sytuacja gospodarcza

Artykuły - Sytuacja gospodarcza (50)

 • ZPF: Pogarsza się kondycja finansowa Polaków

  ZPF: Pogarsza się kondycja finansowa Polaków

  Trwająca pandemia odbiła mocne piętno na zobowiązaniach naszych rodaków. Blisko 75 proc. badanych przyznało, że ich sytuacja finansowa pogorszyła się w tym czasie wynika z badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.
 • Wenezuela - obraz prawdziwego upadku

  Kraj z największymi na świecie złożami ropy naftowej spada w gospodarczą otchłań. W Wenezueli przerażać może jednak nie tylko fatalna sytuacja gospodarcza, ale przede wszystkim dramatyczny kryzys humanitarny spowodowany brakiem leków czy powszechnym niedożywieniem dzieci.
 • Najnowsza ocena agencji Fitch nie powinna zmienić ratingu Polski. Spodziewane umocnienie złotego

  Najnowsza ocena agencji Fitch nie powinna zmienić ratingu Polski. Spodziewane umocnienie złotego

  - Dobra sytuacja gospodarcza sprawia, że rating Polski nie powinien zostać w najbliższym czasie obniżony - przekonuje Krzysztof Opolski z Uniwersytetu Warszawskiego. Dużo będzie jednak zależeć od realizacji programu gospodarczego i ewentualnego wzrostu deficytu finansów publicznych. Również złoty powinien się powoli umacniać. Wahania kursów walut będą mniejsze, niż po decyzji Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej.
 • Nasz powrót do Irlandii to tylko kwestia czasu

  Nasz powrót do Irlandii to tylko kwestia czasu

  Sytuacja gospodarcza w Irlandii szybko poprawia się. Nasz powrót do tego kraju to tylko kwestia czasu.
 • TNS Polska: W grudniu pogorszyły się nastroje konsumentów

  TNS Polska: W grudniu pogorszyły się nastroje konsumentów

  Wskaźnik klimatu konsumenckiego TNS Consumer Index w grudniu wyniósł minus 24,3 pkt, co oznacza spadek o 2,7 pkt proc. w porównaniu z listopadem 2013 r. - poinformował w czwartek TNS Polska. Polacy gorzej niż w listopadzie oceniają sytuację ekonomiczną kraju.
 • Prezydent podpisał nowelizację ustawy budżetowej na 2013 r.

  Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację budżetu na 2013 r. - poinformowała Kancelaria Prezydenta w piątek w komunikacie. Wskazano w nim, że ma ona dostosować dochody, wydatki i deficyt budżetu państwa na 2013 r. do sytuacji gospodarczej.
 • CBOS: Polacy w lepszej sytuacji materialnej niż Węgrzy, Czesi czy Słowacy

  CBOS: Polacy w lepszej sytuacji materialnej niż Węgrzy, Czesi czy Słowacy

  Polacy są częściej zadowoleni ze swojej sytuacji materialnej niż mieszkańcy pozostałych krajów Grupy Wyszehradzkiej - wynika z opublikowanego w czwartek badania CBOS. Negatywnie o swojej gospodarce mówią najczęściej Czesi i Słowacy.
 • Trudna rozgrywka przed Fed

  Amerykańska Rezerwa Federalna ma świadomość, że program QE3 nie może trwać wiecznie i warto wcześniej przygotować rynki finansowe na powolne ograniczanie skali zakupów obligacji. Problemem wciąż pozostaje właściwy timing, gdyż sytuacja gospodarcza nadal nie jest klarowna.
 • Sondaż: Pogarszają się nastroje społeczne

  Sondaż: Pogarszają się nastroje społeczne

  Ponad dwie trzecie Polaków uważa, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku; połowa jest przekonana, iż sytuacja gospodarcza jest zła - wynika z marcowego sondażu CBOS. Negatywne oceny - jak wykazują badania - narastają od początku roku.
 • Idzie najlepszy czas na uwolnienie cen energii

  Idzie najlepszy czas na uwolnienie cen energii

  Historycznie niskie ceny prądu sprzyjają uwolnieniu rynku energii dla gospodarstw domowych. Zdaniem prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, sytuacja gospodarcza kraju sprawia, że niewielkie jest ryzyko, że po uwolnieniu ceny prądu wzrosną. Jest więc duża szansa, że w połowie roku ogłosi, że od stycznia 2014 roku polski rynek energii będzie w pełni konkurencyjny.

Filmy - Sytuacja gospodarcza (3)

 • Dywidendy za 2013 rok będą wyższe niż za poprzedni

  Poprawiająca się sytuacja makroekonomiczna znajduje odzwierciedlenie w sytuacji finansowej spółek. To jest już widoczne w wynikach za III kwartał, więc wydaje się, że dywidendy za 2013 rok, czyli te, które zostaną wypłacone w 2014 roku, powinny być wyższe od tych, które były wypłacane za poprzedni rok – przewiduje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Tomasz Matras, zastępca dyrektora inwestycyjnego ds. akcji Union Investment TFI.
 • Jan Kulczyk: Inwestycje w Afryce szansą dla Europy

  Trzeba zrozumieć jedno: dzisiaj to Afryka jest dla nas szansą, a nie Europa jest szansą dla Afryki. Dziś Europa jest kontynentem najstarszym na świecie, dzisiaj Europa ma problemy – 7 proc. ludności, 19 proc. PKB świata i 60 proc. wydatków socjalnych. Liczby mówią same za siebie – mówi dr Jan Kulczyk, przewodniczący rady nadzorczej Kulczyk Holding, założyciel CEED Institute. – Dzisiaj musimy zrozumieć, że ten miliard ludności, a za chwilę dwa miliardy ludności w Afryce, to jest przyszłość świata.
 • Niepewna sytuacja gospodarcza USA

  Szef Rezerwy Federalnej Ben Bernanke zapowiedział podczas wystąpienia przed Kongresem USA, że sytuacja gospodarcza jest "nadzwyczajnie niepewna". Podkreślił też, że wysokie bezrobocie w USA będzie się utrzymywać jeszcze przez kilka lat. Jego wypowiedź spowodowała zniżkę notowań giełdowych.