szczątki

Artykuły - Szczątki (169)

Filmy - Szczątki (7)

 • Państwo świętych krów. To, co się tam dzieje, przeraża

  Rozkładające się szczątki padłych krów w stanie Gudźarat. Zazwyczaj ich usuwaniem z widoku publicznego zajmują się dalitowie, przedstawiciele najniższej warstwy społecznej w Indiach, zwani też „niedotykalnymi”. Ale teraz dalitowie strajkują. Rozwścieczyło ich nagranie, na którym widać, jak mężczyzna bije czterech młodych dalitów niesłusznie oskarżonych o zabicie krowy, zwierzęcia uważanego w Indiach za święte.
 • Spór o ciało świętej. Gdzie powinna spoczywać Bernadeta Soubirous?

  Lourdes na południu Francji to miejsce znane nie tylko katolikom. To właśnie tu, w 1858 r., 14-letnia Bernadeta Soubirous doznała kilkunastu objawień maryjnych, uznanych później przez Kościół. Sama Bernadeta po śmierci zaliczona została w poczet świętych. Podczas badań medycznych przeprowadzanych w ramach procesu kanonizacyjnego okazało się, że jej ciało nie uległo rozkładowi... Co jednak ciekawe, Bernadeta spoczęła nie w miejscu, które rozsławiła swoimi wizjami – a w oddalonym o 700 km od Lourdes klasztorze w Nevers. Wielu pielgrzymów przybywających do Lourdes nie kryje zaskoczenia tym faktem. Ale to sama Bernadeta wybrała życie w Nevers, chcąc uciec przed rozgłosem. W 1866 r. przywdziała habit zakonny i wstąpiła do tamtejszego klasztoru. Pozostała tam aż do swojej śmierci (1879 r.). Nie brak takich, którzy uważają, że ta wielka święta Kościoła katolickiego powinna spoczywać w swojej rodzinnej miejscowości. – Jej historia nie jest związana z Nevers, a Lourdes – przekonują. Ale mieszkańcy Nevers nawet nie chcą słyszeć o odebraniu im ciała Bernadety. W grę wchodzą nie tylko względy duchowe, ale także – a może przede wszystkim – ekonomiczne: według danych z 2012 r., pielgrzymki do kaplicy z ciałem Bernadety przynoszą miastu... ponad 2,5 miliona euro rocznie! Polecamy też: Tajemnice Całunu Turyńskiego. Dowód na zmartwychwstanie Chrystusa?
 • Indie. Niezwykłe procesje ze szczątkami świętego

  Święty Franciszek Ksawery, misjonarz zwany Apostołem Indii, doznaje w tym kraju szczególnej czci. Co dziesięć lat szklana trumna z jego zwłokami jest publicznie obnoszona po ulicach miasta Goa, gdzie znajduje się słynny zespół obiektów sakralnych, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Chociaż Franciszek Ksawery zmarł w 1552 r., jego doczesne szczątki zachowały się do naszych czasów w bardzo dobrym stanie. Wierni widzą w tym jeden z wielu dowodów na jego świętość. Według legendy, ciało Franciszka przez kilka miesięcy po śmierci zupełnie się nie rozkładało, i to pomimo upalnego i wilgotnego azjatyckiego klimatu. Bystry obserwator dostrzeże, że zwłoki świętego pozbawione są prawego ramienia, którym misjonarz błogosławił za życia. Zostało ono odcięte od ciała Franciszka już po jego kanonizacji, w XVII w. - i przewiezione do Rzymu jako relikwia.
 • Tajemnicze kości. Mają 200 tysięcy lat!

  To pierwsze tego rodzaju znalezisko w tej części Europy! W miejscowości Tourville-la-Riviere w Normandii odkryto kości człowieka ze środkowego plejstocenu. Chociaż współczesny neandertalczykom, osobnik z Tourville nie do końca ich przypomina - a przynajmniej do takich wniosków doszli naukowcy, analizując trzy znalezione kości ramieniowe. - Pewne cechy wydają się wskazywać na jego wcześniejsze pochodzenie - mówi Bruno Maureille z francuskiego Krajowego Centrum Badań Naukowych. Człowiek neandertalski to wymarły przedstawiciel rodzaju Homo. Żył w plejstocenie. Niektórzy naukowcy uważają go jednak tylko za podgatunek człowieka rozumnego.