niewolników

  Szkoła, kuźnia niewolników

  Polska szkoła nie potrzebuje reform. Najlepiej w Europie kształci szczury, pragnące dać się zaprząc w korporacyjne uprzęże. Dlatego nie należy jej zmieniać, tylko zrównać z ziemią. A na zgliszczach zbudować nowy system, który zamiast szkolić niewolników, zaciekawi młodych światem.
 • Rząd postawił krzyżyk na młodych

  Rząd postawił krzyżyk na młodych

  Sprzeczne pomysły na walkę z brakiem etatów powodują, że plaga bezrobocia nie maleje i jest na rekordowym poziomie.
 • NSA: Szkolenia zawodowe prawników - wolne od VAT

  NSA: Szkolenia zawodowe prawników - wolne od VAT

  Szkolenia zawodowe prowadzone przez samorząd prawniczy są zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) - orzekł w czwartek NSA w wyroku dotyczącym radców wprawnych. To kolejny wyrok korzystny dla samorządów prawniczych.
 • Studia - bańka spekulacyjna naszych czasów

  Studia - bańka spekulacyjna naszych czasów

  Obecnie w Polsce działa 470 uczelni, na których kształci się prawie dwa miliony studentów. Mamy najwięcej, ponad 200, kierunków studiów oraz największą liczbę instytucji szkolnictwa wyższego w Europie - 132 uczelni publicznych i 338 prywatnych. Jednocześnie stopa bezrobocia wśród młodych w naszym kraju wynosi 28,4 proc., co oznacza, że prawie co trzeci absolwent jest bez pracy.
 • Szkoła z gwarancją pracy

  Szkoła z gwarancją pracy

  Niemieckie firmy nie tylko tworzą w naszym kraju miejsca pracy, lecz także wspierają doskonalenie zawodowe uczniów, którzy znajdą pracę w polskich fabrykach zagranicznych koncernów.
 • Niemiec kształci. Zawodowo

  Niemiec kształci. Zawodowo

  Polski biznes i władze wciąż szukają skutecznego sposobu na walkę z rosnącym bezrobociem. Znaleźli go przedsiębiorcy zza Odry, którzy kształcą teraz w naszym kraju swoje przyszłe kadry.

Filmy - Szkoła zawodowa (2)

 • Rynek pracy ma dość dyplomów wyższych uczelni. Szkolnictwo zawodowe czeka renesans

  Branża usługowa oferuje młodym ludziom znacznie więcej możliwości zatrudnienia niż sektor korporacyjny, który generuje zaledwie 20% przychodów w państwie. W związku z tym eksperci przewidują, że niedobór pracowników z wykształceniem zawodowym obniży się w ciągu 5-7 lat.
 • MEN: Kształcenie zawodowe będzie bardziej praktyczne

  Zmiany w klasyfikacji zawodów, nowe programy nauczania i zasady uzyskania dyplomu - zakłada reforma szkolnictwa zawodowego, wprowadzana właśnie przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Głównym jej założeniem jest zwiększenie czasu przeznaczonego na zajęcia praktyczne. Uzyskane w nowy sposób wykształcenie ma być pomocne w znalezieniu pracy również za kilkadziesiąt lat. Jak mówi Agencji Informacyjnej Newseria Maciej Jakubowski, wiceminister edukacji narodowej, głównym celem reformy szkolnictwa zawodowego jest położenie nacisku na praktyczną stronę prowadzonych zajęć.